Přehled tisku

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner bude v neděli v německém Norimberku sloužit mši na shromáždění sudetoněmeckého krajanského sdružení. Obřad by měl předcházet vystoupení bavorského premiéra a kancléřského kandidáta CDU/CSU Edmunda Stoibera. S odvoláním na nejnovější vydání týdeníku Sudetendeutsche Zeitung a agenturu DPA o tom informuje pondělní Právo. Graubnerův úmysl vyvolal podle listu u českých politiků většinou rozpačité přijetí. Kritiku sklidil v řadách ODS, ironicky ho zhodnotil také premiér Miloš Zeman. Zástupci KDU-ČSL v něm naopak spatřují dobrý způsob, jak napravit pošramocené vztahy obou zemí.

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner bude v neděli v německém Norimberku sloužit mši na shromáždění sudetoněmeckého krajanského sdružení. Obřad by měl předcházet vystoupení bavorského premiéra a kancléřského kandidáta CDU/CSU Edmunda Stoibera. S odvoláním na nejnovější vydání týdeníku Sudetendeutsche Zeitung a agenturu DPA o tom informuje pondělní Právo. Graubnerův úmysl vyvolal podle listu u českých politiků většinou rozpačité přijetí. Kritiku sklidil v řadách ODS, ironicky ho zhodnotil také premiér Miloš Zeman. Zástupci KDU-ČSL v něm naopak spatřují dobrý způsob, jak napravit pošramocené vztahy obou zemí.


Občanští demokraté ve své předvolební kampani hovoří o zpřísnění legislativy pro pobyt cizinců, což někteří ochránci lidských práv považují za nežádoucí nebo přímo nebezpečné. "Problémy české imigrační politiky leží úplně jinde," píší s odvoláním na vyjádření zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba Hospodářeské noviny. "ODS tuto složitou problematiku příliš zjednodušila, vytváří u lidí pocit, že se mají - pokud jde o přistěhovalce - čeho bát," cituje vládního zmocněnce deník. Komentátoři ostatních listů také namítají, že počet cizinců v České republice není v porovnání s ostatními evropskými zeměmi nijak závratný. "Pohybuje se kolem dvou procent z celkového počtu obyvatel, zatímco v mnoha západních zemích je tento podíl dvakrát až čtyřikrát vyšší," připomíná například Mladá fronta Dnes. Úsilí vymyslet nejlepší recept na pořádek je však podle deníků také novým trendem Koalice, tedy dvojbloku lidovců a Unie svobody-DEU. Jak píše Právo. "Éra politické policie u nás dávno skončila. Nutno však zabránit tomu, aby nevypukla éra policejní politiky. Neboť to by bylo v bleděmodrém totéž".


Generální ředitel České televize Jiří Balvín je podezřelý, že za zmanipulování zakázky na nákup přenosového vozu od České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) získal pětiprocentní provizi. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "To, z čeho byl Balvín zatím obviněn, je v podstatě ptákovina. Je to vedlejší produkt vyšetřování. Ve skutečnosti jde od začátku o to, jestli za transakci žádal a dostal od ČNTS provizi," řekl deníku policista obeznámený s vyšetřováním. Policie Balvína podezírá, že připravil takové podmínky tendru, které vyhovovaly pozdějšímu vítězi soutěže - ČNTS. Dále ho viní, že dal pokyn nezaplatit doplatek 50 miliónů korun v termínu. Česká televize tak musela platit pětiprocentní penále, tedy 2,5 miliónu korun. Balvín obvinění v plném rozsahu odmítl jako nedůvodné. Lidové noviny k případu píší, že pracovníci České televize (ČT) svolali na čtvrtek protestní shromáždění na Kavčích horách. Pořadatelé akce zatím odmítli upřesnit, zda budou požadovat Balvínovu rezignaci.


Česká republika nedostatečně pečuje o duševně nemocné. Roztříštěná legislativa nechrání jejich základní práva, péče v léčebnách není na dostatečné úrovni. Zároveň se klade příliš velký důraz na hospitalizace ve zdravotnických zařízeních a opomíjejí se alternativní metody, vyplývá ze zprávy, kterou vypracovalo pražské Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Píší o tom středeční Lidové noviny. "Lékaři jsou mnohde zvyklí mít při jednání s těmito pacienty hlavní slovo. Neuvědomují si, že i duševně nemocní lidé mají svou důstojnost a svá práva," formulovala hlavní nedostatek přístupu k léčení duševně chorých v České republice pracovnice centra Marie Suková.


Krajský soud v Praze vrátil k novému projednávání kauzu Heleny Čermákové, která podle obžaloby zavinila loni v červnu smrt své pětileté dcery Terezy. Odvolací senát zrušil v neveřejném zasedání březnový rozsudek kladenského okresního soudu kvůli nepřesnostem v důkazních materiálech, informují středeční Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Kladenský senát bude muset podle listů doplnit výslechy znalců z oboru soudního lékařství a toxikologie. Zároveň musí znovu vyslechnout psychiatry. "Z odvolání obhájce vyplývá, že obviněné nebyl dán dostatečný prostor pro otázky, což není v pořádku," vysvětlil LN soudce. Na nepřesnosti podle něj kromě obhajoby poukazuje také státní zástupce.


Během dvou nehod vozidel americké armády, které se před několika dny staly na Karlovarsku, uniklo do volného prostředí 780 litrů kerosinu. Informuje o tom středeční Právo. Při úterní havárii cisterny uniklo 750 litrů a při další nehodě dalších 30 litrů této ropné látky, řekl listu Lubor Bednář z České inspekce životního prostředí, který v postižené oblasti prováděl šetření. Podle Bednáře bylo na místě okamžitě odebráno všech 170 tun kontaminované zeminy. Inspekce zvažuje častější kontroly vojenského prostoru, o sankcích za nezodpovědné nakládání s ropnými látkami zatím neuvažuje, uzavřel.


Vládní kabinet chce ještě před volbami schválit plán přeměny České pošty na akciovou společnost, píší středeční Lidové noviny. Návrh příslušného usnesení je v současné době v připomínkovém řízení, potvrdila listu náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová. MDS doufá, že se vláda bude návrhem zabývat první týden v červnu. Jeden z posledních tuzemských státních podniků by se tak během 15 až 18 měsíců, nejpozději v roce 2004, mohl přeměnit na akciovou společnost. Vedení České pošty nemá k rozhodnutí vládních úředníků o přeměně svého podniku na akciovou společnost výhrady. Od transformace si podle LN slibuje především zjednodušení hospodaření.


Nejoblíbenějším politikem je stále ministr vnitra Stanislav Gross, následuje ho místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková. Třetí místo patří ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi (všichni jsou z ČSSD). Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, o němž informují středeční Lidové noviny. Šéf ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus zaujal čtrnáctou a premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman až patnáctou pozici.