Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Podle deníku Právo je ohrožena kandidatura ministra zahraničí Jana Kavana na post předsedy Valného shromáždění OSN. Jeho nedávná blízkovýchodní cesta, během níž jednal s izraelským premiérem Arielem Šaronem, současně ale bylo zrušeno setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem, ho zřejmě bude stát hlasy arabských zástupců. Arabské státy mají v OSN celkem 21 křesel, ale jejich vliv na ostatní muslimské země by se v tomto případě mohl projevit ztrátou dalších hlasů.

Podle deníku Právo je ohrožena kandidatura ministra zahraničí Jana Kavana na post předsedy Valného shromáždění OSN. Jeho nedávná blízkovýchodní cesta, během níž jednal s izraelským premiérem Arielem Šaronem, současně ale bylo zrušeno setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem, ho zřejmě bude stát hlasy arabských zástupců. Arabské státy mají v OSN celkem 21 křesel, ale jejich vliv na ostatní muslimské země by se v tomto případě mohl projevit ztrátou dalších hlasů. Arabské země jsou totiž podle listu v přístupu k palestinské otázce schopny vždy zaujmout společný postoj. Když například v únoru premiér Miloš Zeman přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata v izraelských médiích k Adolfu Hitlerovi, Liga arabských států to ostře odsoudila a Káhira vzápětí zrušila Zemanovu připravenou cestu. Ještě v sobotu Kavan českým novinářům v Jeruzalémě řekl, že pro svou kandidaturu mám zajištěnou podporu 104 zemí ze 190 a další hlasy shánět nemusí. Na obsazení šéfa VS přitom kandiduje také Bělorusko, jehož zástupce je diplomat v ústředí OSN velmi oblíbený. Kavan, pro jehož eventuální působení v čele VS vláda vyčlenila 113 milionů korun, ale riziko ztráty podpory arabského světa odmítl.

Odřeknutému setkání Kavana s Arafatem se věnuje i komentář Lidových novin nazvaný Konzistentní mlha. Jeho autor konstatuje: premiér ministru zahraničí nezakázal schůzku s Arafatem. Jen prý ve středu v ministrově nepřítomnosti vzal na vědomí, že Jan Kavan se s palestinským předákem nesejde. Proč se potom schůzka rušila až v sobotu? Proč ministr Kavan hlasitě a důrazně v neděli litoval náhlého zrušení schůzky? Jaká síla nutila Jana Kavana k větě pronesené ve jménu konzistentnosti vnější politiky: ˝v tomto smyslu mé nesetkání s panem Arafatem bylo z hlediska pana premiéra v souladu s tím, co česká zahraniční politika dělala˝? Proč oba státníci vše hodili na ministrova náměstka pana Vošalíka, jemuž se údajně podařilo s ministrem spojit až v sobotu, a schůzce tak zabránil opravdu na poslední chvíli? Taková nedbalost je přece důvodem k okamžitému vyhazovu. Někdo tu lže, a to dost nekonzistentně. Nejúspěšnější hledač Hitlerů v Evropě již několikrát prokázal mimořádnou způsobilost v oblasti mezinárodních vztahů. Nemohl přece dopustit, aby mu kazil výsledný efekt jakýsi - ministr zahraničí.


Mladá fronta Dnes konstatuje, že soud s příslušníky StB v kauze Asance, při níž tajná bezpečnost násilím nutila disidenty k emigraci z Československa, trval místo plánovaných dvou týdnů jen deset minut. K jeho odročení na neurčito stačila maličkost: tři obžalovaní se omluvili ze zdravotních důvodů. Poškození se nyní bojí, že proces může skončit stejně jako soudní řízení proti třem vyšetřovatelům StB z Uherského Hradiště. Ti se v soudní síni nesešli nikdy a jeden ze tří obžalovaných, Alois Grebeníček, se s odkazem na své zdraví vyhýbá soudu už sedm let. "Něco takového se dalo očekávat, jsou to starší lidé. Ale že se to povleče delší dobu, toho se nebojím, soud může přezkoumat zdravotní způsobilost," řekla státní zástupkyně Jana Herzegová. Ti, kteří měli v soudní síni vypovídat proti svým někdejším trýznitelům, jsou odročením sporu zaskočeni. Nejbližší možný termín nového hlavního líčení je v srpnu nebo v září. Pokud vše půjde dobře. Soudkyně Kateřina Kohoutková usiluje sice o to, aby všech jedenáct obžalovaných stanulo před soudem současně, ale už dnes si připravuje variantu, že se jí to nepodaří. Při rozdělení procesu by ale svědci, kterých je dohromady sedmdesát, museli vypovídat opakovaně a také by se musel kopírovat spis, který má šest tisíc stran. Za akci Asanace byli už dříve k podmíněným trestům odsouzeni čtyři bývalí funkcionáři ministerstva vnitra. Na potrestání však vedle jedenácti někdejších krajských šéfů čeká i bývalý ministr vnitra Jaromír Obzina, který Asanaci odstartoval tajným rozkazem v roce 1977. O jeho trestním stíhání bude teprve rozhodovat Nejvyšší soud, který posoudí, zda se na něho nevztahuje poslanecká imunita.


Jak uvádějí Lidové noviny, Václav Klaus propásl fórum s Clintonem. Klausovi nepomohlo ani dlouholeté přátelství s podnikatelem Peterem Kovarčíkem, který fórum organizuje, aby mohl vystoupit s projevem před bývalým americkým prezidentem. Kovarčík tuto možnost nabídl předním českým politikům, předseda ODS však na písemnou nabídku, na rozdíl od Vladimíra Špidly, Ivana Pilipa nebo Vlastimila Tlustého, nereflektoval. Před Clintonem tak přednese projev místopředseda Unie svobody Ivan Pilip. Podle informací listu měl však právě o tento termín zájem Klaus. Když se dozvěděl, že by musel vystupovat ještě před Pilipem, účast na konferenci odmítl. Svou absenci však předseda ODS vysvětluje vytížeností svého diáře. Ani Kovarčík oficiálně nepřipouští, že měl s Klausem kvůli fóru nějaké spory. Klausova účast je podle něj stále otevřenou možností. ˝Hosté se hlásí postupně, a kdo první přijde, ten dřív mele. V byznysu neznám bratra,˝ uvedl organizátor fóra. Kovarčíkova akce vyvolala nesouhlasné reakce. Například bývalý prezidentův poradce Jiří Pehe si položil otázku, zda Clinton ví, že bude Klausovi pomáhat s kampaní. V podobném duchu akci plánovanou na 4. a 5. června komentoval i anglicky psaný bulletin Fleet Sheet.


Deník Právo upozorňuje, že už pátý rok po sobě v České republice dramaticky klesá počet transplantovaných orgánů. Podle Štefana Vítka, předsedy České transplantační společnosti, byl loňský rok vůbec nejhorší v transplantační medicíně u nás. Bylo transplantováno pouze 470 orgánů, a to je o 30 procent méně než v roce 1997. Vítko vysvětlil, že příčinou je nedostatek dárců. V důsledku toho se mnoho lidí nedočká svého dárce a buď musí být z čekacích listin na transplantace vyřazeno, nebo zemře. Na transplantaci nyní čeká 861 pacientů.


Bezmála půlstoletí staré archivní snímky dirigenta Karla Ančerla, které nyní vycházejí na CD, jsou podle Lidových novin objevem a skutečným objevem se díky nim pro zahraničí zřejmě stane i sám Ančerl. Díky nové technologii je zvuk na CD čistší a bohatší než u původních nahrávek. Kompaktní desky připravuje ze starých magnetofonových pásků pro vydavatelství Supraphon zvukový mistr Stanislav Sýkora, který se na pořízení některých nahrávek počátkem 60. let sám podílel jako asistent a technik. Archiv podle odborníků skrývá úplné poklady. Po zpracování a zpřístupnění Ančerlova odkazu na CD se Supraphon podobným způsobem chystá na nahrávky dirigenta Václava Talicha.


Barrandovský rejstřík filmových herců a komparzu byl svého času největší - a kromě televize také jediný - v republice. Dnes ony tisíce kartiček s jmény slavnými i méně slavnými, s adresami, s výpisem rolí a dalšími údaji čekají v hromadě šanonů, až budou převedeny do počítačové podoby. Anebo skončí ve skladu. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, Barrandov totiž svůj rejstřík prodal. "Koupili jsme ho za celkem rozumnou cenu. Nevěděli, co s ním, a ostatní firmy měly zájem převážně jen o jeho část," vysvětluje Petr Molt, který se svým společníkem Radkem Hruškou kompletní rejstřík odkoupil a pod značkou Casting - Barrandov, s.r.o., ho dál provozuje. Zvláštní kapitolu tvoří složky již zemřelých herců včetně legend typu Ladislava Peška, leckdy i s posledním údajem, kde jsou pochováni. "Jsou to relikvie, ale nikoho nezajímají. Nabízeli jsme je Národnímu filmovému archivu, jenže marně, řekli nám, že by stáli nanejvýš o fotografie," líčí Molt. Ve sběru však tyhle dojemné doklady neskončí. "Mám slabost pro retro, nevyhodíme je. Schováme si je - jen tak, na památku."


Jak uvedl deník Právo, devátý ročník soutěže Grand Prix, kterou pořádá česká Obec architektů, vyhrála budova Knihovny Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně od Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Knihovna je podle mínění poroty jednoduchá, čistá a vtipná architektura se zajímavou fasádou. Autoři ji totiž celou skryli pod jednoduchou draperii z dubových lamel, která plní funkci slunolamu a zároveň umožňuje návštěvníkům knihovny vizuální kontakt s okolím. Knihovna stojí uvnitř komplexu starších budov a přestože její vnější vzhled tvoří neutrální pozadí pro okolní zástavbu, svou velikostí a umístěním v ní dominuje. O Grand Prix se letos ucházelo 118 staveb, které vznikly loni na území České republiky. Porota udělila ceny v kategoriích novostavba, rekonstrukce, interiér, architektonický design a drobná architektura a konečně výtvarné dílo v architektuře. Ve dvou kategoriích, urbanismu a krajinářské architektuře a zahradní tvorbě, nenašla žádnou stavbu, jejíž úroveň by podle jejího mínění byla srovnatelná s těmi nejlepšími v ostatních kategoriích.


Jako v několikanásobném déja vu si podle Mladé fronty Dnes připadala maturitní komise Euroškoly v Litvínově. Dvě dívky skládající zkoušky si totiž byly k nerozeznání podobné - dvojčata Radka a Martina Šindelářových přišla i se stejným účesem a maturovala ze stejných předmětů. Věta "Prosím vás, která z nich to právě je" byla leitmotivem celého zkušebního odpoledne. "Uvažovali jsme o tom, že bychom je nějak odlišili, třeba razítkem na ruku nebo stužkou. Nakonec jsme se shodli, že by to byla jejich degradace. Vyřešili jsme to tak, že jsou prakticky vždy při tahání otázek před komisí společně," popsala maturitu dvojčat zástupkyně ředitele školy Klára Pádárová. Problémy se svou podobou jinak ve škole příliš neměly. Když chyběly, tak společně, když došlo na zkoušení, tak šly také najednou," prozradila češtinářka Anna Tenková. Radka i Martina absolvovaly maturitu bez problémů. Jejich společná školní docházka však nejspíš skončila. "Teď už se určitě rozdělíme. Měla jsem za sestru u matury větší strach než za sebe. Měly jsme chodit každá už na jinou střední. Aspoň bychom se naučily jedna na druhou méně spoléhat," shodla se dvojčata.