Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Listy hodnotí i úterní summit Severoatlantické aliance a Ruska v Itálii. Lidové noviny (LN) si v této souvislosti všímají vystoupení prezidenta Václava Havla, který loni prohlásil, že vstup Ruska do NATO by vedl k "rozostření hranic a vztahu plnému napětí a nejistoty", neboť aliance reprezentuje "civilizační okruh euroatlantický a Rusko je samostatnou entitou". Nyní ale považuje sblížení entity Ruska s entitou euroatlantickou za "dobré a důležité".

Listy hodnotí i úterní summit Severoatlantické aliance a Ruska v Itálii. Lidové noviny (LN) si v této souvislosti všímají vystoupení prezidenta Václava Havla, který loni prohlásil, že vstup Ruska do NATO by vedl k "rozostření hranic a vztahu plnému napětí a nejistoty", neboť aliance reprezentuje "civilizační okruh euroatlantický a Rusko je samostatnou entitou". Nyní ale považuje sblížení entity Ruska s entitou euroatlantickou za "dobré a důležité". Podle listu ale není jasné, zda sjednocování světa s cílem vytvořit klid a mír půjde bez rozsáhlého překrývání entit. Na druhou stranu lze ale konstatovat, že "Rusko vplouvá do NATO. Po stmelení s G7 je to další krok k propojení dvou samostatných entit, které by Václav Havel rád udržel oddělené. Jednota je tavenina a svět je, jak říkají Američané, melting pot," dodává list.


Komentář středečních Lidových novin se zabývá problémem výstavby dálnice D47, která je také hlavním tématem ekonomického zpravodajství většiny novin. Podle Lidových novin je koncepce rozvoje dálniční sítě z roku 1992 i po deseti letech úžasným čtením. Její autor, tehdejší ministr české vlády Karel Dyba, projevil opravdu velkou dávku fantazie. Například s výstavbou dálnice D47 z Ostravy k polským hranicím se mělo začít už v roce 1996. A dva roky jsme se měli po této dálnici prohánět. Už na začátku 90. let bylo vládním úředníkům jasné, že české dálnice nejrychleji postaví zahraniční firmy na své náklady. Jen jim nějak umožnit, aby si svou investici mohly v mýtném vyinkasovat na automobilistech. Za celých deset let však tvůrci našich zákonů nenašli odvahu zrušit nesmyslné paragrafy, které výběr mýtného zakazují, poznamenávají LN.


Průměrná cena za kilometr českých dálnic je 183 miliónů korun, izraelská firma Housing & Construction hodlá dálnici D47 postavit za průměrnou cenu 620 miliónů korun za kilometr. Těmito fakty varuje firma Mott MacDonald, poradce ministerstva dopravy a spojů pro dálnici D47, před rozhodnutím postavit dálnici doslova "za každou cenu", píší středeční Hospodářské noviny. "Náš názor na cenu byl ministerstvu dokumentován písemně, ke změně názoru nemáme žádný důvod," citují HN představitele Mott MacDonald Jiřího Petráka.


Právo komentuje prodej majetku Rokytnice nad Jizerou ve veřejné nedobrovolné dražbě. První obec v ČR, Rokytnice nad Jizerou, se tvrdě poučila, že bezbřehé zadlužení a nesplácení dluhů se nevyplácí. Jak připomíná středeční komentář Práva, ve veřejné nedobrovolné dražbě ztratí v průběhu několika dnů téměř všechen svůj majetek. Z výtěžku bude uhrazena menší část zhruba 400miliónového dluhu. Exemplární potrestání je na jednu stranu dobrá věc. Na druhé straně ovšem celá záležitost budí i značné rozpaky. Stát nejprve dopustí, aby se obec zadlužila až po uši, a pak jeho instituce, Česká konsolidační agentura, která pohledávku převzala po privatizované České spořitelně, celý majetek obce s klidným svědomím rozprodá, jako kdyby šlo o housky na krámě, poznamenává Právo. Rokytnici tím pádem nezůstane žádný majetek, kterým by mohla ovlivnit svůj budoucí rozvoj.


Vztahy mezi Českem a Spojenými státy jsou podle amerického velvyslance Craiga Stapletona skvělé. Pokud by je hodnotil známkami jako ve škole, dal by jim jedna minus. "Dal bych jim jedničku, možná jedna minus, protože mohou být vždy lepší," řekl velvyslanec v rozhovoru, který dnes zveřejnily Lidové noviny (LN). Zároveň věří, že česko-americké vztahy budou dobré i za nové české vlády, která vzejde z nadcházejících voleb. Podle Stapletona Spojené státy počítají s českým státem jako s významným spojencem, i když mezi oběma stranami se budou vždy objevovat rozdílné názory. V této souvislosti uvedl americké investory, kteří v republice investují i přes těžkosti, na které zde narážejí. Kvůli neprůhlednosti vztahů někdy v Česku zjistí, že nemají to, za co zaplatili, připustil velvyslanec. V souvislosti s tím, jak se Česko přibližuje Evropské unii, se ale zdejší klima mění, dodal Stapleton.


Horská nemocnice ve Vrchlabí na konci minulého týdne operovala čtyři pacienty s rakovinou podvazováním nádorů. S odvoláním na prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára to uvádí středeční Právo. "Podle mých informací šlo o tři nádory na kůži a jeden rakovinový nádor tlustého střeva," řekl Olejár. Ředitel nemocnice Vladimír Dryml se k tomu ale nechtěl vyjádřit. "Nemohu vyloučit ani potvrdit. Nebudu se vyjadřovat do té doby, dokud se nezmění vedení ministerstva zdravotnictví, které má k devitalizaci záporný vztah," řekl Dryml. Prezident České lékařské komory David Rath nedávno pohrozil, že jakmile se dozví, že nějaký pacient byl léčen devitalizací, předá věc orgánům činným v trestním řízení s otázkou, zda nebyl poškozen. Devitalizačnímu zákroku se v pátek podrobil i Olejár, kterému tak byl odstraněn nezhoubný kožní nádor na obličeji.


Od příštího týdne by měl zahájit provoz bankovní registr, který postupně soustředí všechny záznamy o úvěrových smlouvách klientů v tuzemském bankovním sektoru. Banky tím získají další nástroj při rozhodování, zda zájemci úvěr přidělí a za jakých podmínek, informují středeční Hospodářské noviny. "Plně funkční bude úvěrový registr v polovině června. Do té doby budou banky databázi naplňovat informacemi," citují HN předsedu představenstva společnosti Czech Credit Bureau, která registr připravuje, Martina Denemarka. V první fázi bude úvěrový registr využívat pět největších tuzemských bank - ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, HVB Bank a GE Capital Bank.


Policie vyšetřuje chomutovského místostarostu Ladislava Tůmu (z ČSSD) v souvislosti s bitkou v baru. Tůma se v něm v noci na neděli popral s dvěma Vietnamci, uvádí středeční Právo a Blesk. Podle chomutovského policisty Zdeňka Šlampy je případ vyšetřován jako přestupek proti občanskému soužití a hlavním podezřelým je Tůma. Šlampa doplnil, že až po vyslechnutí všech svědků lze vyloučit, že případ neskončí jako trestný čin výtržnictví a hanobení národa a rasy. Bitka se podle listů strhla v chomutovském vietnamském baru. Jeho personál policii později řekl, že Tůma fyzicky napadl barmana a nadával Vietnamcům do žlutých hub a rákosníků. Později jim údajně vyhrožoval, že hospodu zavře. Tůma naopak tvrdí, že ho z neznámých důvodů napadli Vietnamci a zranili ho na hlavě.