Přehled tisku

V popředí zájmu tisku nadále zůstává příprava nájemné vraždy, jejíž obětí se měla stát redaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková. Deníky uvádějí, že obhajobu Karla Srby, obviněného z přípravy vraždy, s největší pravděpodobností převezme českobudějovický advokát a bývalý vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký. Stejně jako obhájce, považuje i Srbova manželka svého muže za nevinného.

V popředí zájmu tisku nadále zůstává příprava nájemné vraždy, jejíž obětí se měla stát redaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková. Deníky uvádějí, že obhajobu Karla Srby, obviněného z přípravy vraždy, s největší pravděpodobností převezme českobudějovický advokát a bývalý vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký. Stejně jako obhájce, považuje i Srbova manželka svého muže za nevinného.

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedla, že z ostatních stíhaných zná pouze paní Tomšovicovou, která se u nich doma objevila nečekaně poprvé loni po odchodu Srby z ministerstva zahraničí. "Z paní Tomšovicové mám pocit, že se k nám vetřela z mně neznámých důvodů...A pak...provedla něco o čem manžel nevěděl. Najala lidi na vraždu. Je-li pravda, co se tvrdí," řekla Srbová. Podle Srbova advokáta potvrzuje jednoznačně vinu jeho klienta pouze výpověď Tomšovicové. Právník také listu řekl, že policie zachytila SMS zprávu z mobilního telefonu Tomšovicové, ve které se hovoří o přípravě vražd dalších lidí neznámých jmen. "Po přečtení prvotních výslechů jsem přesvědčen, že je to všechno fabulace Tomšovicové," cituje list vyjádření právníka.

Za naprosté amatéry považuje autor detektivních příběhů Antonín Jirotka lidi, kteří plánovali vraždu Slovnkové. "Je-li to tak, jak se píše v médiích, tak ta organizace byla neuvěřitelně stupidní", poznamenal Jirotka. Když někdo riskuje vysoký trest za vraždu, je podle spisovatele absurdní, aby si najímal pochybného člena místního podsvětí a rozšiřoval tak okruh lidí, kteří o činu vědí. Podobný názor má také známý psychiatr Jan Cimický. Jak uvedl, jemu samotnému by bylo divné, že kdyby někdo dlouhodobě připravoval takovou věc, že by si k tomu vybral jako vykonavatele toxikomana a zloděje."


V českých věznicích vládnou ruské mafie a je pouze otázkou času, kdy se stane něco vážného. Uvádí to Mladá fronta Dnes s odvoláním na vyjádření nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. "Problém věznic vidím jako časovanou bombu...Je třeba vymyslet takový systém, aby naše věznice neovládaly rusky mluvící gangy, aby byly bezpečné a aby výkon trestu probíhal tak, jak má," řekla deníku Benešová. Podle listu je každý osmý vězeň cizinec a téměř polovinu z nich tvoří Ukrajinci, Rusové a Vietnamci. Ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová se domnívá, že vzpoura nehrozí, ovšem "vyloučit nelze nikdy nic". Ačkoli ujistila, že je situace pod kontrolou, připustila existenci hrozby ruskojazyčných mafií. U řady odsouzených jde často o bývalé vojáky, speciálně vycvičené. Tyto skupiny mají snahu se organizovat po svém. Dosud podle MfD není zcela jasné, jak například do budoucna zabránit tomu, aby mezi dozorce pronikali lidé z podsvětí a navazovali s odsouzenými kontakty nebo je vydírali.


Připravovanou zakázku za stovky miliónů korun zastavil podle deníku Právo ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Na doporučení svého kolegia rozhodl o tom, že armáda přestane vyjednávat se soukromou společností Group 4 Securitas o zajištění ochrany vojenských muničních skladů. Na poslední chvíli tak podle Práva ministerstvo přehodnotilo své původní plány tím, že zamítlo, aby do ostrahy strategických objektů byla vedle vojáků zapojena také soukromá bezpečnostní agentura. Sporná zakázka se měla uskutečnit bez řádného výběrového řízení. Tvrdík podle Práva nicméně trvá na tom, že podobný model - kombinace vojenské a soukromé ostrahy - by byl dobrý. Vysvětlil, že armáda si vzala za příklad zajištění bezpečnosti jaderných elektráren Temelín a Dukovany, kde také kromě pracovníků a policie fungují soukromé bezpečnostní agentury. Odstoupení od záměru v případě muničních skladů vedly zcela jiné důvody, a to kvalita nabídky, řekl Právu Tvrdík.


Zahraničním zájemcům o koupi balíku špatných úvěrů, které chce prodat Česká konsolidační agentura, se nelíbí podmínky veřejné soutěže a tlačí na vládu, aby je změnila. Píše o tom deník Právo a Hospodářské noviny. Podle Práva proti soutěži protestovaly například americká J.P.Morgan či společnost Deloitte a Touche. Spekuluje se i o protestech ze strany Goldman Sachs, dodává Právo. Část zájemců se obrátila dopisy na ministerstvo financí, případně na agenturu s tím, že by se výběrové řízení na balík pohledávek v účetní hodnotě 37,8 miliardy korun mělo změnit. Jinak se ho prý nezúčastní. Zájemcům se nelíbí zejména krátké lhůty na studování nabídky a nutnost splatit kauci ve výši 500 miliónů korun, aniž by mohli podrobně prozkoumat obsah nabízeného balíku. Podle deníku Právo zájemci se svými požadavky spíše neuspějí. Stát chce zřejmě prodat pohledávky co nejrychleji, protože časem mohou ztrácet na hodnotě.


Další Romové míří za Lamanšský průliv, píší Lidové noviny. Argumentují stejně jako ti, kteří už odešli - jsme v Česku diskriminováni a rasově utlačováni. Do Velké Británie plánuje zamířit zhruba 15 ostravských rodin. Předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth zaujímá k romskému exodu podobný postoj jako britská vláda, která se snaží přílivu Romů zabránit přísnými kontrolami na ruzyňském letišti. Podle jeho slov jdou za lepšími penězi a ne proto, že jsou diskriminováni. Poslední větší odchod Romů se uskutečnil loni v dubnu, kdy do Británie odešlo asi 20 rodin.


Již na konci příštího měsíce může vypuknout válka taxikářů. Jak píše Mladá fronta Dnes, právě tehdy totiž magistrát pronajme vybraným zájemcům první tři lukrativní stání. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček připustil, že sdílí obavy některých řidičů, že si s nimi začnou vyřizovat účty taxikáři, kteří tato stání dosud nelegálně okupují. Noví správci mají získat stanoviště do pronájmu za symbolických tisíc korun ročně. Za to by však měli zaručit, že zákazník z nich vždy odjede bezpečně a za stanovenou cenu. Pokud podmínky někde poruší, magistrát s ním rozváže smlouvu. Minimálně každý druhý taxikář však tento systém odmítá. Předseda Cechu taxi Praha Pavel Pavlát navrhuje rovný přístup na stanoviště za dodržení současných podmínek. To však magistrát není schopen zajistit, protože na to nemá dostatek lidí. Chce však vybavit lukrativní stanoviště kamerami.


O tři vzácné pískovcové neobarokní sochy je od víkendu chudší zámek Konopiště. Jak píše deník Právo, sochy ukradli neznámí pachatelé ze zámeckého parku. Na Konopišti se domnívají, že zlodějů bylo asi víc. Kastelánka Marie Krejčová řekla, že se jedná o alegorie ročních období. Zmizely Jaro, Léto a Zima. Podzim zůstal na svém místě. Proč, to se zatím neví. Hodnota tří soch činí dohromady 750 tisíc korun. Bohaté sbírky uvnitř zámku jsou zabezpečeny před zloději nejmodernější technikou. Na pokrytí několikahektarového parku však zatím příliš peněz nešlo, dodává Právo.