Přehled tisku

Část poslanců ČSSD, kteří mají výhrady k nominaci Jana Sokola na prezidentský úřad, ale současně chtějí, aby byl na konci února zvolen nový prezident, mají podle Práva připraven staronový návrh. Pokud by se Sokol ukázal jako neprůchodný, nominován by mohl být ještě na poslední chvíli bývalý ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. Podle nepotvrzených informací je jedinou výhradou předsedy vlády k Šedivému jeho pokročilý věk, píše list.

Jan Sokol,  Foto: ČTK
Část poslanců ČSSD, kteří mají výhrady k nominaci Jana Sokola na prezidentský úřad, ale současně chtějí, aby byl na konci února zvolen nový prezident, mají podle Práva připraven staronový návrh. Pokud by se Sokol ukázal jako neprůchodný, nominován by mohl být ještě na poslední chvíli bývalý ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. Podle nepotvrzených informací je jedinou výhradou předsedy vlády k Šedivému jeho pokročilý věk, píše list. Předseda Unie svobody- DEU Petr Mareš ale Právuřekl, že je nyní připraven vyjednávat pouze o Sokolovi. Definitivní stanovisko klubu ČSSD má být jasné v úterý, kdy se poslanci sejdou. Vedení koaliční KDU-ČSL se ve čtvrtek shodlo na tom, že pokud ČSSD navrhne na prezidenta Sokola, může počítat s hlasy lidovců. V kuloárech se však spekuluje o tom, že někteří lidovci nebudou loajální a dají hlas raději kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Obdobně se mohou zachovat i unionisté.

I Hospodářské noviny shrnují poslední vývoj před třetím kolem prezidentských voleb - lidovci dali jasně najevo, že budou volit Jana Sokola. Žádají však, aby totéž učinila ČSSD. Komunisté poprvé jasně řekli, za co by mohl kandidát ODS Václav Klaus získat jejich hlasy -- občanští demokraté by museli zrušit usnesení zakazují spolupráci obou stran na místní úrovni. To schválila výkonná rada ODS loni na podzim.


Lidové noviny informují o ostré kritice korupce, která ztěžuje americkým i dalším zahraničním firmám podnikání v ČR, a se kterou vystoupil ve čtvrtek na přednášce o česko-amerických vztazích americký velvyslanec Craig Stapleton. Naznačil, že v dohledné době patrně nebude zrušena jednostranná vízová povinnost pro Čechy, a to kvůli současné mezinárodní situaci a hrozbě terorismu. Jak píše list, dodal, že systém pohovorů, a to i pro studenty, se asi ještě zpřísní.


Mladá fronta Dnes na svých stránkách připomíná, že do chvíle, kdy Češi rozhodnou o vstupu do EU, zbývají jen čtyři měsíce. Vládní eurokampaň za dvě stě milionů se začíná pomalu rozjíždět. Návrh její strategie schválila ve středu vláda. Přesto přípravu kampaně, s níž se začalo teprve na podzim, provází kritika a rozpaky. Nejkritičtější hlasy se ozývají z řad reklamních a mediálních odborníků, kteří postup ministerských úředníků hodnotí jako amatérský. U expertů narazilo i centrální logo kampaně, které slavnostně před pár týdny představil ministr zahraničí. Všimli si totiž, že evropských hvězdiček v centrálním slově "Ano" je pouze devět, zatímco oficiální znak EU jich má dvanáct. To se také stalo terčem úsměšků ze strany cizích diplomatů.

Pokud za rok či za dva už coby občané členského státu Evropské unie pojedeme ke svým sousedům, nezbytné formality na hranicích se výrazně zjednoduší, píše Mladá fronta Dnes. V prvních letech po vstupu sice zůstanou na hranicích Německa, Rakouska a dalších zemí unie pohraniční kontroly, ale k překročení hraniční čáry bude stačit nový typ občanského průkazu s naskenovanou podobenkou, který už úřady vydávají a jež by od roku 2006 již měli vlastnit všichni občané. Odpadnou celní kontroly a prokazování dostatečného množství finančních prostředků. Nicméně ani po přelomovém roce 2006 občan nevystačí s jedním univerzálním dokladem. Jak list připomíná, při cestách do vzdálených zemí bude ale třeba i nadále cestovního pasu a také řidičský průkaz bude na samostatné kartě. Vstup do Evropské unie však Čechům nezaručí, že budou po světě cestovat bez víz, jako jsou zvyklí ostatní obyvatelé většiny členských států.


Stavební spoření v Česku čeká podle Mladé fronty Dnes radikální řez. Ministr financí Bohuslav Sobotka chce ve vládě a v parlamentu prosadit, aby podpora stavebního spoření klesla z nynějších 4500 korun na maximálně 3000 korun ročně a doba spoření se prodloužila z pěti na šest let. K získání maximální podpory bude muset klient naspořit víc peněz než nyní, protože stát by vyplácel jen 15 procent z ročně naspořené částky, nanejvýš z 20 tisíc korun. Nyní poskytuje 25 procent z maximálně 18 tisíc korun. Děti do 15 let nebudou mít nárok na dotaci vůbec.


Lidové noviny konstatují, že stát opět převezme další dluhy za desítky miliard korun. Do České konsolidační agentury se chystá převod problematických pohledávek, které mají finanční úřady a Česká správa sociálního zabezpečení vůči tuzemským firmám. Pravděpodobně půjde i o převod dluhů za jednu miliardu korun Českých drah.


200 tanků T-72, které chce česká armáda vyřadit ze svého arzenálu, může skončit v zemích na severu Afriky, v Maroku nebo Alžírsku. Jak píší Lidové noviny, jednání o prodeji opotřebovaných, ale poměrně moderních tanků jsou zatím v počáteční fázi a jsou vedena v přísném utajení. Zainteresované strany se totiž obávají, že by únik informací mohl chystaný obchod ohrozit. Deník má z ministerstva obrany signály, že zájemci se už přihlásili.


Tempu, jakým vyspělé státy investují do vzdělávání, Česko stále nestačí. Jak zjistily Hospodářské noviny, měně peněz na žáka, než dostávají české školy, dává už jen Mexiko. Ve financování základních škol je před námi i Irsko a Korea. Nedostatek peněz se negativně projevuje ve vybavenosti škol a jejich knihoven, zejména vysokých škol. Odborné publikace, z nichž jedna stojí často přes tisíc korun, si fakulty mohou dovolit nanejvýš tři čtyři. Na takové knihy jsou záznamy měsíce dopředu.


Sídliště Praha-Stodůlky
Podle deníku Právo nemá České Ministerstvo pro místní rozvoj na program regenerace panelových sídlišť v letošním roce žádné finanční zdroje. Stát dosud poskytoval podporu ve formě až 70procentní dotace na vypracování regulačního plánu nebo na konkrétní opravy a rekonstrukce infrastruktury sídliště či jeho občanského vybavení. Příjemcem podpory mohla být obec, na jejímž území se nachází panelové sídliště nejméně o 150 bytech. Takových sídel je na území ČR více než 300. Projekty obcí byly zaměřeny například na výstavbu dětských hřišť, cyklostezek, parkovacích míst či výsadbu stromů. Peníze musely obce utratit do konce roku. Co obce neutratily, musejí do státního rozpočtu vrátit. Peníze musejí vrátit i v případě, že projekt regenerace nedokončí.


Bohdaneč a Opatovic na Pardubicku, píše Mladá fronta Dnes. Strážníci od roku 2000 měřili rychlost vozů, zastavovali je a pokutovali řidiče za nedovolenou rychlost. Čelili obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Hospodářské noviny otvírají otázku, proč policisté či celníci pašují? Případy pašování, do kterých jsou zapojeni celníci nebo policisté se sice nepočítají na desítky, nejsou však ani úplně ojedinělé. Podle lidí, kteří pracují na hranicích, ne každý dokáže přihlížet tomu, kolik peněz si ilegální převozníci mohou vydělat. Případ celníka z Hodonína, jehož policisté tento týden obvinili kvůli pašování celkem pěti tisíc kartónů cigaret, je ukázkový. Převážel ze Slovenska neokolkované cigarety ve svém osobním autě. Za každou zásilku, kterých bylo celkem devatenáct, dostával čtyři a půl tisíce, stát celkem přišel na daních a clu o téměř jeden a půl miliónu korun. List uvádí, že loni muselo v~Česku kvůli porušení zákona ze služby u Celní správy odejít sedmnáct lidí, pašování se však týkala jen menší část případů. Letos byl zatím propuštěn jeden celník.


Z Lidových novin se dočteme, že 16. února začíná v hlavním městě festival Slovenské divadlo v Praze. Osmý ročník přehlídky uvede inscenace, které vesměs měly na slovenských scénách premiéry v uplynulém roce. Pražské publikum tak uvidí například košickou inscenaci hry Patricka Marbera Bližšie od, která ve výroční anketě slovenské divadelní kritiky Dosky 2001/02 obdržela čtyři ceny. Pozornost budí i inscenace psychologicky laděné tragikomedie Krajčírky (L'Atelier) Francouze Jean-Clauda Grumberga, v níž se představí špičkové herečky Slovenského národního divadla, například Zuzana Kocúriková, Božidara Turzonovová a Kamila Magálová. Diváci budou moci porovnat i slovenské pojetí inscenace Rok na vsi.