Přehled tisku

Pokud bude válka v Iráku, pojedu do Bagdádu dělat živý štít, řekl podle Lidových novin na ostravské demonstraci proti válce v Iráku zpěvák Statis Prusalis. Čtyřiapadesátiletý Řek se dostal do ČR měsíc po svém narození v roce 1949. Spolu s dalšími třemi tisíci řeckých dětí jej do tehdejšího Československa přivezl Mezinárodní červený kříž, aby je uchránil před následky občanské války. Prusalis nyní vystupuje na každé větší akci KSČM na Ostravsku a nevynechává přitom ani Internacionálu. Jeho publikum mu nadšeně tleská, dodává list.

Pokud bude válka v Iráku, pojedu do Bagdádu dělat živý štít, řekl podle Lidových novin na ostravské demonstraci proti válce v Iráku zpěvák Statis Prusalis. Čtyřiapadesátiletý Řek se dostal do ČR měsíc po svém narození v roce 1949. Spolu s dalšími třemi tisíci řeckých dětí jej do tehdejšího Československa přivezl Mezinárodní červený kříž, aby je uchránil před následky občanské války. Prusalis nyní vystupuje na každé větší akci KSČM na Ostravsku a nevynechává přitom ani Internacionálu. Jeho publikum mu nadšeně tleská, dodává list.


Jak v Lidových novinách tvrdí právník Jan Bárta z Ústavu státu a práva AV ČR, Václav Havel v prezidentské funkci o den ˝přesluhoval˝. Veškeré úkony, které ten den udělal, jsou tedy podle něj neplatné. Poslední den ve funkci Havel přijal mimo jiné rezignaci předsedkyně ČSÚ Marie Bohaté. Bárta tvrdí, že Havel složil prezidentský slib 2. února 1998 a tím dnem začalo jeho funkční období. Posledním dnem byl tedy podle právníka 1. únor 2003, jenže Havel ve funkci skončil až o půlnoci z 2. na 3. února. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl to ale odmítá. ˝Podle předpisů mandát končí až dnem, kdy byl založen. Vše bylo v pořádku,˝ reagoval Krafl.


Výdělky v české metropoli udělaly podle Mladé fronty Dnes za posledních třináct let obrovský skok a vzdálily se zbytku republiky. Zatímco v roce 1989 byla mzda v Praze o pouhých šest procent vyšší než v celém Česku, v roce 2001 byl už rozdíl 42 procent. Odstup Prahy od celostátního průměru způsobuje především soustředění kvalifikovaných a lépe placených zaměstnání v hlavním městě. V Praze mají své centrály všechny banky a další finanční úřady, mezinárodní i velké české firmy, špičková vědecká pracoviště a státní úřady. Díky tomu třetina lidí s vysokoškolským diplomem pracuje právě v Praze. Výdělky vysokoškoláků přitom šly nahoru v uplynulých letech rychleji než méně kvalifikovaných pracovníků. Porovnání jednotlivých profesí proto už nevyznívá pro mimopražské obyvatele tak nepříznivě. Rozdíly mezi jejich platy v Praze a jinde dosahují zhruba dvaceti procent.


Zhruba deset miliard korun dluží Fondu národního majetku firmy a osoby, které nezaplatily za majetek prodávaný v privatizaci. Píší to pondělní Hospodářské noviny. Doby, kdy pohledávky rostly geometrickou řadou, jsou však podle místopředsedy výkonného výboru FNM Pavla Suchého dávno pryč. Jejich nárůst se v letech 1996 až 1997 podařilo zastavit. Takřka sto procent dlužníků přitom vzešlo ze smluv v letech 1992 až 1994. Jde přibližně o 200 případů, tedy asi jedno procento privatizací, které fond připravil. Fond, který byl coby privatizační agentura státu založen v roce 1991, v pátek oznámil, že zahájil transformaci a připravuje svůj zánik. Ten je zatím plánován nejpozději na konec roku 2006. Podle šéfa FNM Jana Juchelky se valnou většinu státem vlastněných společností již podařilo zprivatizovat.


Jak uvádějí Lidové noviny, republikou putuje nebezpečný odpad. Sudy s dioxiny a látkou PCB, které jsou už více než deset let převáženy z místa na místo po celé republice, mohou ohrozit stovky lidí. Poslední stopa po nich zatím končí ve vesnici Mratín na Nymbursku. Zde jsou asi dvě stovky barelů uloženy přes dva roky. O jedech však ve vesnici až donedávna nevěděl ani její starosta Jiří Falek. Přesné místo uložení desítek tun nebezpečného odpadu nechtějí s poukazem na obchodní tajemství prozradit ani inspektoři ochrany životního prostředí, ani zástupci firmy Ekobo, která má odpady zlikvidovat. A to i přesto, že nakládání s nimi je hrazeno ze státního rozpočtu. Tato skutečnost znepokojuje ekologické aktivisty, kteří na podivné zacházení se sudy upozorňovali už dříve.


Lidé se zdravotním postižením budou mít podle Mladé fronty Dnes menší šanci získat peníze na osobní asistenty. Vláda totiž zamýšlí od příštího roku dát většinu peněz, které dosud stát poskytoval na služby pro postižené, krajům v souhrnném balíku Nebude jim přitom ukládat, kolik z nich musí vydat právě na postižené. Dosud stojí platby za péči o zdravotně postižené stát osm miliard korun ročně. Podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy budou chtít kraje v prvé řadě zajistit ústavy a domovy důchodců, ačkoli je péče v nich dražší. Stát tak přinutí lidi, aby chodili do ústavů či aby rodiny odkládaly těžce postižené děti. Některé kraje sice slibují, že se budou řídit platnými zákony. Zákon o sociálních službách, který by stanovil, co a jak se bude platit, je však v nedohlednu. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová potvrdila, že úřad zákon teprve připravuje a platit bude nejdříve v lednu 2005.


Sobotní večírek na počest televizních cen TýTý dostal podle Lidových novin nečekaný spád. Někteří hosté oslavy totiž neudrželi nervy na uzdě a poprali se. Incident začal okolo půl třetí ráno na jedné z toalet pražského Kongresového centra. V centru konfliktu stál bývalý ředitel České televize Jiří Balvín, který měl slovně napadnout televizního redaktora Marka Wollnera, že se při natáčení jedné ze svých reportáží o cestovní kanceláři Fischer nechal uplácet. Ten do něj měl strčit tak, že Balvín upadl. Bývalý ředitel ČT se poté nechal ošetřit lékařem a vzápětí podal na Wollnera trestní oznámení. Incident měl ještě pokračování v sále, kde se do něj zapojili další redaktoři veřejnoprávní televize. Mluvčí ČT Richard Klatovský vydal prohlášení, v němž incident považuje ze nešťastný, lituje ho, ale je přesvědčen, ˝že iniciátory incidentu nebyli redaktoři ČT˝.


Některé školy si podle Mladé fronty Dnes našly dobrý způsob výdělku. Prodávají studenty do televizí coby jásající publikum. Spokojeny jsou školy, které tak mají peníze na pomůcky, někteří studenti, protože se nemusejí učit, ale i TV produkční. Je někdo nespokojen krom ministerstva? Nikdo se neptal těch hlavních. Rodičů. Oni platí studia, ve školném či v daních, oni jsou zástupci nezletilých a mají rozhodnout, zda jejich potomek půjde za křoví nebo ne. A pokud to dovolí, zda honorář má dostat student, anebo škola. Ministerstvo bude protestovat vždy. Ale pokud ponechává školy v chudobě, jeho jediným argumentem bude zákon, uvádí list.


Dítě zahnalo sponzory, povzdechla si v Lidových novinách nastávající matka Kateřina Neumannová. Slavná lyžařka přišla v posledních měsících o sponzorské auto i o příjmy ze smluv s dalšími velkými firmami. Jde nám o to, abychom i my svým malým dílem přispěli k co nejlepším výsledkům českých sportovců, tvrdívají s oblibou sponzoři. Ve skutečnosti jde jen o to, aby se jméno jejich firmy co nejčastěji objevilo na veřejnosti. Sponzorská loga na těhotenských šatech by však v případě Neumannové působila absurdně. Třeba by zabralo, kdyby pojmenovala dcerku Octavia... I když nejjistější bude, když přiveze z olympijského Turína 2006 další medaili. Pak ji sponzoři přivinou na hruď a zase budou obětavými mecenáši českého sportu. V takovém případě se jim to totiž vyplatí. Podržet ale mladou ženu v těžké chvíli by bylo jen zbytečně gentlemanské gesto bez jakéhokoliv profitu.


Česká republika by se mohla kvůli problémům s výstavbou víceúčelové haly v Praze 9 vzdát pořadatelství hokejového mistrovství světa v roce 2004. Šampionát by mohla uspořádat o rok později, připustil v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny vládní zmocněnec pro přípravu mistrovství Karel Hrdý. Česko by tak šampionát odložilo již podruhé. Kvůli průtahům při realizaci projektu si Česko pořadatelství již jednou vyměnilo s Finskem, kde se mistrovství světa v hokeji uskuteční letos. Podle Hrdého nemusí být osud šampionátu nutně závislý na úspěšném dokončením vysočanské haly. Připomněl, že existují i levnější alternativy, počítající s uskutečněním šampionátu v Ostravě, Pardubicích či na jiných místech v Praze, tedy v hagiborské nebo holešovické hokejové hale.