Přehled tisku
Mladá fronta Dnes uvádí, že prezidentská kandidatura Jana Sokola má nepříjemnou pachuť. Na vedení sociální demokracie totiž ve středu nečekaně zaútočil bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, sám ponížený v minulé prezidentské volbě. Těsně před hlasováním o podpoře Sokolovi vzkázal sociálnědemokratickým poslancům, že je ochoten kandidovat na prezidenta. Ale jen v přímé volbě a pod podmínkou, že ve vedení ČSSD budou jiní lidé než nyní.
Mladá fronta Dnes uvádí, že prezidentská kandidatura Jana Sokola má nepříjemnou pachuť. Na vedení sociální demokracie totiž ve středu nečekaně zaútočil bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, sám ponížený v minulé prezidentské volbě. Těsně před hlasováním o podpoře Sokolovi vzkázal sociálnědemokratickým poslancům, že je ochoten kandidovat na prezidenta. Ale jen v přímé volbě a pod podmínkou, že ve vedení ČSSD budou jiní lidé než nyní. Podle sociálních demokratů, kteří stojí za Špidlou, šlo o jasný vzkaz "zemanovcům", aby v hlasování odmítli Sokola. Zeman tím útočí na pozici současného lídra Vladimíra Špidly před blížícím se sjezdem ČSSD. Špidla jeho útok komentoval slovy: "Svědčí to o tom, že to není velký muž."
Nechci být hvězda, uvádí manželka prezidentského kandidáta Jana Sokola v deníku Právo. V době, kdy byl její manžel poslancem Federálního shromáždění a později v Tošovského vládě ministrem školství, se o jeho rodinném zázemí nijak výrazně nemluvilo. A když, tak především v souvislosti s jeho minulostí chartisty. Jedním ze tří prvních signatářů a mluvčích Charty 77 byl totiž filozof Jan Patočka, Sokolův tchán. Dnes, kdy se Jan Sokol stal prezidentským kandidátem vládní koalice, roste i zájem o to, kdo by stanul po jeho boku jako první dáma. Potíž je v tom, že Františka Sokolová nechce o této roli ani slyšet. Pokládá to zatím za předčasné. "Chápu, že je potřeba, aby manželka prezidenta přispívala k reprezentaci," dodává v Právu a pokračuje: "Nerada bych příliš vystupovala na veřejnosti. Neumím totiž dělat hvězdu."
Ministryně školství Petra Buzková zveřejnila svou představu o tom, jak by měly už za několik let v Česku vypadat jednotné státní maturity. Jak píší Lidové noviny, pro studenty je na nových maturitách zřejmě nejzajímavější šance, že by jim mohly výrazně zjednodušit cestu na vysokou školu. Sjednocený maturitní certifikát se totiž v budoucnu může stát klíčem k přijetí na vysokou školu bez přijímací zkoušky. Kamenem úrazu by se ale mohla stát především skutečnost, že součástí nové maturity zřejmě nebude povinná zkouška z matematiky. Ministerstvo školství matematiku z povinné části vypustilo na základě výtek zástupců středních odborných škol. Ti tvrdí, že by jejich studenti zkoušku z tohoto předmětu nezvládli. Podle ministryně Petry Buzkové ale matematika mezi maturitními předměty zůstane. ˝Od počátku je jasné, že je to jeden z důležitých předmětů, ze kterého řada žáků maturitu vykonávat bude,˝ řekla Buzková pro Lidové noviny. Podle nových maturit by žáci mohli být zkoušeni ve školním roce 2007/2008. Jednotné maturity by tak čekaly studenty, kteří na střední školy nastoupí v září 2004.
Mladá fronta Dnes přinesla informaci, že vyšetřovatel Václav Láska, který vedl vyšetřuje kauzy Harvardských fondů a krachu Investiční a Poštovní banky, podal výpověď. Objasnění těchto kauz se tak může zadrhnout. Jeden z hlavních mužů rozkrývajících závažné hospodářské zločiny zdůvodnil odchod alarmujícím sdělením. Policie podle něj nedává svým lidem možnost pořádně pracovat. Láska navíc naznačuje, že nemá úplně volné ruce. "Říkal jsem, že když budu vystaven mocenským tlakům, kterým se nebudu schopen bránit, tak odejdu. Svoje slovo plním," uvedl vyšetřovatel. Odchody policistů komplikují šetření velkých kauz už léta. Policie má problém tyto lidi udržet, píše Mladá fronta Dnes.
Jak uvedly Lidové noviny, devatenáctiletý Lukáš Kohout, který se vydával za asistenta různých politiků a pokoušel se na jejich účet cestovat po světě, chce podat trestní oznámení na šéfa unionistických poslanců Karla Kühnla. V televizní reportáži o něm totiž Kühnl hovořil jako o bláznovi. Trestní oznámení se podle Kohouta bude týkat i předsedy poslaneckého klubu ČSSD Milana Urbana. Také on o Kohoutovi v reportáži uvedl, že podle něj ˝musí být tak trochu blázen˝. Kohout sám čelí obvinění z poškozování cizích práv a podvodu.
Vrcholové vedení České televize, tedy šest lidí s výjimkou někdejšího šéfa brněnského studia ČT Zdeňka Drahoše, se vzdalo tzv. zlatých padáků, jež jim ve smlouvě udělil loni v listopadu odvolaný generální ředitel ČT Jiří Balvín. Jak uvádí deník Právo, jednalo se o odstupné ve výši deseti měsíčních platů, což u některých manažerů mohlo činit přes tři čtvrtě miliónu korun. Ani po středečním neveřejném slyšení šestice finalistů výběrového řízení na místo generálního ředitele nemá Rada ČT jednoznačného favorita. Někteří členové Rady dávali nepřímo najevo, že svého favorita mezi zmíněnou šesticí nemají. "Mohli bychom mezi nimi klidně losovat," uvedl radní Erazim Kohák v Právu.
Čtyři tisíce výtisků své kontroverzní knihy Tabu v sociálních vědách už podle Mladé fronty Dnes prodal psycholog Petr Bakalář. Autor tvrdí, že jen boří tabu a na jeho autogramiádě v renomovaném pražském knihkupectví mu nadšeně naslouchají zástupci ultrapravicových extremistů. Knížkou se zabývá policie, kritici ji označují za rasistickou, antisemitskou, někde ji dokonce odmítají prodávat, přesto vede žebříčky prodeje. Kniha mladého psychologa Petra Bakaláře Tabu v sociálních vědách na první pohled vypadá jako seriózní vědecká práce, ale mluví mimo jiné o rozdílech v inteligenci mezi rasami. Publikace naplnila přání autora i vydavatelů: vzbudila dlouho nevídaný rozruch. "Za jediný týden jsme prodali přes čtyři tisíce kusů," pochvaluje si Petr Jüngling, spolumajitel nakladatelství Votobia, které knihu vydalo. Ne všichni knihkupci však o takovýto bestseller stojí. Jednoznačný postoj ke knize zaujalo pražské knihkupectví Academia: "Ještě předtím, než se o té knížce začalo psát, jsem ji odmítl prodávat," říká vedoucí Academie Jiří Padevět. "Připadá mi to jako brutální intelektuální antisemitismus, který je ještě nebezpečnější než ten lidový. A nelituji toho, ani když vidím, jak dobře se prodává."
Pohled na jadernou elektrárnu Temelín vyvolává podle Lidových novin v lidech různé pocity. Její odpůrci vidí jen zbytečnou, obludnou stavbu, která kazí vzhled krajiny a ohrožuje okolí. Zaměstnanci Temelína se zase při pohledu na chladicí věže rozplývají nad obrázkem pevného pilíře české energetiky. Je ale možné, aby se Temelín stal zdrojem umělecké inspirace? Zřejmě ano. Jednoho z nejznámějších protitemelínských aktivistů v Rakousku Josefa Neumüllera totiž až boj proti Temelínu přivedl k poezii. Neumüller, který je učitelem na církevní škole a předsedou iniciativy Stop Temelin, začal rozesílat na všechny strany své vlastní, v němčině psané básnické prvotiny, jejichž ústředním motivem je právě temelínská elektrárna. ˝V Černobylu už také znovu kvetou lesy, ozářené louky a lesy. Jen lidé chřadnou, když se jim radiace plazí v krvi a kostní dřeni,˝ píše ve verších Neumüller. A ve stejné básni mimo jiné pokračuje: ˝Také v Temelíně znovu pokvetou lesy, ozářené louky a lesy, jen lidé už nepokvetou nikdy. Tupě následujeme hospodářských růst, zatímco nám ubývá voda a vzduch.˝