Čeští vědci pomáhají lovit v Portugalsku sumce. Největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů

Český tým odborníků z Biologického centra s rekordním úlovkem sumce (228 cm a 91,5 kg) z nádrže Cedillo. Zleva: Lukáš Vejřík, Luboš Kočvara, Ivana Vejříková a Martin Čech

Vědci z Biologického centra Akademie věd společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jeden sumec měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký je ve vodách jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem.

Natrávený sumec o velikosti přes 80 cm vyvržený velkým sumcem nedlouho po ulovení | Foto: Martin Čech,  Biologické centrum AV ČR

Způsobuje škody v tamních ekosystémech a představuje extrémní hrozbu pro původní přírodu. Výskyt, šíření a stav populací sumců sledují vědci v rámci evropského projektu LIFE Predator v celkem 48 jezerech a nádržích Itálie a Portugalska. Zároveň testují různé metody odlovu těchto vrcholových dravců.

Sumci požírají i původní druhy, které se nevyskytují jinde na světě

Potrava menšího sumce – velké množství drobných raků červených | Foto: Martin Čech,  Biologické centrum AV ČR

Stav populace invazního sumce velkého zkoumali čeští hydrobiologové s odborníky z University v Lisabonu minulý týden na nádrži Cedillo na hranicích Portugalska a Španělska. U všech sumců zjišťovali jejich tělesnou kondici, pohlaví, jejich potravu, věk.

Celkem ulovili přes 40 sumců, deset z nich vážilo více než 30 kg. Jak uvedl vedoucí českého vědeckého týmu Martin Čech, poměr pohlaví byl u této ryby v nádrži vzácně vyrovnaný a její jídelníček velmi pestrý, potvrzený byl i kanibalismus.

„Podle očekávání využívali sumci na přehradě Cedillo širokou škálu potravních zdrojů, od nepůvodního raka červeného přes zdomácnělého kapra, nepůvodního karase, okounka, candáta, slunečnici a ouklej až po původní iberské druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě," uvádí Lukáš Vejřík, člen týmu LIFE Predator.

O lov se zajímal tisk i španělská televize

Na veškerý průběh výzkumných prací projektu LIFE Predator dohlíželi přímo na hladině nádrže Cedillo pracovníci parku Parque Natural do Tejo Internacional, lovecké aktivity a příslušná povolení byla kontrolována i místní policií.

Tým českých a portugalských odborníků s částí úlovku metodou long-lines,  v popředí sumec  (222 cm a 76, 5 kg) | Foto: Filipe Ribeiro,  Biologické centrum AV ČR

Metody monitoringu a tlumení invazního sumce velkého si přijeli prohlédnout a vyzkoušet odborníci z výzkumných institucí z nedaleké španělské Extramadury, natáčela je španělská televize a zajímal se o ně portugalský tisk.

Sumec velký je největší sladkovodní ryba v Evropě, pochází z velkých středoevropských řek. Zatímco v Česku je žádoucí, v zemích jižní Evropy je invazivním druhem. Jako nenasytný predátor na vrcholu potravního řetězce tam nemá žádné přirozené nepřátele. V teplé vodě rychle roste a snadno se rozmnožuje. K jeho šíření tu přispívají i sportovní rybáři, kteří sumce vozí na jiná místa, protože jde o rybářskou trofej.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: Biologické centrum AV ČR
spustit audio