Přehled tisku

Několik týdnů až měsíců potrvá Nejvyššímu soudu (NS), než vydá na žádost politiků stanovisko k tomu, jak mají soudy rozhodovat v restitučních sporech. V rozhovoru pro úterní Právo to uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Odmítl zároveň, že by šlo o politický tlak. "Ministr spravedlnosti požádá naši předsedkyni, aby Nejvyšší soud zaujal stanovisko, což mu zákon umožňuje, a od předsedkyně NS chce, aby konala, co jí zákon ukládá,"řekl Kučera s tím, že v této rovině je to v pořádku.

Několik týdnů až měsíců potrvá Nejvyššímu soudu (NS), než vydá na žádost politiků stanovisko k tomu, jak mají soudy rozhodovat v restitučních sporech. V rozhovoru pro úterní Právo to uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Odmítl zároveň, že by šlo o politický tlak. "Ministr spravedlnosti požádá naši předsedkyni, aby Nejvyšší soud zaujal stanovisko, což mu zákon umožňuje, a od předsedkyně NS chce, aby konala, co jí zákon ukládá," řekl Kučera s tím, že v této rovině je to v pořádku. "V momentě ale, kdy politici začnou hlasitě říkat, jaké by mělo být naše stanovisko konkrétně, tak to už v pořádku není a tomu je třeba se bránit," dodal.


Lidové noviny (LN) komentují nedávno zveřejněný průzkum Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), který se týkal úrovně vzdělání v různých zemích. Odborníci na vzdělání při něm mimo jiné zjistili, že zdaleka ne všechny české děti, které mají dobré výsledky, mají také požitek z učení. V České republice jsou podle průzkumu také znatelné rozdíly mezi výsledky dětí z elitních a běžných škol. Za vcelku příjemné lze podle LN považovat zjištění, že výsledky českého školství jsou lepší, než by odpovídalo národnímu bohatství. Rozpaky však vyvolává to, že Česko patří k zemím s největšími rozdíly ve znalostech žáků s rozdílným rodinným zázemím. Tedy že se dobře učí hlavně děti vzdělaných rodičů, píše list a nepokládá to za dobré. "Vyspělé země bojují o pozdvihnutí těch, kdo jsou u dna...A ve vstřícnosti vůči lidem se slabším sociálním zázemím se předhánějí i prestižní univerzity," podotýkají LN. Česko však podle listu dosud nepřekonalo "znechucení z komunistů, kteří dlouho preferovali pouze dělnické děti a ostatní diskriminovali".


Opatření, která se v rámci reformy veřejných financí mají týkat mateřské dovolené, jsou tématem poznámky Hospodářských novin (HN). Za krok správným směrem považuje autorka rozhodnutí zrušit omezení možnosti přivýdělku při mateřské dovolené. "Nicméně konečný cíl je ještě daleko. Měla by jím být maximální variabilita při uspořádání života rodiny tak, aby narození dítěte neznamenalo ekonomickou katastrofu a uzavření do čtyř stěn jednoho z rodičů - většinou ženy," míní komentátorka. Zůstává-li však zachována povinnost celodenní osobní péče, vyřazuje to nemalou část těch, kdož pečují o dítě, z šance využít zmíněnou "novinku". Stejně tak je stále nedostatečně, především finančně, upravená možnost, aby s dítětem zůstal na mateřské otec," uvažuje autorka. Domnívá se, že zaměstnávání matek a otců i po dobu rodičovské dovolené bude vždy podmíněno splněním několika bodů. Kromě rodiče musí mít také zájem zaměstnavatel a rodič musí mít takové zaměstnání, jež to celé umožní.


Mladá fronta Dnes soudí, že současná sociální demokracie zřejmě úplně vzdala politický boj o živnostníky. Svědčí o tom návrhy, které se rodí ve vládě, jako je například rozšíření povinnosti vést podvojné účetnictví, což povede k vyšším daním i dalším nákladům. "Daňoví poradci jsou asi také jediní živnostníci, kterým se možná vláda sociální demokracie líbí. Čím složitější systém, ve kterém se nikdo nevyzná, tím lépe pro ně," podotýká MfD. "Sociální demokracie se na této vrstvě společnosti asi rozhodla spáchat akt třídní msty za to, že reformu nejde udělat tak, aby nebolela státní zaměstnance, kteří většinou volí ČSSD," míní autor komentáře. Naproti tomu velký obchod a velké peníze zřejmě socialistům nepáchnou. "Také oni rádi privatizují, chodí do lepších restaurací, stýkají se s investičními bankéři a pobíhají po recepcích s různými Babiši a Charouzy. Zahraniční investoři dostávají investiční pobídky a podnikům se nakonec sníží daň ze zisku. Ale nějaký ušmudlaný živnostník? Ať táhne"! shrnuje MfD.


Komentář Hospodářských novin varuje, že se podvojné účetnictví může stát noční můrou mnoha podnikatelů, kteří účtují v jednoduchém účetnictví. Vláda souhlasila s tím, aby zákon napříště uznával jen podvojnou účetní soustavu a jednoduché účetnictví by se změnilo na daňovou evidenci příjmů a výdajů. "Zjednodušeně řečeno: podnikatel účtující v jednoduché soustavě odvádí daně až z toho, co mu zaplatí jeho zákazníci. V podvojném účetnictví se spustí lavina daňových povinností už v okamžiku vystavení faktury, za kterou živnostník nemusí nikdy vidět ani korunu," varuje deník. Nově navržený zjednodušený systém podvojného účetnictví je podle názoru HN spíše komplikací než pomocí a žádné výrazné zjednodušení nenabízí. "Zpřísňování podmínek podnikatelům je v kontrastu ke způsobu, jakým vede své účty stát. Mnohasetmiliardový rozpočet je podle některých ekonomů fakticky sestaven na principech jednoduchého účetnictví. Stát tak paradoxně účtuje podle méně přísných pravidel než jeho daňoví poplatníci," podotýká komentář. Přechod na nový druh účtování však nebude podle deníku tak horký, jak se zdá. "Pokud má už podnikatel roční tržby přes tři miliony, jistě mu zbude pár tisíc na zdatného účetního a daňového poradce," dodávají HN.


Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vzal zpět svou domněnku, že Američané diskriminují jeho syna za politické postoje otce. Píše to úterní Právo. Kavan v rozhovoru pro víkendový magazín listu Financial Times podle Práva a úterních Lidových novin (LN) naznačil, že jeho rodina je perzekvována americkou stranou. Neudělení vstupních víz svému synovi a jeho přítelkyni dával Kavan do souvislosti se svým negativním postojem k válce v Iráku. Tuto domněnku potvrdil v pondělí Právu a současně uvedl, že Američané již víza oběma mladým lidem udělili. "Přijal jsem s uspokojením ujištění amerického konzula, že zdržení při udělení víz nemělo žádný politický kontext," řekl listu diplomat. Spojitost s Kavanovým politickým postojem a udělením víz mladé dvojici popřelo také na dotaz LN americké velvyslanectví v Praze. Uvedlo, že žádosti o víza pro Kavanova syna s přítelkyní byly posuzovány pouze na základě toho, co v nich bylo napsáno, a podle amerických zákonů.


Stát chce urychlit přeměnu státního podniku Česká pošta na akciovou společnost. Koncem letošního roku totiž pozbude platnosti licence, kterou má pošta ze zákona. S odvoláním na ministra informatiky Vladimíra Mlynáře o tom informuje Právo. "Aby se přeměna pošty urychlila, bude nutné přijmou speciální zákon, podobně jako v případě Českých drah, které se akciovou společnostní staly letos v lednu," soudí Mlynář. Popřel informace, že by část České pošty měla být nabídnuta zájemcům na tuzemských kapitálových trzích. Ty se již delší čas potýkají s nízkým objemem obchodů i zájmem investorů.