Přehled tisku

Více než pětina všech dětí v ČR vyrůstá bez jednoho z rodičů...

Více než pětina všech dětí v ČR vyrůstá bez jednoho z rodičů. Podle Mladé fronty Dnes toto číslo neustále roste. Takzvaných "neúplných rodin" je nejvíce za posledních čtyřicet let. Nejnovější oficiální údaje hovoří o tom, že bez matky, ale především bez otce žije skoro půl miliónu malých Čechů. Může za to především fakt, že se manželské páry v Česku rozvádějí nejčastěji za několik posledních desetiletí. Rozpadá se každé druhé manželství.

Více než pětina všech dětí v ČR vyrůstá bez jednoho z rodičů...
Více než pětina všech dětí v ČR vyrůstá bez jednoho z rodičů. Podle Mladé fronty Dnes toto číslo neustále roste. Takzvaných "neúplných rodin" je nejvíce za posledních čtyřicet let. Nejnovější oficiální údaje hovoří o tom, že bez matky, ale především bez otce žije skoro půl miliónu malých Čechů. Může za to především fakt, že se manželské páry v Česku rozvádějí nejčastěji za několik posledních desetiletí. Rozpadá se každé druhé manželství. Sebemenší problémy se dnes řeší rozvodem a důvodem je konzumní životní styl a s tím související nedostatek peněz. Ženy se rozvádějí, protože si najdou bohatšího partnera, a muži si zase hledají mladší a reprezentativnější ženy, se kterými zakládají nové a stejně nestabilní rodiny. Nejvíce potrestané jsou tím ale zpravidla děti. Často se z rozpadu rodiny obviňují a stydí se za to. Vyhrocená situace, kdy rodiče používají dítě jako zbraň k vydírání toho druhého, vede k nenapravitelnému poškození psychiky dítěte, dodává Mladá fronta Dnes.


V Česku podniká přes šedesát tisíc cizinců, kteří vlastní živnostenský list, převážně z Vietnamu a z Ukrajiny, uvádějí Hospodářské noviny. Cizinců pracujících na českém trhu je však výrazně více. Na jednoho zahraničního podnikatele připadá mnohdy hned několik rodinných příslušníků, kteří živnostenský list nemají. Otázkou je, zda jsou tito lidé přihlášeni k placení daní a odvodů. Odhaduje se, že je u nás protizákonně zaměstnáno zhruba 150 tisíc cizinců. Část registrovaných zahraničních podnikatelů přitom představuje předvoj těmto nelegálům. Zajišťuje jim vše potřebné, od nabídky práce až po ubytování.


Politici napříč všemi stranami se předhánějí v prohlášeních, jak zabrání daňovým únikům a dalším negativním projevům stínové ekonomiky, konstatují dále Hospodářské noviny. Například premiér Vladimír Špidla nedávno sliboval, že sníží podíl stínové ekonomiky z dvaceti pěti na patnáct procent HDP. Přitom se není možno dopátrat základních údajů ani o působení zahraničních podnikatelů na tuzemském trhu. Ministerstvo financí totiž nedokáže odpovědět na otázku, kolik mu odvádí tito podnikatelé v průměru na daních. Přitom právě největší úniky na daních u cizinců, kteří v Česku podnikají, plynou zřejmě z DPH a ze spotřebních daní. Ročně jdou řádově do stovek miliónů korun. Píše deník.


Banky očekávají do dvou let ochlazení trhu s byty, píší Lidové noviny. Projeví se to zejména v Praze. Ochladnutí trhu se podle odhadů promítne i do cen nemovitostí: nižší budou v neatraktivních lokalitách a dražší na prestižních adresách.


Česko a japonská banka Nomura podle deníku Právo uvažují o jmenování nezávislého prostředníka, který by navrhl výši vzájemného odškodnění v rámci dohody o mimosoudním vyrovnání, ke které by obě strany přistoupily. Měl by jím být respektovaný odborník ze světa práva nebo financí. Otázka peněz se ale bude řešit, až se ministr Bohuslav Sobotka vrátí z Japonska s hotovou smlouvou. Ani případná dohoda by ale neznamenala konec celé kauzy, připomíná Sobotkův náměstek Ladislav Zelinka. Muselo by s ní souhlasit 14 dalších zúčastněných subjektů.


Dlouho do noci oslavovali fanoušci postup českých fotbalistů na mistrovství Evropy 2004, foto: ČTK
Lístky na středeční kvalifikaci mezi Českem s Nizozemskem stály víc, než kolik diváci zaplatí napřesrok v Řecku na olympiádě, spočítaly Hospodářské noviny. V inzertní Annonci byly k mání za 4 tisíce. Fotbalový svaz přitom prodával nejdražší lístky za 1200 korun, levné za 400. Novou taxu nastavili překupníci. Půl hodiny před výkopem nabízeli lístky v ceně 400 korun za 1500 a ty nejdražší za dva a půl tisíce. Ceny před pražským "utkáním roku" udělaly z duelu jeden z nejdražších podniků v historii, upozorňují Hospodářské noviny. Lístky v řádech tisíců zatím do Prahy přivezly jen největší kulturní hvězdy typu Davida Bowieho.


Ministr dopravy Milan Šimonovský chce prodat celý podíl státu v Českých aeroliniích, řekl Právu. Podle listu právě nechuť předchozího prezidenta ČSA Miroslava Kůly k takové privatizaci mohla přispět k jeho pádu. Konečné slovo ale bude mít vláda. Dosud totiž platí usnesení Zemanova kabinetu, že stát si má v ČSA ponechat nadpoloviční balík akcií. Předchozí kabinet se také zavázal, že předkupní právo budou mít Air France a americká Delta. Zatím ho ale nevyužily a žádná jednání s nimi neprobíhají.


Velmi neobvyklý případ v historii české justice ve středu rozhodovala soudkyně pražského městského soudu Dagmar Stamidisová. Případ sledují i Lidové noviny. Předmětem sporu bylo sperma Tomáše Kašpara, jímž byla před dvěma lety oplodněna jeho dlouholetá přítelkyně Jitka Bouchalová. Osmatřicetiletá zdravotní sestra však neotěhotněla při běžném pohlavním styku, ale díky práci lékařů v pražském Centru reprodukované medicíny Gest. Kašpar tvrdí, že dvojčata, která se loni Bouchalové narodila, vůbec neplánoval. A tak na svou bývalou partnerku podal žalobu, že zneužila jeho sperma. Včera soud rozhodl, že mu má Bouchalová zaplatit 50 000 korun a společnost Gest dokonce milion. "Žalovaná uvedla žalobce v omyl při okolnostech předávání spermatu," rozhodla včera Stamidisová. A proč mají platit i lékaři? "Pokud jde o kliniku, zanedbala postup, protože si neověřila doklady a neopatřila souhlas s umělým oplodněním," dodala soudkyně s tím, že představitelé sanatoria sice "neporušili žádný zákon, ale nepostupovali tak, jak měli". Souhlas s mnohaměsíční léčebnou procedurou z roku 1999 podle ní neznamená, že Kašpar přitakal také asistované reprodukci v roce 2001. Zvlášť když od původního podpisu už v tu dobu uplynuly dva roky. "Po dvou letech nelze předpokládat, že souhlas ještě platil," řekla. Stamidisová ale především uvěřila Kašparovu tvrzení, že ho jeho bývalá partnerka obalamutila. Tvrdila mu prý, že sperma odevzdává jen proto, aby u ní lékaři stanovili hladinu hormonů a na základě toho jí pak mohli ordinovat vhodnou antikoncepci. Bouchalová to ale označila za nesmysl. "Dovedete si to představit?! Po sedmi letech nechráněného styku?!" reagovala rozhořčeně na otázku, zda bývalého partnera tímto způsobem skutečně ošálila. Podle Stamidisové však žalovaná žena Kašparovo "tvrzení spolehlivě nevyvrátila". Píše deník.