Přehled tisku

Ministr financí Bohuslav Sobotka

Senátem neschválený zákon o spotřebních daních a spekulace o tom, co může udělat odmítnutí se státním rozpočtem a především se slabou koaliční vládou, to je téma, které zaujalo komentátory většiny pátečních deníků. Komentátoři se zároveň shodují, že rozhodnutí Senátu ohrozilo reformu veřejných financí, která je nezbytná pro zdravý vývoj české ekonomiky.

Senátem neschválený zákon o spotřebních daních a spekulace o tom, co může udělat odmítnutí se státním rozpočtem a především se slabou koaliční vládou, to je téma, které zaujalo komentátory většiny pátečních deníků. Komentátoři se zároveň shodují, že rozhodnutí Senátu ohrozilo reformu veřejných financí, která je nezbytná pro zdravý vývoj české ekonomiky.

Senátoři za Unii svobody ministra financí Bohuslava Sobotku opravdu rozčílili, shodují se komentátoři Hospodářských a Lidových novin. To, že nepodpořili zákon o spotřebních daních lze brát podle ministra za jasné porušení koaliční spolupráce. Znamená to problémy s už naplánovanými příjmy státního rozpočtu. Státní rozpočet sice Senát neschvaluje, ale má v rukou zákony, ze kterých se má skládat vládní reforma veřejných financí. "Pokud by se včerejšek ukázal být pravidlem," píše komentátorka Hospodářských novin, "napětí ve vládní koalici by prudce stouplo, je-li to vůbec ještě možné." Zároveň připomíná, že "Vazba nebo řekněme loajalita senátorů k závazkům té které strany je volnější než u poslanců. To je dáno způsobem jejich výběru i volby. Paradoxně právě Unie svobody si status Senátu jako demokratické "pojistky" velmi pochvalovala. Teď jí podráží nohy," uvádí komentátorka Hospodářských novin.

Lidové noviny spekulují o tom, u koho by si mohla vládní koalice vypůjčit hlas pro hlasování, když koaliční zákonodárci "zlobí" a hlasují proti pravidlům. U ODS to nemá cenu zkoušet, byl by to od pravicové opozice vrchol hlouposti, kdyby na nějaký návrh z vládních lavic kývla, míní komentátor. Koalici tak zbývají jen komunisti. Navenek jsou vztahy s touto stranou velmi chladné. "Ovšem jak v sociální demokracii, tak v KSČM je dost lidí ochotných vyjednat kompromis. Profesionální oportunisté, tedy poslanci KSČM, přistoupí na každou nabídku, jež pro ně bude výhodná. A ČSSD? Ta pro tu slávu, že je největší vládní stranou, už obětovala i víc," píší Lidové noviny.

Podle autora komentáře v deníku Právo není největší slabina reformy veřejných financí v rovině účetní a finanční, nýbrž v oblasti politické. Je to podle něj především Unie svobody, kdo nutí sociální demokracii k takzvaným kompromisům, které jsou ve skutečnosti jasným ústupem od sociální citlivosti. Na rozdíl od ekonomické reformy a zkušenostech s ní nemá reforma veřejných financí dostatečnou podporu ve veřejnosti, a to nikoliv proto, že by lidé chtěli žít na dluh, píše Právo. "Prostě nevěří, že reforma povede k tomu, co se od ní slibuje," píše. Strany, které ji provádějí podle autora potřebují veškerou energii, aby metodami hráčů pokru přesvědčily vlastní poslance. "Už jim nezbývá žádná k tomu, aby přesvědčily i své řadové členy, natož pak své bývalé voliče," míní autor.


Za ťulpasovství, politickou tupost a lidskou surovost označil deník Právo to, že si poslanci - zatím jen v rozpočtovém výboru - schválili navýšení platů o 1400 korun a poté plat zmrazili. Případné zvýšení by se však netýkalo jen poslanců, ale i senátorů, soudců a ministrů, dohromady více než 3000 lidí. A to už jde o stamiliony. A ty by musel ministr financí odněkud vzít. Pokud by poslanci návrh schválili, nikdo neuvěří, že reforma financí je nutná, protože se musí šetřit každý groš, míní Právo. "A bude sílit podezření, že zde žijí dva národy: národ politické elity se zduřelým se sebevědomím a národ, který má vymoženosti dvě: jednou za čtyři roky hodit do urny hlas a pak mlčky naslouchat mlaskání," uzavírá komentář.


Do konce roku chce stínový ministr obrany ODS Petr Nečas prosadit návrh novely zákona, podle kterého by Hradní stráž přešla do působnosti ministerstva obrany a mohli ji tak tvořit výhradně profesionální vojáci. Informují o tom dnešní


Až k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku chce hnát svůj spor předseda Valného shromáždění OSN a poslanec ČSSD Jan Kavan, píše Právo. Národní bezpečnostní úřad mu zamítl odvolání na neudělení bezpečnostního osvědčení o přístupu k materiálům třetího nejvyššího stupně důvěrnosti s označením tajný. Kavan se nejspíš odvolá ke kolegiu zástupců při Nejvyšším státním zastupitelství v Brně, píše list, a v případě nutnosti půjde až do Štrasburku, cituje Kavanova slova. Neudělení prověrky ale podle listu nebude mít podle Kavana žádný praktický dopad. Jednak mám od NBÚ už osvědčení na stupeň vyhrazené, jednak jako poslanec mám stejně přístup k materiálům jakéhokoliv stupně utajení, prohlašuje Kavan. Správní řízení týkající se porušení zákona o utajovaných skutečnostech, kterého se měl Kavan dopustit při skartaci tajných materiálů ministerstva, bude uzavřeno do konce září, uzavírá Právo.


I maturitu lze koupit, konstatuje Mladá fronta Dnes. Její reportéři odhalili v Pardubicích podvodníky, kteří za falešné vysvědčení brali osm tisíc korun. Stačilo ozvat se na inzerát vycházející už řadu měsíců v Annonci. Padělateli už údajně přinesl desítky spokojených zákazníků.


Náměstí v Prostějově se podle Hospodářských novin stane jednou velkou internetovou kavárnou. Město zatím jako jediné v republice pořídilo speciální vysílač, který zájemcům umožní nejen bezdrátové, ale i bezplatné připojení k internetu. Stačí mít notebook, kartu pro bezdrátové připojení a zaregistrovat se na radnici. Mailovat a surfovat z lavičky nebo od sochy T.G. Masaryka bude možné už příští pátek.