Přehled tisku

Dopravní policisté mají v očích Čechů nejhorší pověst ze všech povolání. Nikdo nebere tolik úplatků jako oni, myslí si lidé. Vyplynulo to z průzkumu, který pro MF DNES vypracovala agentura SC&C. To, že je dopravní policie postižena úplatkářstvím, si myslí téměř devadesát procent dotázaných, třetina dopravní policisty dokonce považuje za naprosto zkorumpované. A v žebříčku profesí se umístili na prvním místě. Ze sta bodů, které charakterizují zcela zkorumpovanou instituci, lidé dávali dopravákům v průměru sedmdesát. Žádná jiná profese tolik nedostala.

Někteří malí prodejci elektrosortimentu uvažují podle Práva o spojení v jednu alianci. Ta by měla čelit dravé obchodní politice velkých řetězců. Podle listu bude sdružovat právě nezávislé prodejce. Sami obchodníci nemají podrobné informace. Počty nezávislých prodejců sortimentu elektro u nás totiž rok od roku klesají. Konkurovat řetězcům není v silách jednotlivce s jednou či několika málo prodejnami. Specialisté na elektro a hypermarkety si mohou dovolit to, nač drobný podnikatel nestačí. Velké obraty jim zaručují lepší ceny od dodavatelů. S tím jsou spojeny větší marže, akční nabídky a silný marketing. V roce 1997 měly řetězce elektro po celém Česku 25 obchodní míst, v současnosti je to 66. Proti tomu mohli nezávislí obchodníci postavit hlavně individuální přístup, poradenství a servis. O tom, že to není málo, svědčí průzkumy agentur. Podle nic u nezávislých prodejců nakupuje stále 50% všech zákazníků, dodává Právo.


Dopravní policisté mají v očích Čechů nejhorší pověst ze všech povolání. Nikdo nebere tolik úplatků jako oni, myslí si lidé. Vyplynulo to z průzkumu, který pro MF DNES vypracovala agentura SC&C. To, že je dopravní policie postižena úplatkářstvím, si myslí téměř devadesát procent dotázaných, třetina dopravní policisty dokonce považuje za naprosto zkorumpované. A v žebříčku profesí se umístili na prvním místě. Ze sta bodů, které charakterizují zcela zkorumpovanou instituci, lidé dávali dopravákům v průměru sedmdesát. Žádná jiná profese tolik nedostala. Občané však s uplácením sami počítají a každý šestý dotázaný přiznal, že dopravního policistu uplácel. Průměrná výše úplatku byla 3337 korun. Píše Mladá fronta Dnes.


Ministerstvo životního prostřední jedná podle Hospodářských novin s ministerstvem dopravy o změnách na trase dálnice vedoucí přes České středohoří. Mají zmírnit dopad komunikace na tamní vzácnou přírodu. Jednou z variant v šestnáctikilometrovém úseku přes Středohoří je více než tříkilometrový tunel pod nejcennější částí této chráněné oblasti. Ministerstvo dopravy zatím počítá se dvěma kratšími tunely o celkové délce asi devět set metrů. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského je trasa zásahem do ekologického systému Středohoří, ale není to zásah, který by vedl k devastaci. Podle něj není na schválené trase důvod cokoli měnit. Ředitelství silnic a dálnic varovalo, že varianta s tříkilometrovým tunelem by prodloužila dokončení dálnice až o pět let a prodražila o tři miliardy. Více v Hospodářských novinách.


Solidarita státních zaměstnanců v jejich boji za vyšší platy vzala zasvé. Píše Mladá fronta Dnes. Učitelé totiž nabízejí vládě kompromis: když jim ministři zvýší jejich profesní příplatek na úroveň úřednického, tedy o patnáct procent, vzdají se poloviny třináctých a čtrnáctých platů. Navíc přestanou nabádat ostatní profese ke stávce. Učitelé tvoří polovinu státních zaměstnanců, bez jejich podpory by další protesty nebyly účinné. Jihomoravští školští odboráři už s návrhem seznámili ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD). Ten na něj slyší: "Má to reálný základ, bude však záležet na tom, jak se k návrhu postaví naši koaliční partneři." Píše deník.


Lidové noviny informují, že pyrotechnici na jihu Čech opakovaně našli munici z bývalé Jugoslávie. Jako podezřelí v případech vždy figurují vojáci ze zahraničních misí. Armádní velení i ministerstvo obrany však tvrdí, že nelegální pašování z oblastí mírových operací je takřka nemožné. Vojáci totiž při návratu ze zahraničí procházejí na letištích údajně velmi přísnou kontrolou. Vojenská policie pomocí detektoru kovů prověřuje veškerá zavazadla. Dosud nejznámější případ odhaleného pokusu o propašování zaznamenali rakouští celníci. Ti v lednu 1994 objevili v autobuse s českými vojáky, vracejícími se z Chorvatska, několik nelegálně převážených granátů, pistolí a řadu ostrých nábojů, dodávají Lidové noviny.


Mladá fronta Dnes informuje, že poslanci dostanou nový návrh zákona, který by měl regulovat chov psů. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která jej vypracovala, rozešle znění poslaneckým klubům a kynologickým společnostem k připomínkám. Počítá s vytvořením centrálního registru psů a se zavedením trestného činu postihujícího majitele zvířat, která někoho zraní. Tresty pro majitele by se pohybovaly od dvou do osmi let vězení. Znění zákona vychází z návrhu, který poslanci zamítli před dvěma lety. Norma už nyní nepostihuje jen vybraná plemena bojových psů, ale měří všem rasám stejným metrem. Zda poslanci zákon přijmou, vůbec není jisté. Ve sněmovně zatím budí spíše rozpaky. Tolik Mladá fronta Dnes.