Přehled tisku

Ministr Kostelka ve středu oznámil, že české vojsko chce povolávat mladé muže k základní vojenské službě naposledy v příštím roce. O obranu země by se pak starali vojáci z povolání. Úvodník Lidových novin (LN) se pozastavuje nad tím, že česká profesionální armáda vzniká "ve zmatcích, narychlo, v době škrtů a záplatování". List podotýká, že bez dostatku financí půjde plně profesionální vojsko vybudovat jen těžko.

Ministr Kostelka ve středu oznámil, že české vojsko chce povolávat mladé muže k základní vojenské službě naposledy v příštím roce. O obranu země by se pak starali vojáci z povolání. Úvodník Lidových novin (LN) se pozastavuje nad tím, že česká profesionální armáda vzniká "ve zmatcích, narychlo, v době škrtů a záplatování". List podotýká, že bez dostatku financí půjde plně profesionální vojsko vybudovat jen těžko. "Armáda potřebuje investovat do lidí, výzbroje a výstroje, výzkumu a nových technologií. Bez toho budeme mít sice profesionální armádu, ale ne o moc lepší, než je ta současná. Svým výkonem bude připomínat maratonce s astmatem," obává se deník.


Prezident Václav Klaus ocení u příležitosti státního svátku mimo jiné významného lékaře Vratislava Schreibera a nedávno zesnulého válečného letce Aloise Šišku. Píše to čtvrteční Mladá fronta Dnes. Část seznamu osobností, které na Pražském hradě převezmou 28. října státní vyznamenání, již ve středu zveřejnil deník Právo. "Překvapilo mě to. Manžel zemřel před pár týdny. Asi to pro něj měli připravené na příští rok, kdy měl oslavit devadesátiny," řekla MfD manželka válečného veterána Šišky Vlasta Šišková. Podle středečního Práva jsou na dosud přísně utajovaném seznamu umělci, sportovci i lékaři. Za dva týdny tak ocenění dostane kupříkladu uznávaný přednosta 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a předseda České onkologické společnosti, prorektor Univerzity Karlovy a bývalý ministr zdravotnictví Pavel Klener. Ke dvěma významným cenám Český lev přibude letos státní vyznamenání také herci Národního divadla Jiřímu Kodetovi. Za celoživotní uměleckou práci bude vedle Kodeta oceněna i zpěvačka Vlasta Průchová či akademický malíř, grafik a ilustrátor Adolf Born.


Ministr financí Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že vláda by měla umožnit zavedení takzvané řízené provokace. "Jsem tedy pro její zavedení s tím, že je s ní nutné zacházet velmi obezřetně, aby nemohlo docházet k jejímu zneužívání. Určitě ale musí existovat," řekl Sobotka v rozhovoru pro Právo. Jak řekl, slibuje si od ní hlavně preventivní účinek. Podle něj je také důležité, aby byly jednotlivé státní orgány schopné se s korupcí vypořádat vlastními silami. "Jsem například rád, že v celní správě se daří postupně odhalovat a řešit určitá podezření včetně personálních změn," podotkl.


Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec chce vládě i tripartitě předložit plán, jak zlepšit obraz České republiky v očích zahraničních turistů. Tento soubor opatření má státní pokladnu vyjít přibližně na sto milionů korun. Píšou to čtvrteční Lidové noviny. Návrh například počítá s vyčleněním 20 milionů korun z rozpočtu na příští rok. Ty budou určeny na kampaň proti xenofobii mezi občany ČR, personálem ve službách a úředníky, kteří jednají s cizinci. "Množí se stížnosti turistů na chování a jednání některých policistů, celníků či pracovníků pasové kontroly. Turisté jsou často bezdůvodně pokutováni a obtěžování zdlouhavými a únavnými kontrolami jen z důvodu čísi špatné nálady či zakomplexovanosti," cituje deník materiál ministerstva pro místní rozvoj. Dalšími problémy jsou podle MMR malá propagace ČR v zahraničí, nízká jazyková vybavenost personálu ve službách v některých regionech nebo neschopnost poděkovat turistům za návštěvu Česka. Problémem je také nedostatečné značení na silnicích a špatná orientace ve městech.


Ministr kultury Pavel Dostál se obává, že chystaná privatizace Lázeňského sanatoria Thermal v Karlových Varech může ohrozit konání dalšího mezinárodního filmového festivalu. Vyjednává proto s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, aby se hotel neprodával ve veřejné soutěži. Informují o tom Hospodářské noviny. "Napsal jsem už kvůli tomu panu Sobotkovi dopis sešel jsem se s ním i osobně. Jakákoli privatizace ohrozí pořádání filmového festivalu. Těch pár set milionů za to nestojí," řekl ve středu Dostál HN. Sobotka Dostálovi slíbil, že prověří všechny možnosti privatizace a že se při ní nebude postupovat zbrkle.


V případu Františka Oldřicha Kinského padl první pravomocný rozsudek, který vyzněl v jeho neprospěch. Středočeský krajský soud ve středu rozhodl, že šlechtic nemá nárok na zámecký areál ve Šlapanicích na Kladensku. Vlastníkem zhruba desetihektarového pozemku se stala s konečnou platností Kongregace školských sester sv. Františka, píše Právo. List dodává, že proti rozhodnutí nelze použít žádný řádný opravný prostředek, pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Krajský soud se podle deníku vůbec nezabýval tím, zda byla poválečná konfiskace šlechticova majetku provedena v souladu s Benešovými dekrety. Odvolací senát se pouze přidržel zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací z roku 1990. Tato norma stanovuje, který majetek měl být kterým církevním institucím vrácen.