Přehled tisku

Ministryně zdravotnictví Marie Součkové, foto: ČTK

Hlavními tématy pondělního českého tisku jsou budoucí osud ministryně zdravotnictví Marie Součkové a zadlužených nemocnic, vystoupení prezidenta Václava Klause ve sněmovně, návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlamy a legalizace prostituce v Česku. Zahraniční rubriky si mimo jiné všímají údajné nové hrozby Bin Ládina a nebezpečí terorismu hrozícího proto v Česku.

Hlavními tématy pondělního českého tisku jsou budoucí osud ministryně zdravotnictví Marie Součkové a zadlužených nemocnic, vystoupení prezidenta Václava Klause ve sněmovně, návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlamy a legalizace prostituce v Česku. Zahraniční rubriky si mimo jiné všímají údajné nové hrozby Bin Ládina a nebezpečí terorismu hrozícího proto v Česku.


Zleva šéf islámské komunity v Bosně a Hercegovině Mustafa Cerić,  tibetský duchovní vůdce dalajláma a bývalý český prezident Václav Havel na setkání zástupců světových náboženství,  foto: ČTK
Lidové noviny upozorňují, že by se Česká republika měla v budoucnu v diskusích o společné evropské politice otevřeně přihlásit ke své tradici podpory ohrožených národnostních menšin. V souvislosti s politickou podporou, kterou má při svém pobytu v Česku dalajlama, list uvedl, že je nepřípustné, aby si Čína v základním dokumentu o spolupráci s Evropskou unií stanovila jako podmínku širší obchodní výměny, že unie nesmí mít žádné kontakty s tibetskou exilovou reprezentací. Ještě méně přípustné je, aby Evropa, vedena vidinou zisků svých zbrojařů, na to kývla, napsal list. Pokud podle autora bude Praha mlčet, pak bylo celé letošní pozdvižení s diplomatickou roztržkou mezi Českem a Čínou jen "bohapustým tyátrem".


Výhodou České republiky ve srovnání s kandidáty i členy Evropské unie jsou velká hospodářství, uvedl v rozhovoru pro deník


Ministryně zdravotnictví Marie Součkové,  foto: ČTK
I kdyby na zdravotnický trůn teď usedl moudrý Šalamoun, v tom nesystémovém labyrintu, ve kterém od roku 1989 bloudí české zdravotnictví, by byl za chvíli také za hlupáka, píše v deníku Právo Pavel Verner a dodává, že hejtmani jen "stojí před erárem s nataženou rukou". Jestliže podle něj jen čekají na šest či sedm miliard korun od státu, pak předvádějí jen to, "co by na jejich místě uměl i Ferda Mravenec". Měli by podle jeho názoru raději předložit návrh na redukci pracovníků i lůžek na základě regionálních potřeb. Autor komentáře současně dodává, že bez "legislativního úklidu", tedy bez zákona o síti zdravotnických zařízení, o standardech zdravotní péče, o její kontrole a kvalitě, se šikmá plocha českého zdravotnictví nenarovná.


Václav Klaus v poslanecké sněmovně,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se věnuje prezidentu Václavu Klausovi, který nedávno hovořil ve sněmovně o "třech vážných problémech" země. Prezident je podle deníku, "jako za Havlových dob", hlavou opozice. Prezidentská autorita je používána jako prostředek na vyrovnání opozičního handicapu. Bohumil Doležal z toho v komentáři vyvozuje, že funkce prezidenta slouží v Česku tradičně k mrzačení demokracie a k jejímu obohacování autoritativními rysy. Nejsem první, kdo navrhuje, aby byla zrušena a pravomoci prezidenta přeneseny na ostatní nejvyšší ústavní činitele, napsal Doležal.

Vladimír Kučera ve stejném listu vytýká současné hlavě státu, že nemluví analyticky a kriticky i o sobě. Klausův projev k poslancům jako by začal od třetiny, uvedl Kučera. Klaus totiž podle jeho názoru zamlčuje minulost, v níž výrazně figuroval. Ano, schodek rozpočtu je velice nepříjemný. A reforma, k níž současná vláda sáhla, to jsou možná jenom takové "balíčky". Jenomže ani Klaus to neřešil jinak, připomíná autor. Klausovy vlády podle něj také jenom "slepovaly" a navíc jeho ODS pak dovolila kabinetu Miloše Zemana, aby zemi "pouze jaksi spravoval, jak den dal". Jako opozice Klaus nenabídl pro občany nic přitažlivého, a proto znovu prohrál volby, pro změnu se Špidlou, vrací se Kučera k minulým letům.


Katolický olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner nechce jednat o církevním majetku s ministrem kultury Pavlem Dostálem, ale s vládou. Církev nemíní vyjednávat ani s dalšími jednotlivými ministerstvy bez koordinovaného posouzení celého problému, které podle Graubnera může zajistit jen kabinet, tvrdí deník Právo. "Nepovažujeme za užitečné rozbíhat práci, která nemá reálnou naději na dosažení cíle," sdělil podle Práva Graubner Dostálovi. Reagoval tak údajně na opakovanou ministrovu žádost o spolupráci při přípravě zákona o majetkovém vyrovnání. Dostál žádal konkrétnější údaje k seznamu 28.451 položek, které katolická církev chtěla po státu v roce 2000. Dostálovo ministerstvo už v té souvislosti iniciovalo jednání s Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním, jak katolické církvi pomoci při sestavování údajů pro předložený seznam majetku, píše deník. Lidovci podle Práva nyní chtějí rychle vyřešit blokaci asi 29.000 hektarů půdy, kterou si katolická církev nárokuje a kterou spravuje Pozemkový fond. Je to podle nich věcí politického rozhodnutí. Graubner se ovšem zároveň domnívá, že před nápravou minulých křivd je třeba odstranit "současné křivdy, které ministerstvo kultury působí církvi v oblasti charit, církevních škol a dalších činností". Arcibiskup tak připomíná spor o registraci či evidenci zařízení zřizovaných církvemi, řešený již i Ústavním soudem, píše deník Právo.


Ministerstvo vnitra připravuje zákon o prostituci,  podle něhož by se v případě placení daní stala legálním podnikáním,  foto: ČTK
Ministerstvo vnitra připravuje zákon o prostituci, podle něhož by se v případě placení daní stala legálním podnikáním. Hospodářské noviny píší, že se ministerstvo proto také chystá vypovědět více než padesát let platnou mezinárodní úmluvu, která dosud jakoukoli oficiální regulaci prostituce znemožňovala. Prostituce bez koncese by byla trestným činem. K tomu chce vnitro změnit trestní zákon. Dosud se proti ní mohly obce bránit jen vyhláškami, jejichž porušení je pouhým přestupkem. Ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Michal Mazel podle listu odhaduje, že by si roční licenci za tisíc korun koupilo asi deset tisíc prostitutek. Licence by měly vydávat pověřené obce. "Zařízení pro výkon prostituce", jak návrh pojmenovává veřejné domy, by odevzdávala obcím roční poplatek 200.000 korun. Odhadem by jich bylo asi 800. Radnice by tak mohly údajně vybrat od prostitutek a od majitelů legálních veřejných domů ročně až 200 milionů korun. Další peníze by stát získával z daní. Deset tisíc lidí, kteří se podle Hospodářských novinživí v Česku prostitucí, vydělává ročně téměř šest miliard korun. Podle jiných odhadů nejstarší řemeslo provozuje v České republice zhruba 15.000 až 25.000 žen. Z toho asi 5000 se jich nabízí na ulici.


Martin Komárek se v Mladé frontě Dnes pozastavuje nad skutečností, že stát zrušil nařízení, že auta musí mít po technické kontrole z úřadu ještě stříbrné známky za 150 Kč dosvědčující soulad mezi údaji v dokladech a na vozidle. Ministr dopravy podle něj nakonec přiznal, že stát obral občany o čas a peníze zbytečně. Z toho však podle Komárka nutně plyne, že je musí vrátit. Pokud ministr nic neudělá, příští dny prověří, jak daleko je tato země v občanské kultuře. Uvidíme, zda mu například premiér nařídí, aby odcizené peníze vrátil. A pokud ne, jak rychle se poškození domůžou soudní cestou svého práva. Tady nejde o pár korun. Tady jde o princip. Buď tento stát patří občanům, nebo občané státu, píše Mladá fronta Dnes.