Přehled tisku

Václav Klaus, foto: ČTK

Lidové noviny se zamýšlejí nad rozhovorem prezidenta Václava Klause v programu Hardtalk televize BBC World. Klaus podle komentátora deníku zaujal příliš mnoho prostoru vyvracením nepřesných tezí na úkor možnosti přinést autentickou formulaci problému. "Hlavním tématem, které prezident využil k představení Česka tak bohužel zůstal jen vztah k evropské integraci," posteskl si autor sloupku. Klaus v rozhovoru mimo jiné uvedl, že pro Českou republiku není problém ve vstupu do Evropské unie, ale v uspořádání EU a nynější snaze potlačovat roli národního státu.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Lidové noviny se zamýšlejí nad rozhovorem prezidenta Václava Klause v programu Hardtalk televize BBC World. Klaus podle komentátora deníku zaujal příliš mnoho prostoru vyvracením nepřesných tezí na úkor možnosti přinést autentickou formulaci problému. "Hlavním tématem, které prezident využil k představení Česka tak bohužel zůstal jen vztah k evropské integraci," posteskl si autor sloupku. Klaus v rozhovoru mimo jiné uvedl, že pro Českou republiku není problém ve vstupu do Evropské unie, ale v uspořádání EU a nynější snaze potlačovat roli národního státu. Vnímat ale jistou analogii mezi EU, Rakouskem-Uherskem či sovětským blokem, jak to činí Klaus, je sporné, dodávají Lidové noviny.


Nový trestní zákon, který v těchto dnech dokončuje ministerstvo spravedlnosti, by měl zavést přísnější postihy pro pachatele násilných trestných činů. Chystaná norma přitíží hlavně vrahům a násilníkům. Zároveň počítá s rozšířením škály trestných činů, píše úterní Mladá fronta Dnes (MfD). Nový zákon by měl podle listu přísněji posuzovat například agresivní chování vůči lékařům. V budoucnu by měl být postih u podobných případů až 12 let vězení. A pokud útočník lékaře ve službě zabije, půjde za mříže na 20 let, dodává list. Dvacetiletým žalářem chce nový zákon trestat také pachatele teroristických činů. Dvanáctileté vězení by mělo být za nedovolené klonování lidí, osmileté za prodej pornografie dětem a pět let bude hrozit tomu, kdo si otevře nevěstinec v blízkosti základní školy.


Ministryně zdravotnictví Marie Součková,  foto: ČTK
Svaz pacientů chce tento týden zahájit jednání s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou o případném povolení léčby nádorových onemocnění pomocí tzv. devitalizace. Píšou to Lidové noviny. Ze stejného důvodu se zástupci sdružení již v minulosti obrátili na exministra Bohumila Fišera, který však tuto nestandardní metodu léčby rakoviny, jež spočívá v podvázání zhoubného nádoru, označil za postup odporující lékařským normám. Viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek LN řekl, že se zástupci sdružení budou během jednání snažit slovu devitalizace raději vyhýbat.


Vedením domácí redakce České televize (ČT) bude od ledna nového roku pověřen bývalý dramaturg pořadu Naostro Petr Schwarz. Ve funkci vystřídá Jana Němce, který se vrátí k moderování zpravodajských relací. Píšou to rovněž Lidové noviny. List připomíná, že Schwarz, který nyní pracuje jako editor v deníku Mladá fronta Dnes, opustil ČT za poměrně dramatických okolností v době, kdy televizi vedli bývalý generální ředitel Jiří Balvín a tehdejší šéf zpravodajství Zbyněk Honys. Podle LN ho právě Honys donutil k tomu, aby Kavčí hory opustil.


Tentýž list rovněž hodnotí zahájení soudního procesu s řidičem autobusu, který havaroval u Nažidel na Českokrumlovsku. Řidič Pavel Krbec se pondělního jednání u soudu v Českých Budějovicích nezúčastnil. Podle jeho obhájce Zdeňka Ptáčka je nemocný. Krbec to doložil i dopisem, který zaslal senátu. V něm mimo jiné uvedl, že je na něj pořádán hon skupinou pozůstalých, kteří ho na internetových stránkách označují za vraha. Lidové noviny se pozastavují nad velkým zájmem, který proces vzbuzuje u pozůstalých. "Až příliš často jsme svědky nepochopitelně nízkých rozsudků. Teď hrozí opak, že soud bude pod příliš velkým tlakem veřejnosti," obává se deník.


foto: Evropská komise
Pozornost ekonomického zpravodajství tisku se upírá na pondělní statistické údaje o poklesu nezaměstnanosti a růstu spotřebitelských cen. Zatímco míra nezaměstnanosti v říjnu klesla pod deset procent, ceny vzrostly meziročně o 0,4 procenta. "Útok na peněženky, potraviny zdražují; deflace je pryč, ceny míří vzhůru; lidí bez práce začalo ubývat," hlásají titulky deníků. Pouze podle komentáře Hospodářských novin se nenápadné indicie růstu cen daly sledovat již nějaký týden. Pekaři zdražili za první týden v listopadu o třetinu a dokonce je šetří antimonopolní úřad. "Také se blíží adventní doba, vždy provázená nákupní horečkou, kde jsou avizované slevy mnohem víc reklamním trikem než skutečným poklesem," podotýkají HN.