Přehled tisku

nakup_voda2.jpg

Nejsilnější vládní strana se chystá omezit praktiky, kterými obchodní řetězce nutí české producenty nabízet zboží za co nejnižší ceny. Dozvíme se z Lidových novin. V parlamentu leží návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala, který by měl změnit zákon o ochraně hospodářské soutěže. Novela by například zakázala současnou praxi, kdy dodavatelé musí platit za to, že je obchodník zapíše do své evidence, nebo za umístění zboží na výhodná místa v prodejně.

Nejsilnější vládní strana se chystá omezit praktiky, kterými obchodní řetězce nutí české producenty nabízet zboží za co nejnižší ceny. Dozvíme se z Lidových novin. V parlamentu leží návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala, který by měl změnit zákon o ochraně hospodářské soutěže. Novela by například zakázala současnou praxi, kdy dodavatelé musí platit za to, že je obchodník zapíše do své evidence, nebo za umístění zboží na výhodná místa v prodejně. Placení zmíněného "regálného" už platné zákony nepřímo zakazují, ale zemědělci si stěžují, že jej obchodníci stále požadují. Hypermarkety obviňování z nekalých praktik odmítají. "My se snažíme, abychom mohli zákazníkům nabídnout co nejnižší ceny," říká mluvčí řetězce Globus Petr Vyhnálek. Podle něj by přijetí nového zákona způsobilo, že hypermarkety přestanou odebírat zboží od tuzemských dodavatelů. "Pokud bude zahraniční zboží levnější, bude na našem trhu toto zboží," varuje Vyhnálek. "Ne všechno se dá dovézt ze zahraničí," oponoval mu v sobotu v České televizi ministr Palas.


Na lékaře, kteří přijeli pomoci jeho otci, zaútočil v sobotu večer v Praze-Kolodějích šestatřicetiletý Zdeněk Kovařík. Dramatickou událost popisují Mladá fronta Dnes. Útočník začal holými pěstmi demolovat dvě sanitky, u jedné rozbil přední sklo. Zdravotníci do Koloděj vyjeli kvůli muži, který měl upadnout do bezvědomí. Na místě zjistili, že je pouze opilý. V tu chvíli je napadl syn ošetřovaného muže. "Začal na nás sprostě řvát. Chytl mě pod krkem a začal do mě bušit," řekl zdravotník Aleš Rubek, který skončil s otřesem mozku v nemocnici. Jeho kolegové v dispečinku pak už jen poslouchali zoufalé volání Evy Herzové, lékařky, která na místo přijela. "Fofrem policajty, protože nás tady mlátěj! Fofrem! Aleše zmlátili do krve," vykřikla do vysílačky. Běsnění přerušil až příjezd policistů. Útočníka zatkli a převezli do cely. "Je už obviněn z výtržnictví, z pokusu o úmyslné ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Hrozí mu až osm let vězení," uvedla policejní mluvčí Eva Miklíková. Píše Mladá fronta Dnes.


Středeční nehoda při hodině plavání školáků v Blansku skončila tragicky. Sedmiletý chlapec z Voděrad, který zůstal na dně bazénu nejméně dvacet minut, v neděli zemřel. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Lékařům v brněnské nemocnici se nepodařilo zabránit následkům vážného poškození orgánů. Na to, že chlapec zůstal po skončení výuky pod vodou, se přišlo až ve chvíli, kdy plavčíci předávali děti učitelkám. Ředitelka voděradské školy Jaroslava Konečná prohlásila, že škola výuku plavání okamžitě zruší. Kdo za tragédii může, zjišťuje policie. Podrobnosti jsme se dočetli v Mladé frontě Dnes.


ilustrační foto
Tisíc korun. Zhruba tolik peněz dělí hodinový výdělek nejlépe a nejhůře placených zaměstnanců v České republice. Píše se v Lidových novinách. Zatímco figuranti v zeměměřictví si ve 3. čtvrtletí loňského roku vydělali kolem 40 korun hrubého na hodinu, vedoucí letového provozu měli za stejnou dobu asi 1086 korun. Na čele žebříčku se podle průzkumu zlínské firmy Trexima, která spolupracuje především s ministerstvem práce a sociálních věcí, dále umístili šéfové velkých bank a pojišťoven, jejichž hodinová mzda byla přes 1047 korun. Dobře byli tradičně ohodnoceni i šéfové dalších velkých podniků, především významných energetických a těžebních firem. K tradičně špatně placeným profesím patřili loni kromě pomocných a nekvalifikovaných dělníků například také kočí, hlídači či uklízeči. Nízkou mzdu mají dále třeba průvodci v kulturních zařízeních, chemici v prádelnách a čistírnách, pomocní kuchaři, prodavači, výběrčí peněz z peněžních automatů, chovatelé drůbeže, šičky či obuvničtí dělníci. Hodinové výdělky se v České republice výrazně liší podle toho, zda jsou mzdy zaměstnanců placeny z veřejných rozpočtů, či ze soukromých peněz. Píše deník.


Írán, provizorní stanové městečko, foto: ČTK
Operovat v oblasti nedávným zemětřesením postiženého města Bam v jižním Íránu začala o víkendu skupina záchranářů z Liberce. Informuje deník Právo. Dobrovolníci přivezli do místa tragédie, kde zahynulo okolo 40 tisíc lidí, tři plně naložené terénní vozy a přívěsy humanitární pomoci. Konvoj, doprovázený devítičlennou skupinou, složenou ze zkušených profesionálních záchranářů, zdravotnice a tlumočníka - českého studenta orientalistiky, vyrazil z Liberce 31. prosince. Lidem v postižené oblasti liberečtí záchranáři dovezli podle předem dohodnutých požadavků íránské strany hlavně zdravotnický a dezinfekční materiál. Nechybí ani centrála na výrobu elektřiny a prostředky na dezinfekci vody. "V Bamu zůstanou sedm až deset dnů," informovala koordinátorka mise Eva Čejková. Konvoj, který musel zdolat skoro šest tisíc kilometrů, zprvu uvěznily v Turecku závěje, když nelehce se posléze probíjel cestami pohraničního pohoří Íránu. Záchranáři z Liberce nepřežitě úzce spolupracují s íránskými členy Červeného půlměsíce a ambasádou ČR v Teheránu. Píše deník Právo.