Přehled tisku

A s výběrem toho nejzajímavějšího z úterního českého tisku je už připraven Zdeněk Vališ, který bude s největší pravděpodobností hovořit o včerejším útoku na učitele ve Svitavách a možná i billboardové kampani, jejímž hlavním hrdinou je snad nejznámější český vězeň posledních let Jiří Kajínek.

Pedagog učiliště ve Svitavách Bohuslav Šíbl zemřel po napadení svým žákem,  foto: ČTK
V Česku naprosto nevídaná tragédie - ubodání učitele - a hledání příčin rostoucí agresivity dětí - zaplňují úvodní stránky všech českých deníků.

Lidové noviny k tomu dodávají, že pedagogové na agresivitu žáků upozorňují už dlouho, ministerstvo školství však nereaguje. Učitelé se proto nyní chtějí domoci právní ochrany a získat statut veřejných činitelů.

Deník Právo mapuje případy napadení pedagogů u nás. Od ledna 1998 došlo k deseti násilným útokům, ke smrtelnému přímo na půdě školy poprvé včera. S problémem se podle deníku nepotýkáme jenom my, ale celý svět. V Česku je násilí školáků zatím stále ještě pod kontrolou.

Hospodářské noviny připomínají, že podobný případ už se před šesti lety stal - šestnáctiletý chovanec ústavu v Chrastavě na Liberecku brutálně ubil svou vychovatelku. Ministerstvo školství tehdy slibovalo, že vypracuje systémová opatření, která by mohla napříště podobným incidentům zabránit. Zůstalo u slibů.


Deníky Bohemia a Moravia se zaměřily na budoucnost českých učitelů v Evropské unii. Ačkoliv jim unie nabídne lepší pracovní podmínky, víc peněz a naději na profesní růst, opustit rodnou hroudu se asi jen tak někdo neodváží. Odejdou jen ti, kteří dobře ovládají cizí jazyky, práci na počítači, nemají rodinu či jiné závazky a nebojí se riskovat. Školští odborníci se však obávají, že o nejlepší kantory nás nepřipraví Evropská unie, ale český školský systém. Absolventům se do škol nechce - ve výdajích na školství totiž silně pokulháváme.


Sehnat drogy v Praze je asi tak složité jako koupit rohlík. K takovému závěru došla Mladá fronta Dnes při třídenním experimentu, který zároveň ukázal, že podobné je to i v Brně, Ostravě nebo v Ústí nad Labem. Drogy se prodávají na mnoha místech. Když člověk neví, u koho koupit, stačí zajít do baru, který má pověst, že se tam drogy dají sehnat. V těch bohatších se prodává kokain, v těch chudších tráva - tedy marihuana. Do hudebních klubů chodí lidi o víkendech pro extázi nebo LSD. Posledním trendem na drogové scéně je brát drogy příležitostně třeba jednou za měsíc.Tedy ve frekvenci, s jakou se průměrný rodič v Česku opije!


Český stát patří k nejdůvěryhodnějším na světě - říká to nová statistika komisariátu Organizace spojených národů pro uprchlíky. Hospodářské noviny z ní zjistily, že v žádostech o azyl je Česko dvanácté na světě. Ze všech vyspělých států ale právě Česko spolu se Slovinskem nejčastěji uprchlíky odmítá. Azyl přiznává pouze dvěma procentům. Například Spojené státy kladně vyřizují třetinu žádostí, Německo desetinu nebo Dánsko až čtvrtinu. Podle zástupců humanitárních organizací si patrně Češi nechtějí přiznat, že jejich republika už není přestupní stanicí, ale že se pro uprchlíky z Východu i Asie pomalu stává cílovou zemí.


Vladimír Železný začíná podle Mladé fronty Dnes vystupovat jako by byl opět neomezeným pánem televize NOVA. Koncem minulého týdne odeslal několik dopisů s oznámením, že mu patří 60 procent vysílací společnosti CET 21, a proto odvolává její dva jednatele Petra Dvořáka a Jiřího Šmejce a jmenuje nové - sám sebe a svého advokáta Roberta Vladyku. Za hlavního majitele televize se považuje společnost PPF, která loni Železného odvolala z funkce jejího ředitele. Jeho náhlý obrat nechává manažery televize v klidu. S odvoláním na právníky tvrdí, že Vladimír Železný žádných 60 procent Novy nedrží.


Deník Právo si všiml pěti set billboardů po celém Česku, na kterých na doživotí odsouzený nájemný vrah Jiří Kajínek propaguje soukromé rádio. Kajínek si reklamou vydělal desetitisíce korun. Jak ale řekl Právu prezident rady pro reklamu Radek Pokorný, využití pravomocně odsouzeného vraha k propagaci bude řešit arbitrážní komise. Má podezření, že jde o neetickou reklamu. Za pravděpodobně originální, avšak z morálního a etického hlediska nevhodný, považuje billboard Vězeňská služba. Zákon nezakazuje odsouzené osobě mediálně vystupovat, pokud se při tom nedostane do rozporu se zákony.