Přehled tisku
Lidové Noviny se věnují na titulní straně překvapivému výsledku průzkumu obyvatelstva. "A nejoblíbenějším českým politikem se stává... evropský komisař Pavel Telička! Tedy čistý úředník a kariérista, jak o Teličkovi nedávno mluvil Václav Klaus i lidé, kteří za vítězem průzkumu agentury STEM zaostali. Bruselský komisař přiznal, že si "mentálně" přivyká evropskému dresu. Anketa mu v tom nepřekáží ani nepomáhá. Může však cítit satisfakci za ostrá slova, která si ve vlasti vyslechl od politiků a na něž coby úředník nemohl reagovat."
Pod titulkem Zákon o potratech se nesměl narodit reaguje Mladá fronta na odmítnutí lidoveckého zákona o potratech. Podle autora komentáře udělali poslanci chybu, návrhem zákona se měli zabývat, a to přesto, že jde o návrh špatný. Špatný je především proto, že povoluje potrat pouze v případě znásilnění matky nebo ohrožení jejího života. Ve všech jiných případech mají být ti, kdo matku navádějí, nebo ti, kdo potrat provedou, poměrně přísně trestáni. I člověk, který je přesvědčen, že zabití plodu v těle matky je zlo, musí vidět, že návrh je příliš přísný. Proti současnému dogmatu - je povoleno zabíjet nenarozené děti bez omezení, staví jiné. Nyní k tomu, proč přesto poslanci udělali chybu," uvažuje autor dále. "Kdyby se poslanci vážně zabývali návrhem pana Karase, Plevy a spol., mohli jeho zbytečnou tvrdost zmírnit. Předloha měla dostat šanci na další život. Takhle skončila jako nenarozené dítě nikdy se nedovíme, že z něj mohl být nový Goethe nebo prostě - a to je stejně cenné slušná a šťastná paní." Komentátor uzavírá: "Stav, kdy mohou být nenarozené děti vymazány z existence jen proto, že se někomu prostě nehodí, je čím dál méně morálně únosný. Jestliže cítíme, že drakonické tresty pro ty, kdo pomohou zoufalé matce, jsou nedobré, stejně jasné je, že není dobré zbavovat se nenarozeného tvora kvůli pohodlí. A to by měl zákon říci. Odpůrci potratů by se tedy neměli nechat odradit."
"Zatímco se česká vláda chlubí prvními výsledky reformy veřejných financí, Evropská unie označuje jejich stav za katastrofální," píše autor poznámky HN. Statistický úřad Evropské unie tvrdí, že státní dluhy jsou ve skutečnosti o 463 miliardy vyšší než kolik přiznává vláda. Unie upozorňuje na nepořádek a nepřehlednost a má podle autora bohužel pravdu. "Problém není jen v tom, že dluhy pořád rostou. Stejně vážné je, že se stále objevují staré hříchy i nová pokušení," míní. Jestliže však šéfové firmy mohou za přehnaně kreativní účetnictví přijít o práci nebo skončit za mřížemi, politikům za kouzlení s výdaji státu podle HN nehrozí téměř nic. Tempo, jímž se kabinet chce dostat k maastrichtské hranici schodku rozpočtu (tři procenta z hrubého domácího produktu), je pomalé, píše list. "Pokud se však potvrdí, že platí údaje, které o českém zadlužení uvádí unie, pak bude shledáno přímo hlemýždím," dodává autor poznámky.