Přehled tisku

Petr Klíma, Michal Kubal a Vít Pohanka opět na svobodě, foto: ČTK

Tisk samozřejmě komentuje návrat českých novinářů z iráckého zajetí. V úvodním sloupku Lidových novin Martin Zvěřina připomíná: "V oslavném potlesku by neměla zaniknout otázka po způsobu, jakým jsme tohoto stavu dosáhli. Pochopitelně nemůžeme být informováni o všech podrobnostech či zprostředkovatelích záchrany unesených. Avšak odpovědi na některé otázky dostat musíme. Prostý dotaz, zda jsme únoscům něco zaplatili a případně zda jsme jim jako stát něco vůbec nabízeli, zůstal bez odpovědi. Ministerstvo zahraničí odmítá podezření, že ano, jakkoli komentovat."

Petr Klíma,  Michal Kubal a Vít Pohanka opět na svobodě,  foto: ČTK
Tisk samozřejmě komentuje návrat českých novinářů z iráckého zajetí. V úvodním sloupku Lidových novin Martin Zvěřina připomíná: "V oslavném potlesku by neměla zaniknout otázka po způsobu, jakým jsme tohoto stavu dosáhli. Pochopitelně nemůžeme být informováni o všech podrobnostech či zprostředkovatelích záchrany unesených. Avšak odpovědi na některé otázky dostat musíme. Prostý dotaz, zda jsme únoscům něco zaplatili a případně zda jsme jim jako stát něco vůbec nabízeli, zůstal bez odpovědi. Ministerstvo zahraničí odmítá podezření, že ano, jakkoli komentovat,"čteme v listu. "Možnost, že by během šesti dnů intenzivních vyjednávání úředníci zapomněli, co vlastně irácké straně slibovali, musíme vyloučit. Je to tedy svévole," tvrdí Zvěřina.

Hospodářské noviny (HN) ve svém druhém komentáři upozorňují na to, jak by mohlo zajetí českých novinářů v budoucnu ovlivnit postoje části naší politické scény v případě účasti České republiky v podobných konfliktech, jako je ten v Iráku. "Pro část politické scény bude i tato krize argumentem ke zpochybňování účasti v dalších konfliktech, které mohou v budoucnu přijít. Něco na způsob, když pomáhat, tak maximálně nemocnicí, protože - pamatujete, jak to mohlo s novináři dopadnout, kdyby v Iráku byli čeští vojáci," píší HN. Deník oceňuje roli, kterou sehráli čeští muslimové při vyjednávání o propuštění novinářů.


Časté změny týkající se reformy financí komplikují centrální bance sestavování prognóz. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. "To, co je nepříjemné, je fakt, že poslední dobou příliš často dochází ke změnám. Něco navrhne ministerstvo financí, pak následuje politická negociace a z toho vzejde výsledek, který je často podstatně jiný, než byl počáteční návrh,"řekl Tůma. Nelíbí se mu, že se informace o změnách dostávají v těchto fázích ven.


Vlajka ČR a Ruska
Rusko nechce zcela ztratit kontrolu nad vrtulníky, které zřejmě získá česká armáda v rámci umořování ruského dluhu. Moskva proto požaduje, aby byl případný prodej těchto strojů z Česka do ciziny podmíněn jejím souhlasem. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Česká strana s podmínkou podle listu nesouhlasí. Návrh zazněl na nedávném jednání náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy v Moskvě. "Česká strana se zavazuje neuskutečňovat dodávky třetí straně...bez předběžného písemného souhlasu ruské strany," citují LN z ruského návrhu protokolu o dodávce vrtulníků.


Čeští Němci, které stát po druhé světové válce poslal na nucené práce, přestože nespolupracovali s nacisty, si na odškodnění budou muset počkat. Místopředseda vlády Petr Mareš (US-DEU) má sice hotový návrh na odškodnění, s jeho podobou ale premiér Vladimír Špidla i část ČSSD nesouhlasí. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) . "Jsou různé texty, které se týkají úvah o možném humanitárním gestu, ale žádný z nich nepovažuji za zralý,"řekl deníku Špidla. Podle Marešova návrhu, který má MfD k dispozici, by měli být odškodněni všichni čeští Němci, kteří prokazatelně utrpěli trvalou a dlouhodobou zdravotní újmu. A to buď kvůli násilnému přesídlení do vnitrozemí, nebo v důsledku pracovní povinnosti, jež měla charakter nucené práce. V předběžném odhadu počítá místopředseda vlády s odškodněním asi 1800 lidí, kteří by měli dostat jednorázovou dávku v maximální výši 50.000 korun. Po vládě za tímto účelem požaduje uvolnění 60 milionů korun.