Přehled tisku
Hlavní téma deníků je vstup Česka do Evropské unie. Jak píše Mladá fronta Dnes, možná se ještě na poslední chvíli někdo zajde ostříhat, opravit boty a pořádně se najíst. Nikoli proto, aby do Evropské unie vstupoval kultivovaně, ale proto že ví, že tyto služby podraží. Možná si ještě pro jistotu nakoupí pár kilo cukru na letní marmelády a taky trochu rýže do zásoby. Většina Čechů se ale nebojí, že ceny vyletí do oblak.
Václav Klaus vystoupá na Blaník, aby si prostě se svým lidem o půlnoci připil na vstup do unie. Jak píše Mladá fronta Dnes, žádný smoking, kožené eurooficiality. Ani modrá hvězdná vlajka nad Hradem nezavlaje. Chápejme, prezidentova mluvčího při té představě až mrazí - bruselská vlajka by mu připomněla sovětské prapory. Tím mrazením se lecos vysvětluje. I prezidentův Blaník zvolený prý kvůli jeho symbolice. Zde spící vojsko svatého Václava, patrona českého, přijde na pomoc v kritické chvíli, kdy jest ohrožena sama fyzická podstata existence národa. Kritická chvíle je tedy zde? Polkne nás Velká bruselská říše. Nestrachujme se však. Václav Klaus bude na Blaníku a s námi, uvádí Mladá fronta Dnes.
Kalamita na hraničních přechodech, 20-ti kilometrové fronty kamionů a nervózní řidiči - to je podle Hospodářských novin obrázek posledních dní před zrušením celních bariér mezi Českem a zeměmi unie. Firmy využívají poslední možnosti snadného vrácení daně z přidané hodnoty. Blížící se vstup do unie ale naopak obchody některých firem zastavil. Mnohé podniky čekají s vývozem až do května. Obávají se totiž komplikací s úřady v situaci, kdy obchod od počátku vedou podle dosavadních předpisů a dokončily by ho za nových.
Čeští zaměstnanci se za prací do Evropské unie nehrnou. Jak píší Lidové noviny, obavy současných členských zemí se nenaplňují. Podle průzkumu ministerstva práce a sociálních věcí vážně uvažuje o práci v některém ze států společenství jen 1,6 procenta Čechů. Převažují mezi nimi vysokoškoláci a středoškoláci. Navíc neplánují zůstat v zahraničí déle než dva roky. Přemýšlejí zejména o práci v Německu, Velké Británii a Rakousku. Evropské státy mají zájem hlavně o lékaře, zdravotní sestry nebo počítačové odborníky. Prezident lékařské komory David Rath odhaduje, že odcestuje asi dvacet procent lékařů. Česko nechává svůj trh práce po vstupu do unie zcela otevřený.
Lidové noviny připomínají, že vstup Česka do Evropské unie sice budou provázet pompézní oslavy po celé zemi, ale řada Čechů žádný důvod ke slavení nenachází. Někteří odpůrci začlenění republiky do EU chtějí dát v sobotu demonstrativně najevo, že nemají důvod k masovému jásání. Mezi stovkami lidí, kteří budou o víkendu na náměstích mávat evropskými vlajkami, se objeví i lidé se smutečními páskami na rukávech, uvádí Lidové noviny.
Stát se rozhodl ukončit letité tahanice s firmou Diag Human, která usiluje o několikamiliardové odškodnění za to, že ji úřady před dvanácti lety označily za podezřelou a tím ji vytlačily z výnosného obchodu s krví. Podle Hospodářských novin se neobjevili žádní svědci ani nové skutečnosti, které by mohly spor obrátit ve prospěch státu, jak slibovala odvolaná ministryně zdravotnictví Marie Součková. Podle nového šéfa resortu Jozefa Kubinyiho spor nelze prodlužovat. Už jen kvůli penále, které každým dnem narůstá. Stát už společnosti Diag Human, vlastněné mezinárodně hledaným emigrantem Josefem Šťávou, loni v tichosti vyplatil 327 miliónů korun. Rozhodci navíc v arbitráži konstatovali, že firma byla postupem státu poškozena. Teď jde jen o to, jak velké odškodnění Česko zaplatí. Diag Human požaduje od státu přes dvě miliardy plus úroky z prodlení. Ty jsou za každý den milión korun. Celkem se tak odškodnění může vyšplhat až k šesti miliardám - dodávají Hospodářské noviny.
Deník Právo uvádí, že české hypermarkety a mnoho ostatních obchodů prožijí z pátku na sobotu nejrozsáhlejší přeceňovací akci od roku 1993. Kvůli změnám daně z přidané hodnoty se změní ceny tisíců položek. Protože ale leckde nestihnou vyměnit všechny cenovky, dozví se často zákazník cenu až u pokladny. Hypermarkety s nepřetržitým provozem přecení zpravidla za běžného provozu, tedy bez mimořádných inventur. Umožňují jim to počítačové systémy. O úpravách cen mají obchodníci většinou jasno. Otazníky zůstávají snad jen kolem prodejů grilovaných kuřat, pizzy a podobných lahůdek. Právo doplňuje, že se totiž stále neví, zda je posuzovat jako běžný pultový prodej, anebo restaurační službu s odlišnou daní.
V pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce vzniká Národní centrum pro vysoce nebezpečné infekce. Jak píše Právo, budou se v něm léčit případná zavlečená onemocnění, která by dokázala usmrtit v krátkém čase mnoho lidí. Mezi taková patří například antrax, pravé neštovice, mor, cholera, či břišní tyfus. Přimářka infekční kliniky Hana Roháčová uvedla, že centrum bude samostatnou jednotkou, kde bude platit nejpřísnější režim pro nemocné i personál. Bude mít deset lůžek, samostatnou přístupovou komunikaci, vzduchotechniku, filtry a zvláštní odpady vod. Pracoviště bude kompletně monitorováno a personál bude chodit ve speciálních skafandrech.
První česky vytištěná bible, vydaná v srpnu 1488 v Praze, byla po povodních v roce 2002 zachráněna. Zrestaurovanou ji převzal ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák, píše deník Právo. Jak Řehák uvedl, když uviděl Pražskou bibli vybalovat z bahna a omývat vodou, pociťoval skepsi, zda se ji někdy podaří opravit. Při vysoušení bible byla použita metoda vakuového balení. Během své rekonstrukce byla také převedena do digitální podoby. V ČR bylo postiženo při povodních na 40 knihoven a na 800 tisíc svazků. Nyní už jsou téměř všechny vysušené. Nejvíc jsou postiženy noviny z druhé poloviny 19. století a počátku 20. století. Práce na vysušování a restauraci budou trvat ještě minimálně čtyři roky.