Přehled tisku

Novým trenérem české hokejové reprezentace by se mohl stát Ivan Hlinka. Strůjce olympijského úspěchu v Naganu podle deníku Sport už dostal od svazového předsedy Karla Guta nabídku, aby se k národnímu týmu vrátil.

Tolik peněz jako po prohraném zápase českého hokejového týmu s Američany naše sázkové kanceláře už dlouho nevydělaly, píše

Novým trenérem české hokejové reprezentace by se mohl stát Ivan Hlinka. Strůjce olympijského úspěchu v Naganu podle deníku Sport už dostal od svazového předsedy Karla Guta nabídku, aby se k národnímu týmu vrátil. Slavomír Lener, jehož svěřenci vypadli z mistrovství světa po čtvrtfinálové prohře s Američany, se už před šampionátem dohodl na angažmá v pražské Spartě. Jméno nového reprezentačního kouče by měl určit už v příštím týdnu výkonný výbor svazu. Už v polovině května totiž musí být nahlášeno prvních deset hráčů pro Světový pohár. Dalším kandidátem, o kterém se mluví, je dosavadní asistent národního mužstva a kouč pražské Slavie Vladimír Růžička, kterého Lener navrhl za svého nástupce. Hlinka se po loňské květnové srdeční příhodě rozhodl střídačku opustit a začal se věnovat práci hokejového agenta. Nyní je prý zase na trénování natěšený a v poslední době přiznal, že v případě nabídky je ochotný se k národnímu týmu vrátit.


Po kauze "koblihy" má ministerstvo zdravotnictví podle Hospodářských novin na kontě další případ, kdy své kroky zaštiťovalo Evropskou unií - a nebylo proč. Tak, jako před časem nařídil úřad svou vyhláškou prodávat balené koblihy s odkazem na evropskou normu, která neexistuje, teď změnil hygienickou vyhlášku, která nutila majitele hospod či restaurací nainstalovat do kuchyní umyvadla s bezdotykovou baterií. Když tato vyhláška před třemi lety vyšla, ministerstvo tvrdilo, že to musí být. Jedině tak prý mohou podniky splnit přísné hygienické normy z Bruselu. Před pár dny ale vyšla v tichosti vyhláška nová, která už tento přísný požadavek neobsahuje. Nikdy po nás nic podobného nechtěl, ani Brusel. Kdo se předpisem neřídil, ten si teď může nakoupit lacinější modely. Někdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, za jehož úřadování vyhláška vznikla, přesto odmítá, že by úřad chyboval. Podle něj šlo o to, aby si třeba kuchař neumyl ruce od masa a pak znovu nesahal na znečištěný kohoutek. Proto dali do vyhlášky o něco ostřejší znění, než bylo nutné, řekl Fišer Hospodářským novinám.


Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach navrhuje, aby vláda udělala rozsáhlou prověrku státní správy, přebytečné zaměstnance propustila a nepotřebné úřady zrušila. Podle Hospodářských novin ho k tomu vede snaha ušetřit na slibované zvýšení platů policistů, hasičů, vězeňských dozorců a dalších úředníků v příštím roce. Ve státní kase totiž pro rok 2005 chybí asi 25 miliard korun. I kdyby Škromachův návrh ve vládě uspěl, konzultační firma by zbytečné zaměstnance či celé instituce objevila a politici by je skutečně propustili, úspory by ale státní pokladně ulevily nejdřív v roce 2006, uvádí Hospodářské noviny.


Tisk komentuje návrh zákona, který počítá se zvýšením poplatků za vydání některých úředních dokladů, a který bez problémů pustila do druhého čtení sněmovna. Podle vládního návrhu se má zvýšit několik desítek správních poplatků, které vybírá stát, dalších 40 nově vznikne a některé naopak zaniknou. Podle Mladé fronty Dnes je cenová 'úprava' zřejmá: víc poplatků se zavede, než zruší, víc jich zdraží, než zlevní. Podle autorky komentáře viditelná ruka státu zase sahá do naší peněženky. Bez předepsaných dokladů člověk neexistuje, bez razítek 'nepřežije'. Leda by se neženil, nekupoval si auta, nechoval zvířata, nestavěl dům, nezakládal firmy, nerušil firmy ..., leda by nebyl. Táže se ale, proč občané, kteří platí úředníky a veřejnou správu ze svých daní, mají napodruhé platit za to, že v pracovní době napíšou lejstro, dají razítko, či udělají kopii kopie? "Ponoří-li se někdo do devadesátistránkového seznamu poplatků, pochopí, proč jsou u nás živnostníci naštvaní, proč přibývá úředníků a byrokracie. Čím se utěšit? Že stát ještě nezpoplatnil vše, co by mohl. Třeba místo ve frontě na úřadu...," píše Mladá fronta Dnes.


Vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš chce odstoupit z vedení strany, pokud unionisté ve volbách do Evropského parlamentu nezískají ani jedno křeslo. Podle Mladé fronty Dnes naopak není jasné, jestli by Mareš kvůli neúspěchu odešel i z vlády. Sám vicepremiér to nepopřel, konečné rozhodnutí by ale nechal na celé své straně. Unionisté kandidují v eurovolbách pod hlavičkou Unie liberálních demokratů společně s ODA, Cestou změny a Liberálně reformní stranou. To už kritizovala senátorka Helena Rögnerová, která kandidátku vede. Značka se podle ní nemá měnit krátce před volbami. Šéf strany Mareš tvrdí, že se Unie v posledním měsíci do voleb pokusí zvrátit výsledky průzkumů, podle kterých by získala jen procento hlasů, a dostat do povědomí voličů název kandidátky.


Jean-Marie Le Pen a Miroslav Sládek
Miroslav Sládek si zase po delší době s velkou chutí zahrál roli vůdce české krajní pravice. Jak píše Mladá fronta Dnes, důvodem byl jeho host: guru evropského politického extremismu, předseda francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen, který na několik hodin přijel podpořit Sládkovu kampaň do Evropského parlamentu. Le Pen, muž s pověstí rasisty a antisemity, získal v březnových regionálních volbách téměř 17 procent hlasů a před dvěma lety senzačně postoupil až do finále prezidentských voleb. Sládkova kariéra má spíše opačný směr. Z parlamentu vypadl před šesti lety a nic nenaznačuje, že by se někdejší obávaný politický radikál, schopný přitáhnout tisíce lidí na náměstí, mohl do vysoké politiky ještě vrátit. Jednu věc mají Sládek s Le Penem společnou bez debat: jen málokdo mimo okruh jejich fanoušků je ochoten se s nimi veřejně sejít. Měli jsme přislíbeno přijetí ve Škodovce, na poslední chvíli je ale zrušili, rozčiloval se Sládek. Vedení automobilky však tvrdí, že by o schůzce s evropským extremistou číslo jedna nepřemýšleli ani vteřinu.


Ministr financí Bohuslav Sobotka připustil, že kvůli aféře s uplácením v nejvyšší fotbalové soutěži uvažuje o změně loterijního zákona. Jak píší Hospodářské noviny, podle Sobotky nynější norma neřeší otázku majetkového nebo personálního propojení a v této oblasti by mohla být do budoucna přísnější. Problém je v tom, že dosud zákon umožňuje, aby například firma Synot, figurující v největším korupčním fotbalovém skandálu, měla podíl jak ve fotbalovém klubu, tak v sázkové společnosti. Pro specialisty ze Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi je kauza, při níž by byl vlastnicky propleten klub se sázkovou kanceláří, nová. Takový případ dosud v Česku neřešili, dodávají Hospodářské noviny.


Lidové noviny si všímají, že se mění typický český turista. Těch, kteří sbalí stan, naloží automobil konzervami a pivem a vyrazí k Jadranu, ubývá. Češi začínají dávat přednost luxusnější dovolené. Cestovní kanceláře zaznamenaly jasné preference leteckých zájezdů a také zájem o pobyty ve vícehvězdičkových hotelích s plnou penzí. S naším vstupem do Evropské unie dojde podle expertů k dalšímu nárůstu cestování. Do zemí Unie totiž nebudou Češi jezdit jen na dovolenou, ale také za nákupy či zábavou. Jejich výdaje na cestování v několika následujících letech vzrostou až o pětinu, dodávají Lidové noviny.


Obyvatelé brněnské městské části Tuřany brojí proti každoroční mezinárodní letecké přehlídce. Jak píše deník Rovnost, při akrobatických výkrutech pilotů, kteří ovládají velká vojenská letadla, se cítí ohroženi. Vzhledem k minimální vzdálenosti místního letiště od bytové zástavby totiž piloti krouží nad jejich domy. Jedenáctý ročník přehlídky se na tuřanském letišti uskuteční v září. List cituje například místního občana Vladimíra Bartla, který chce ještě tento měsíc vypsat malé místní referendum. Na vlastní náklady plánuje poslat do místních domácností letáky s petičním archem. Místostarostka Tuřan Marie Stehlíková naopak letecký den obhajuje. Radnice má zisk ze vstupného, i když leteckou show neorganizuje. Loni se letecký den přesunul do Brna poprvé z Hradce Králové, kde se konalo předchozích devět ročníků. Akci navštívilo podle odhadů téměř 100.000 lidí.


Tygr sumaterský
Samec tygra ussurijského, který utekl z klece v ostravské zoo, pobýval půl hodiny na svobodě vinou ošetřovatelky. Jak píše Právo, žena, která po útěku tygra utrpěla šok, skončila v nemocnici a nyní je doma na nemocenské. Při krmení totiž zapomněla zkontrolovat zadní vchod do klece. Tygr se však u klece po celou dobu zdržoval. Personál schoval část návštěvníků zahrady do uzavřených pavilónů, část byla evakuována. Když na místo přijeli strážníci a profesionální lovec, vystrašená šelma se sama vrátila zpátky do klece. Útěk tygra se obešel bez paniky. Jak uvedla jedna z návštěvnic Kamila Antonínová z Ostravy, přiběhli lidé z personálu a zahnali je do pavilónu opic.