Přehled tisku

Na českou ambasádu v Londýně se v posledních dnech obracejí desítky českých občanů, často Romů, kteří úřad žádají o peníze na cestu zpět do České republiky. Někteří hrozí, že jinak budou spát před velvyslanectvím na ulici, píše Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny se zamýšlí nad problémy, se kterými se potýkají někteří komunální politici kvůli machinacím s obecním majetkem. Úspěšnost starostů a zastupitelů se podle listu měří podle toho, co dokáže zařídit, opravit či vybudovat. Peníze od státu jsou vždy vítané, podmínky, za nichž jsou poskytovány, však už méně. Často jsou dokonce vnímány jako ponižující či obtěžující, a pak není daleko k přesvědčení, že případné obejití pravidel je vlastně pro dobro věci. O to víc, jsou-li pravidla formulována nejasně, chaoticky nebo tak strnule, že ať uděláte cokoli, určitě je porušíte, domnívá se autorka komentáře. Mezi komunálními politiky se podle ní bezesporu najdou podnikavci a podvodníci. "Je jen dobře, že si takové činnosti začaly všímat příslušné orgány. Protože mýtus 'čistější' komunální sféry je nejen nepravdivý, ale v důsledku může nebezpečně pokřivit vnímání společnosti. Gauner, který ale konečně opraví chodníky, je pro mnoho lidí hrdina," píše se v Hospodářských novinách.


Na českou ambasádu v Londýně se v posledních dnech obracejí desítky českých občanů, často Romů, kteří úřad žádají o peníze na cestu zpět do České republiky. Někteří hrozí, že jinak budou spát před velvyslanectvím na ulici, píše Mladá fronta Dnes. "V posledních dnech přichází stále více lidí, kteří očekávají, že jim zaplatíme cestu zpět," potvrdil český velvyslanec v Británii Štefan Fülle. Jen v úterý se na velvyslanectví přihlásilo 12 lidí, za poslední týden pak zhruba 30. Podle listu nejde o dřívější žadatele o azyl, ale o lidi, kteří se do Velké Británie vydali až po vstupu Česka do Evropské unie. Od 1. května totiž britské úřady českým občanům neplatí sociální dávky či příspěvky na bydlení, ani nehradí cestu zpět speciálním letadlem, jako to dosud bylo v případě neúspěšných azylantů. Řada lidí, kteří se do Británie vydali hledat práci, se zřejmě dostala po pár dnech pobytu do finanční nouze a nemá ani na zpáteční cestu, píše Mladá fronta Dnes. Diplomaté v Londýně se nyní obávají dalšího přílivu lidí bez peněz, kteří budou žádat o uhrazení cesty zpět, dodává deník.


Autor sloupku v Lidových novinách míní, že na rozhodnutí Evropské komise, která ve středu zrušila embargo na dovoz geneticky upravených potravin, není nic zvláště výjimečného a už vůbec ne překvapivého. "Otázka, zda jsou geneticky upravené potraviny bezpečné, je typicky expertní problém. Existují desítky studií, které tvrdí, že spotřebitele ani přírodu neohrožují, a zrovna tak existují desítky studií, které před jejich vývojem a pěstováním varují," konstatují Lidové noviny. Až se geneticky upravené potraviny objeví na pultech obchodů, nechť se rozhodne každý sám. Nepotřebuje k tomu politiky, ale informace a těch je k dispozici dost. Do značné míry politicky motivované budování protigenetické bašty v Evropě, je podle listu pošetilé. "Že Evropská unie povolila dovoz potravin, kterým 70 procent jejích občanů nedůvěřuje? Tím lépe. Teď mají šanci verdikt svých politiků přehlasovat nákupními vozíky," soudí Lidové noviny.


Pražská nemocnice na Bulovce má zaplatit deset milionů korun jako odškodné rodině sedmiletého chlapce, který má kvůli pochybení lékařů trvale poškozený mozek. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, rozhodl o tom v úterý Obvodní soud v Praze 8. Je to dosud nejvyšší odškodné, jaké český soud v takovém případě přiznal, píše list. Chlapec šel před čtyřmi lety do nemocnice na běžnou břišní operaci. Kvůli pochybení lékařů při odpojování od dýchacího přístroje má ale dnes natolik poškozený mozek, že není schopen ani navázat kontakt s okolím. Za pochybení jsou trestně stíháni dva lékaři nemocnice - primář dětské chirurgie Vlastimil Chromčák a anesteziolog Ladislav Kovařík. Oba osobní vinu odmítají. Odsouzeni dosud nebyli a nadále pracují ve svých funkcích, uvedl list. Znalecká komise ministerstva zdravotnictví i lékařská komora přitom konstatovaly, že příčinou postižení dítěte byl nesprávný lékařský postup. Nabude-li rozsudek právní moci, pět milionů korun zaplatí pojišťovna, dodává deník. Zbytek bude muset nemocnice zaplatit ze svého, protože na takovou sumu není pojištěna. "Někdo třeba řekne, že nebude na výplaty, ale chlapci už nikdo zdraví nezachrání. Ty peníze jsou ale na celý jeho život. On nemůže za to, že nemocnice má nízkou pojistku," řekla Mladé frontě Dnes advokátka rodiny Zuzana Špitálská.


Komentář Hospodářských novin kritizuje zpoždění v novele zákona o dani z přidané hodnoty, který byl za poněkud dramatických okolností přijat těsně před vstupem Česka do Evropské unie. Zákon novelu potřebuje, přesto nebude tak rychlá, jak sliboval ministr financí Bohuslav Sobotka, míní list. Přitom právě jeho slib přiměl senátory, aby schválení zákona neoddalovali. Nyní ministr říká, že návrh nemůže předložit bez stanoviska Evropské komise k obsahu zákona. "Opozice mu sice nevěří, ale budiž. Hlavní problém je totiž jinde - někteří sociální demokraté už další novelu nechtějí vůbec. Je to neuvěřitelný postoj, neboť zákon je v některých částech prokazatelně škodlivý," píší Hospodářské noviny. Zákon komplikuje život podnikatelům a stát jím také okrádá sám sebe. "Do třetice příklad z opravdového Absurdistánu: má se zdaňovat majetek vytvořený vlastní činností, pokud se při nákupu platila DPH. V textu ale chybí, že se to týká majetku sloužícího k podnikání, takže by měl odvést daň skoro každý, kdo si sám vyrobí poličku nebo uvaří oběd. Prostě naprosto dokonalý výtvor," uzavírají Hospodářské noviny.


Vrátím se jako T.G. Masaryk, řekl deníku Právo Miroslav Ransdorf, který na nedávném sjezdu KSČM neuspěl při volbě předsedy strany. Ransdorf je na prvním místě komunistické kandidátky pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Na otázku, zda bude odklizen jako europoslanec do bruselského exilu uvedl pro Právo, že varoval staronového předsedu strany Grebeníčka, že se z emigrace vrátí, jako se z ní vrátil TGM. Podle Ransdorfa nedávný sjezd nehledal řešení zásadních problémů společnosti, například neodvratně se blížící sociální krizi. Šlo prý jen o papalášské pupky, o jejich usazení ve vedení strany. Ransdorf také Právuřekl, že navzdory tomuto vedení lze dosáhnout v příštích parlamentních volbách cíle, který si stanovil, tedy milión voličů KSČM.


Začíná turistická sezóna a s ní tradiční téma - nepojištěné zájezdy. Lidové noviny doporučují obezřetnost při výběru cestovní kanceláře. Některé z nich totiž dál prodávají zájezdy, i když je s nimi vedeno správní řízení a byl podán podnět k odebrání licence. Podle odhadu odborníků se v republice může vyskytovat ještě několik desítek takových společností, které nejsou pojištěny proti krachu. Důvodem je to, že odebrání licence trvá až několik měsíců.


Právník státního Fondu národního majetku dal arbitrům do rukou dokumenty, které byly hlavním důkazem v řízení, v němž byl stát odsouzen k náhradě dvoumiliardové škody společnosti Petrcíle. Píše to deník Právo s odvoláním na doklady z rozhodčího řízení. Spor se týkal údajně neoprávněného vypovězení smlouvy s firmou Petrcíle o prodeji akcií Nové huti. Z dokladů podle Práva vyplývá, že vypovězení smlouvy ze strany Fondu národního majetku se uskutečnilo mimo jiné na nátlak konsorcia bank IFC, které poskytlo na záchranu Nové huti půjčku. Se zástupci IFC se setkali v dubnu 2000 představitelé tehdejší Zemanovy vlády ve Washingtonu během zasedání Mezinárodního měnového fondu. Na tomto setkání se prý domluvili, že je třeba společnost Petrcíle vyhostit z Nové huti. O týden později poslala IFC dopis premiéru Miloši Zemanovi. "Je nezbytné nalézt nějaký způsob, jak v co nejkratší možné době neutralizovat smlouvu skupiny Petrcíle, protože jinak to bude představovat naprosto nepřekonatelnou překážku při privatizaci Nové huti," cituje Právo z dopisu. Dopis podle deníku vypovídá o tom, že IFC, která Novou huť úvěrovala, požaduje odchod Petrcíle a vyzývá vládu, aby našla účinný způsob, jak se firmy zbavit. Tento dopis rozhodčímu tribunálu poskytl právník Fondu národního majetku Roman Felix. Podle Felixe bylo konsorcium IFC největším věřitelem, který nedostával své peníze zpět. "Když vám nevrací peníze, tak se budete logicky bránit. Teď nedovedu říct, jestli jsme to předložili my, nebo svědek protistrany," uvedl Felix. Arbitráž rozhodla, že Fond smlouvu vypověděl neoprávněně. Fond se v roce 1996 smluvně zavázal, že firmě Petrcíle založené manažery Nové huti prodá 15 procent akcií podniku. Od smlouvy však v roce 2000 odstoupil. Nyní Fond národního majetku napadl rozhodnutí arbitráže u Městského soudu v Praze a soud rozhodl o odkladu vymahatelnosti nálezu. Stát tak zatím dvě miliardy korun firmě Petrcíle platit nemusí.


Hospodářské noviny mapovaly trh s auty. Prodej vázne, výrobci lákají na nové modely a také na slevy. Dlouhodobé zlevnění, které by zvýšilo počet prodávaných aut ve střední třídě, ale podle odborníků nejde očekávat. Vozy se budou spíše zdražovat, protože Česko se bude muset vyrovnat s cenami ostatních zemí Unie. Nyní jsou nové automobily u nás přibližně o pět procent levnější. O budoucím růstu cen automobilky zatím mlčí.


Obliba hracích automatů u českých hazardních hráčů stále roste. Za loňský rok v nich utratili přes 44 miliard korun. To je o téměř tři miliardy korun víc než o rok dřív. Hráči v automatech prohráli celkem 11 miliard, což je meziročně o 700 milionů korun víc. Informují o tom Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. V loteriích, kasinech i automatech celkem utratili Češi loni rekordních 78 miliard korun. Výrazný nárůst zaznamenaly sázkové kanceláře, které umožňují kurzové sázky zejména na sportovní utkání. Na tyto sázky loni zákazníci vsadili 11,2 miliardy korun. Letos by mohl růst jejich obliby pokračovat, protože se koná mistrovství světa ve fotbale a olympijské hry. "Rok 2004 bude nepochybně znamenat opět navýšení tržeb sázkových kanceláří," předpovídá mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Lubomír Ježek. Podle Mladé fronty Dnes zaznamenala jako jediná pokles zákazníků kasina. Několik jich už jejich majitelé v posledních letech uzavřeli a další útlum se v této části byznysu dá zřejmě očekávat. Z celkem vydělaných 19 miliard korun z legálního hazardu firmy odevzdaly dvě miliardy na veřejně prospěšné účely. Stejnou částku si za svůj dozor vzal stát.


S placením pokut spěchá málokdo. Víc než miliardu dlužili například občané na konci roku 2002 jen za pokuty uložené policií. Jak píší deníky Bohemia a Moravia, strážce státní pokladny Bohuslav Sobotka plete na neplatiče bič - pokuta nezaplacená v patnáctidenní lhůtě se zdvojnásobí. Návrh má zřejmě šanci na úspěch. Dosud je vymáhání dlužných pokut neefektivní. Finančním úřadům se to totiž nevyplatí. Vymožení jednoho tisíce korun přijde stát na dvojnásobek a navíc nezaplacená pokuta po pěti letech zaniká. A tak se lidé k následkům za přestupky nehlásí a bojují o čas.


Deníky Bohemia a Moravia také zjistily, že doby, kdy srdeční příhody kosily hlavně mužské pokolení, jsou pryč. Ženská emancipace se probojovala i do této oblasti. Jediný rozdíl je, že žena si svůj první infarkt prožije ve vyšším věku, přibližně o deset let později než muži. Důvodem jsou přibývající léta a tuky v těle. Až polovina českých žen nad 50 let trpí obezitou a je ohrožena nejen infarktem, ale i mozkovou mrtvicí. Ve větším nebezpečí jsou ženy, kterým se tuk ukládá v horní polovině těla - tedy ženy typu jablko. Takzvané ženy hrušky, které mají tučné pozadí a stehna, jsou na tom výrazně lépe.