Přehled tisku

Radar Vera, foto: www.era.cz

Komentáře se zabývají také rozhodnutím vlády zabránit vývozu radarů Věra do Číny. Proti jejich exportu byly Spojené státy, které se obávají, že by radary mohly zachytit jejich plavidla a letouny poblíž Tchaj- wanu. Rozhodnutí české vlády odejmout Omnipolu licenci k prodeji Věry na nátlak Američanů vypadá dost nedůstojně, píše autor glosy Práva.

Českým vyjednavačům se zřejmě podaří vyjednat pro chystaný desetiletý pronájem čtrnácti nových stíhaček Jas-39 Gripen nižší cenu než 21 miliard korun, za něž švédská vláda tyto stroje původně nabídla. Píše to deník Právo s odvoláním na mluvčího ministerstva obrany Ladislava Štichu. Ministerstvo trvá na tom, aby stíhačky pro Česko byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká. Česká strana podle Štichy v podmínkách smlouvy také požaduje, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny. Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou podle ministerstva v žádném případě znamenat zvýšení ceny. Musí být realizovány nejpozději do roka po dodávce strojů, jinak by vůči dodavateli následovaly sankce.


Komentáře se zabývají také rozhodnutím vlády zabránit vývozu radarů Věra do Číny. Proti jejich exportu byly Spojené státy, které se obávají, že by radary mohly zachytit jejich plavidla a letouny poblíž Tchaj- wanu. Rozhodnutí české vlády odejmout Omnipolu licenci k prodeji Věry na nátlak Američanů vypadá dost nedůstojně, píše autor glosy Práva. "Se zbraněmi a zbrojními systémy obchoduje každý, kdo má možnost, a o morálce se v takovém obchodě nikdy nemluví. Vypadá to téměř humorně, že země, která má svobodný obchod na štítě, nám zakazuje svobodně obchodovat," myslí si komentátor Práva.

Oficiální důvody pro vydání i pozdější odepření licence nejsou jasné, a tedy ani přesvědčivé, píše ke stejnému tématu komentátor Hospodářských novin. Celý případ podle něj ilustruje, jak obchody se strategicky stále významnější a bohatší Čínou mohou, ale nemají vypadat. Radarový systém Věra je špičková technologie pro civilní i vojenské použití. O takové zboží Čína stojí a ráda ho dobře zaplatí. "Tady se ale vrací do hry politika. Má smysl dodávat tento druh zboží velmoci, která sice není nepřátelská, ale je nespolehlivá?" ptá se. Strategický rozměr vojenských obchodů bude časem nabývat na významu. Ne kvůli politickým idejím, ale jen obezřetnosti, domnívá se autor komentáře.


Hospodářské noviny rozebírají návrh zákona o dani z příjmů, který by měl přinést větší výhody rodinám s dětmi. Na podpoře rození dětí dnes v Česku víc záleží ekonomům a strážcům státních pokladen, než filozofům nebo teologům. Důvod je jasný. Někdo bude muset pracovat i v budoucnu, a nejen proto, aby bylo na důchody předcházejícím generacím. Z pohledu rodin, i když ne všech, není vládní návrh zákona úplně špatným krokem. Je potěšitelné, že snad skončila doba spíše populistických nápadů typu jednorázového příspěvku rodinám a důchodcům nebo plošných přídavků na děti.

Stejnému tématu se věnuje i Mladá fronta Dnes. Píše, že společné zdanění pomůže jen rodinám, kde jeden vydělává hodně a druhý málo či nic. Většinu rodin však společné zdanění nevytrhne. "Aby nebylo mýlky - vládní zájem o rodiny je chvályhodný. Ale proč dělat věci složitě, když jsou jednodušší cesty? Přerozdělování je stále složitější a k lidem se pak vrací jen část z vybraných peněz. Nemalý zbytek uvázne v kancelářích rozdělovačů, hlídačů koeficientů, měničů tabulek, papírovačů, razítkovačů...," píše list. "Nejjednodušší způsob, jak pomoci rodinám, je snížení daní všem a vyplácení dětských bonusů chudším. Lidé umějí hospodařit i bez státního poručnictví! Jenže to by si pak leckterá vláda připadala asi úplně zbytečná," uzavírá komentář Mladá fronta Dnes.


Počet transakcí s pozemky se před začátkem platnosti novely zákona o dani z přidané hodnoty podstatně zvýšil. Jak uvádí Lidové noviny, novela zavedla 19procentní daň na převod pozemků se stavebním povolením. Z pěti na 19 procent se zvýšilo i daňové zatížení technické infrastruktury pozemků, například přístupových komunikací, zavedení vody, elektřiny nebo odpadu. Podle ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška je nárůst zájmu o pozemky zcela pochopitelný. Díky vyšší dani ceny nově stavěných bytů mohou podle něj stoupnout až o 50.000 korun. Klienti se proto snažili zaplatit peníze za práce předem, aby se vyhnuli vyšším daním i vyšším cenám.


Spory pacientů s lékaři by v budoucnu nemusely řešit pouze soudy. Skupina právníků chce podle Mladé fronty Dnes prosadit nový způsob - mimosoudní řízení neboli arbitráž. Ta se nyní používá v obchodních sporech. Arbitráž by na rozdíl od soudů byla neveřejná a podle jednoho z právníků Ondřeje Dostála i méně konfliktní, protože cílem by byla dohoda. Podle právníků lze očekávat, že sporů mezi lékaři a pacienty, kteří se cítí poškozeni, bude přibývat. Výdaje na tyto spory podle Dostála polykají množství peněz ze zdravotního pojištění a navíc se protahují. Naproti tomu prezident České lékařské komory David Rath je přesvědčen, že pro lékaře budou i nadále soudní spory výhodnější než arbitráž. U soudu je totiž snáze možné se odvolat. Potíž Rath spatřuje spíš v tom, že chybujícímu lékaři dnes hrozí celý propletenec trestů - nutnost platit odškodné, odsouzení za trestný čin a postih od lékařské komory. Soudních sporů ve zdravotnictví bude podle Mladé fronty Dnes přibývat i proto, že soudy pacientům přiznávají čím dál vyšší odškodné.


Miliony korun, které byly určeny na přípravu zemědělství pro vstup do Evropské unie, skončily jinde, než měly. Deníky Bohemia odhalují, že některé organizace řízené resortem zemědělství peníze použily na nákup bot, kolků nebo z nich platily praní prádla. Ministerstvo jim totiž nedalo návod, na co lze finance použít. Nejvyšší kontrolní úřad našel podle deníku i podivnější eurovýdaje - pohoštění, nebo financování vizitek. Resort zemědělství se brání tím, že pravidla na využití prostředků mělo dát ministerstvo financí. To naopak svaluje odpovědnost za rozpočtová pravidla na jednotlivá ministerstva.


Deník Právo konstatuje, že hypermarkety válcují konkurenci. Češi totiž míří za nákupy hlavně do hypermarketů a diskontních prodejen. Odborníci očekávají, že tyto obchody v příštích letech dále posílí svou pozici na maloobchodním trhu, a to na úkor drobných prodejců a také supermarketů. Vyvíjet by se měli také zákazníci. K jejich stěžejním prioritám budou i do budoucna patřit cenová úroveň zboží a nabízený sortiment. Dramaticky by ale měl narůst požadavek nákupního komfortu, budou hledět na úsporu času při nákupu a na služby prodejen.


Specialista ostravské policie na boj s fotbalovými chuligány Josef Kuba v rozhovoru pro deník Právo tvrdí, že jen náhodou při potyčkách zatím nikdo nezemřel. V současné době jde podle něj opravdu o lidské životy. Fanoušci házejí kameny, dlažebními kostkami, létá zábradlí, skla. Nejde o život jen policistům, ale i občanům, kteří jdou právě kolem. Kuba varuje, že je to časovaná bomba a že je jen otázkou času, než někdo při tom zemře. Rád by hledal inspiraci na boj s chuligány v Anglii, kde například registrovaní notoričtí výtržníci mají zákaz vstupu na stadiony. Policisté se ale na sbírání zkušeností do Anglie nedostanou. A politici podle Kuby mnoho informací nepřivezou.


Podle statistiky Nadace naše dítě utíká z domova stále více dětí. Jak píše Mladá fronta Dnes, jenom od ledna letošního roku jich zmizelo téměř 300. Na dalších 31 potomků rodiče čekají marně už léta. Veřejnosti známý je například šest let starý nevyřešený případ zmizení devítiletého Jana Nejedlého z pražského Podolí. S otevřením hranic po našem vstupu do Evropské unie navíc přibude dětí, které se policii nepodaří vypátrat. Přitom podle statistik patří děti na útěku k nejohroženějším skupinám. Žijí-li delší dobu na ulici, stávají se oběťmi i pachateli trestných činů.


Ústecký kraj nezískal pro svou roudnickou Galerii moderního umění jeden ze známých obrazů Josefa Šímy s názvem ML-Mlno. Kraj společně s ministerstvem kultury nabídly českému majiteli obrazu dohromady 2,6 milionu, ale ve čtvrtek je přeplatil nabídkou více než tří milionů korun jiný zájemce, napsala Mladá fronta Dnes. Dílo z malířova surrealistického období se podle listu o víkendu neprodalo v aukci na pražském Žofíně s vyvolávací cenou 2,9 milionu korun. A tak podle deníku o obraz projevil zájem stát prostřednictvím ministerstva kultury a Ústeckého kraje s tím, že obohatí sbírky roudnické galerie. Deník s odvoláním na ředitelku galerie uvedl, že obraz přitom vůbec nemusel jít do dražby. Český majitel obrazu byl ještě před třemi týdny ochotný prodat dílo přímo galerii, ale chyběly peníze. Ústečtí krajští radní s koupí souhlasili počátkem dubna, ale až nyní schválili způsob, jak peníze uvolnit.


Před nadcházející turistickou sezónou mapuje Mladá fronta Dnes trh s chatami a chalupami. Letos boom přichází kvůli špatnému počasí asi s měsíčním zpožděním. Ceny však zůstávají už několik let stále stejné a podle realitních kanceláří rozhodně neklesnou. Lidí, kteří by si rádi pořídili rekreační bydlení, totiž přibývá. České chalupy navíc lákají především Holanďany a Poláky. Majitelů, kteří se odhodlají k prodeji svého druhého domu, je ale stále málo. Vzhledem k tomu, že stoupá obliba dovolené ve vlasti, pochopili, že dům na dobrém místě lze zpeněžit třeba jen na pár týdnů. Pronájem víkendových domů je proto v Česku na vzestupu.


Pomstít se svému zaměstnavateli za propuštění z práce se zřejmě rozhodl šestatřicetiletý muž z Přeštic na Plzeňsku. Z počítačové sítě firmy vymazal důležitá data. Podle Mladé fronty Dnes už muže stíhá policie a hrozí mu až rok vězení. Firma na něm navíc požaduje náhradu způsobené škody. "S tím jsem se ještě nesetkal. Vymazal podstatnou část souborů, naštěstí jsme měli část dat zálohovanou," cituje deník jednoho ze šéfů postižené firmy Petra Čecha. Bývalý zaměstnanec, který dohlížel na kvalitu výroby elektronických komponentů, měl dostat výpověď pro nadbytečnost. Z počítače a serveru vymazal 135 souborů. S podobným trestným činem se policisté podle listu nesetkávají často.


Notný smysl pro recesi projevil v závěru studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Lukáš Müller. Jak píše Právo, svého pedagoga překvapil tím, že svou diplomovou práci předložil nejen ve standardním formátu, ale také ve formě kolibříka. Vedle snahy poškádlit vážné akademiky chtěl student poukázat na to, jak lze šetřit papírem. Přiznává, že se trochu bál, jak pedagog tuhle taškařici přijme. Student, který se svou prací uspěl i v celostátní soutěži mladých analytických chemiků, však obhájil diplomovou práci na jedničku. Navrhuje v ní postupy, jak lépe dávkovat a aplikovat anestetika. Lukáš Müller slíbil, disertační práce, na kterou se chystá, bude ještě o polovinu menší.