Přehled tisku

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Zpravodajství i komentáře tisku se věnují téměř výhradně volbám do Evropského parlamentu. Zamýšlejí se především nad dalšími vyhlídkami stran vládní koalice, které ve volebním klání utrpěly drtivou porážku. V centru pozornosti komentátorů je zejména situace uvnitř sociální demokracie a také osobnost lídra této strany Vladimíra Špidly.

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Zpravodajství i komentáře tisku se věnují téměř výhradně volbám do Evropského parlamentu. Zamýšlejí se především nad dalšími vyhlídkami stran vládní koalice, které ve volebním klání utrpěly drtivou porážku. V centru pozornosti komentátorů je zejména situace uvnitř sociální demokracie a také osobnost lídra této strany Vladimíra Špidly. Jak píše Právo, je jisté, že volby se staly katalyzátorem pro ofenzívu místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse na Špidlovo politické bytí a nebytí. Poukazuje přitom na Grossův výrok o možných hlubších změnách v současné vládě. Pokud měl Gross na mysli odchod unionistů z kabinetu, znamenalo to spolupráci s komunisty, podotýká autor poznámky. Dodává, že v tom případě by se Špidla a Gross v politické aréně proti sobě rozjeli s napřaženými dřevci.

Mladá fronta Dnes se ptá, zda si premiér výprask od voličů zaslouží. "Ano i ne," soudí. Připomíná, že na počátku své dráhy vzbudil veliká očekávání, když sliboval solidní úředníky místo arogantních byrokratů. "Po dvou letech se levicově smýšlející lidé bojí zdražování a ztráty beztak skromných sociálních jistot. Všichni vidí sice osobně poctivého, ale zmateného muže, neschopného vůdcovského gesta, obklopeného klubkem papalášů," dodává list s tím, že z tohoto hlediska je výsledek voleb spravedlivý. "Jenže vláda také dovedla republiku do unie, udělala ze země ráj investorů, snaží se šetřit," namítá. "Lze si představit, že pan Špidla zůstane premiérem. Po této porážce je však nejspíš natolik ochromen, že předčasné volby by byly dobrým řešením pro všechny," uzavírá Mladá fronta Dnes.

Foto: ČTK
Hospodářské noviny soudí, že kvůli nízké voličské účasti nelze z výsledků voleb cokoli vyvozovat ve vztahu k duševnímu rozpoložení lidí a jejich sympatií či antipatií ke stranám v budoucnu. "Krom jediné věci - převládající apatie u těch, kteří nejsou pevně připoutáni k nějaké partaji," dodává autor glosy. Apatie je hlavním vítězem voleb také podle Mladé fronty Dnes. "Kde není dobrá nabídka, není ani poptávka," píše list.

A z voleb také několik perliček. Pětiletému chlapci uvízly ve volební urně v severomoravském Bohumíně prsty a nemohl je vyndat. Členům volební komise v tu chvíli problesklo hlavou, jak mu pomoci, zda osvědčeným mýdlem, a nebo zavolat na pomoc lékaře. Vyřešil to však chlapcův otec, který pořádně zatáhl a prstíky byly bez újmy venku. Volební komise tak nemusela řešit dilema, zda chlapce nechat uvězněného až do nedělního večera, kdy se měly urny rozpečeťovat, a nebo porušit zákon a hocha vyprostit o den dříve. Perné chvíle zažívala i další z bohumínských volebních komisí. Účasti ve volbách se totiž dožadovali dva voliči s neštovicemi. Když nakonec členové volební komise přeci jen muže s přenosnou urnou navštívili doma, nestačili se divit. Povedení voliči si totiž celou historku vymysleli jen proto, že se jim nechtělo přijít do volební místnosti. Nakonec ale i bez neštovic svými hlasy přispěli.


Karel Čermák,  foto: ČTK
Některé z deníků si také všímají rezignace Karla Čermáka na funkci ministra spravedlnosti, jejímž důvodem je podle listů nespokojenost s rozhodnutím kabinetu vzít soudcům od příštího roku 13. a 14. platy. Podle Lidových novin je zajímavé, že ministr s demisí počkal na uzavření volebních místností a že informace o jeho zamýšleném odchodu do té doby nepronikly na veřejnost. Hospodářské noviny podotýkají, že Čermákova rezignace může zbrzdit další nutné investice do justice, především do vybavení soudů a do platů ostatního personálu. "O ně bude muset bojovat nějaký nováček ve vládě. A bude to mít těžké, protože o rozpočet příštího roku bude sveden velký boj. V něm by se Čermákova reputace určitě hodila," míní Hospodářské noviny.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová odmítla informace, podle nichž by mohla převzít úřad po odstupujícím ministrovi spravedlnosti Karlu Čermákovi. Benešová deníku Právořekla, že žádnou podobnou nabídku nedostala. I kdyby se tak stalo, odmítla by ji. Benešová míní, že vzhledem k nedávnému konfliktu s předsedou ODS Mirkem Topolánkem by měla jako ministryně ve sněmovně ztíženou situaci. V posledních týdnech ji kritizovali někteří představitelé ODS za její výroky o korupci mezi komunálními politiky. Topolánek uvedl, že kdyby byla jeho strana u moci, Benešová by funkci nejvyšší státní zástupkyně nezastávala.


Jozef Kubinyi,  foto: ČTK
Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi nepodá trestní oznámení na svou předchůdkyni Marii Součkovou (oba ČSSD) kvůli smlouvě s advokátem zastupujícím stát v kauze Diag Human. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) se ministr rozhodl, že případem nepověří policii, ale přenechá jej Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Kubinyi se podle listu na takovém postupu dohodl s předsedou vlády a ČSSD Vladimírem Špidlou. Současně popřel, že by jej k tomu přiměl Špidla, pro kterého nebyla roztržka dvou funkcionářů ČSSD příjemná už proto, že propukla před evropskými volbami. Spor mezi Kubinyim a Součkovou nicméně někteří sociální demokraté nyní uvádějí jako jeden z důvodů volebního neúspěchu ČSSD. Smlouva slibuje právníkovi Zdeňku Nováčkovi za zastupování státu honorář deset milionů korun, který už dostal. Pokud by stát spor vyhrál, získal by advokát dokonce 170 milionů. Dalších deset milionů korun má Nováček získat v případě vypovězení smlouvy. To se v květnu stalo a advokát se chce nyní o odškodné soudit.


Policisté měli možnost si poprvé pořádně vyzkoušet rychlé Fordy Mondeo, které si nedávno pořídili za miliony korun, konstatuje Mladá fronta Dnes. Byli s nimi připraveni honit účastníky ilegálního závodu silničních pirátů z Prahy na Šumavu. Nakonec se soutěžící zřejmě kvůli policii nesešli. Start měl být na parkovišti pražského hypermarketu Černý most. Před půlnocí tam policie kontrolovala každé přijíždějící auto. Jak listu řekl jeden z veteránů závodu, o víkendu chtěli organizátoři pouze předhodit policii přihlášené nováčky jako volavky, zatímco prověřené asi patnáctičlenné tvrdé jádro pojede závod některý z příštích víkendů po zatím neznámé trase.


Nové vedení České televize údajně zesílilo snahu o vymáhání dluhů na televizních poplatcích od hoteliérů. Na rozdíl od domácností, které platí jeden poplatek za libovolný počet televizí, musejí hoteliéři platit za každý přístroj zvlášť, píšou Lidové noviny. Mnozí hoteliéři však své přijímače k evidenci nepřihlašují, i když jim za každý nepřihlášený přístroj hrozí desetitisícová pokuta. "Na základě soudního platebního příkazu mám ČT okamžitě doplatit za dlužné koncesionářské poplatky a penále celkem 150.000 korun," řekl deníku českobudějovický hoteliér. Proti příkazu podal odpor a tvrdí, že mu ČT účtuje zpětně za několik let poplatky i za televizory, které v té době nevlastnil. Podle mluvčího televize Martina Krafla vede televize ročně kolem 800 soudních sporů o poplatky. Mnohem vyšší počet případů však končí mimosoudní dohodou. Počet neplatičů poplatků odhadl na 400.000.


Zatímco zájezdy cestovních kanceláří spojené s fotbalovým mistrovstvím v Portugalsku jsou již téměř vyprodány, poptávka po pobytech v Řecku spolu s účastí na letních olympijských hrách je mizivá. Důvodem je především to, že Řekové využili konání her ke zdražení ubytování. Jak uvádí Lidové noviny, tuzemské cestovní kanceláře se proto většinou rozhodly nabízet svým klientům klasickou dovolenou v Řecku s možností dokoupit si vstupenky na olympijské hry. "Nabízíme pobyty v Řecku, které mohou být spojeny s návštěvou olympiády. Zájem však zatím není velký," řekl deníku mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha. Na rozdíl od olympijských her jsou zájezdy cestovních kanceláří na fotbalové zápasy Euro 2004 v Portugalsku téměř vyprodány. Z řad českých fanoušků se očekává účast kolem 20.000 lidí.