Přehled tisku

Stanislav Gross pověřený vedením strany oznámil demisi vlády, foto: ČTK

Všechny domácí deníky v komentářích rozebírají hlavně šance na sestavení nového kabinetu. Někteří z autorů se domnívají, že řešením jsou jenom předčasné volby. Jiní věří, že úřadující šéf nejsilnější vládní strany ČSSD Stanislav Gross nějaký trumf v rukávě opravdu má.

Stanislav Gross pověřený vedením strany oznámil demisi vlády,  foto: ČTK
Menšinová vláda ČSSD a lidovců tiše podporovaná, či spíše tolerovaná, částí ODS a komunisty. Tak by podle informací Lidových novin (LN) mohl vypadat první pokus pravděpodobného budoucího premiéra Stanislava Grosse o sestavení příští vlády. Otevřeny jsou ale i další varianty. Pondělní intenzívní "sondování" politiků parlamentních stran totiž skončilo bezvýsledně. A tento stav vydrží možná i několik týdnů. Zjistit, kdo by s ním šel do vlády, se Stanislav Gross pokouší už od soboty, kdy premiér Vladimír Špidla oznámil rezignaci na svých předsednických funkcí. Vyjednávání ale probíhala jen velmi neoficiálně. Gross totiž čeká na konec týdne, kdy by ho prezident Václav Klaus mohl oficiálně pověřit sestavením nové vlády. "Je třeba vyčkat alespoň do středy, Stanislav Gross ještě nebyl pověřen, a proto se zatím nemůže vyjadřovat ke složení nové vlády," řekl ředitel jeho vicepremiérské kanceláře Zdeněk Šarapatka. Nabídku zatím od Grosse dostala jen KDU-ČSL. Lidovci ale stále trvají na tom, že případnou novou vládu nesmí podporovat komunisté. Píše deník.


Deník Právo informuje o tom, že soudce Martin Šalamoun v pondělí vyhrál spor se státem o doplatek mzdy za červen 2002 ve výši víc než čtyřicet tisíc korun hrubého. Odvolací senát pražského městského soudu tak potvrdil rozsudek z loňského října. Šalamoun rozhodnutí uvítal, překvapen ale podle listu nebyl. Předpokládá, že stejně dopadne i odvolání v kauze jedenácti soudců Nejvyššího soudu, kteří podali stejnou žalobu na stát jako první. Soudů o doplatek mzdy zřejmě po úspěchu Šalamouna přibude. Do dvou týdnů chtějí podle deníku Právo podat hromadnou žalobu někteří soudci Krajského soudu v Ústí nad Labem a uvažujín o tom i na dalších soudech. Vlny žalob se bál i bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák, a proto vystupoval ve vládě alespoň proti tomu, aby soudci přišli o 13. a 14. platy. Neúspěch ho pak přiměl k rezignaci. Píše deník Právo.


Zemědělsko-chemické impérium Agrofert podnikatele Andreje Babiše posiluje svoji potravinářskou větev a vstupuje do dalšího oboru: výroby pečiva a mouky. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, minulý týden koupil třetí největší pekárenskou skupinu v Česku - firmu Penam. Vlastník Agrofertu Babiš potvrdil, že smlouva je podepsaná, transakci ale ještě musí povolit antimonopolní úřad. Podle nepotvrzených informací má Agrofert za pekárenskou firmu, které patří i tři mlýny, zaplatit mezi 500 a 600 miliony korun. Vlastníci Penamu, chtěli původně prodat firmu za víc než 800 milionů korun, nakonec ale podle Mladé fronty Dnes slevili.


V jiném článku deník Právo píše, že letadlo ČSA muselo 20. června na pravidelné lince z Moskvy do Prahy nouzově přistát ve Varšavě. Listu to potvrdila tisková mluvčí Českých aerolinií Jitka Novotná s tím, že přístroje signalizovaly závadu podvozku stroje. Cestující se podle ní po přenocování v hlavním městě Polska dostali do Prahy jinou linkou. Viceprezident ČSA Tomáš Heczko tvrdí, že bezpečnost letového provozu je pro společnost naprostou prioritou. Potíže podle něj jsou jen při jednom z tisíce letů. České aerolinie také odmítají, že by jejich letadla měla víc závad, než je v letecké dopravě běžné.


Pokud by se na zemědělství nevztahovala pravidla hospodářské soutěže, by bylo v rozporu s nařízením Evropské unie, varuje v Hospodářských novinách antimonopolní úřad. Jedním z klíčových bodů novely antimonopolního zákona, který má tento týden projednat sněmovna, je právě to, že naši rolníci by si mohli společně dohodnout například cenu, za kterou chtějí prodávat maso a mléko. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale upozorňuje, že Brusel kartelové dohody o cenách zakazuje a my v případě schválení budeme raritou. Podle Hospodářských novin ovšem většina zemědělců možnost vyhnout se vzájemnému konkurenčnímu boji vítá.


Vysvědčení, které se bude rozdávat ve středu, děsí desítky školáků, píše Mladá fronta Dnes. Telefonáty dětí, kteří se bojí reakce rodičů na známky, se na Lince bezpečí a Vzkaz domů začaly množit už začátkem června. Celkem volalo 650 dětí, což je podle psycholožky Linky Ilony Špaňhelové dvakrát více než jindy. Rodiče, které se školní docházce dítěte věnují dostatečně, by přitom neměli být známkami na vysvědčení zaskočeni. Přesto psychologové těm rodičům, kteří v den vysvědčení ztrácejí nervy, radí: Nechte si zprávu o tom, jak vaše ratolest dopadla, raději zatelefonovat v předstihu. Tak, aby první nával vzteku zmizel ještě před příchodem dítěte domů.