Přehled tisku

Ministr vnitra Stanislav Gross (vlevo) a ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

Po třech dnech volna, kdy noviny nevycházely, je nejčastěji zmiňovaným tématem plánované setkání úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse s šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Očekává se, že předmětem schůzky bude formování nové vlády po demisi kabinetu premiéra Vladimíra Špidly. "Komunistické jezinky lákají Smolíčka Grosse hlasem medovým: jen tři prstíčky do vytváření vlády strčíme, programově podiskutujeme a bude ti hej," píše středeční Mladá fronta Dnes.

Ministr vnitra Stanislav Gross  (vlevo) a ministr financí Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Po třech dnech volna, kdy noviny nevycházely, je nejčastěji zmiňovaným tématem plánované setkání úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse s šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Očekává se, že předmětem schůzky bude formování nové vlády po demisi kabinetu premiéra Vladimíra Špidly. "Komunistické jezinky lákají Smolíčka Grosse hlasem medovým: jen tři prstíčky do vytváření vlády strčíme, programově podiskutujeme a bude ti hej," píše středeční Mladá fronta Dnes. List nabádá k opatrnosti a varuje, že by sociální demokracii z "rudé liščí nory" jen tak někdo nevysvobodil. Přizvání předsedy komunistů k jednání o vládě, byť by nevyústilo v nic zásadního, nepatří k "běžnému provozu", míní deník. KSČM tak podle něj znovu stoupá na vyšší stupínek vedoucí k její politické rehabilitaci.

Lidové noviny píšou, že případná "spoluvláda" ČSSD a KSČM by mohla mít i příznivé dopady - pomohla by údajně odblokovat ztuhlost polistopadové politiky. "Česko je na tom sice lépe než třeba Polsko, kde politika sleduje linii front dávno minulých bojů. Přesto není stav, kdy je pětina parlamentu víceméně mimo hru, uspokojivý," konstatuje deník.


Pokud by kvůli dramatické situaci v ruské ropné firmě Jukos proudilo z Ruska méně ropy ropovodem přes Slovensko, musely by české rafinerie sáhnout k náhradní variantě, která může zvýšit cenu benzinu. Píše to Mladá fronta Dnes. Jukos nemá peníze na provoz a proto výrazně omezil vývoz ropy. "Kupovali bychom i nadále ruskou ropu, ale dováželi bychom ji přes ropovod IKL z Terstu. Také proto se kdysi stavěl. Není to problém, ale je to dražší varianta," popsal situaci ředitel Unipetrolu Pavel Švarc. Nechtěl však odhadovat, zda se ceny u pump opravdu zvýší. Unipetrol je největším českým výrobcem benzinu. Podle Švarce se na benzin a další suroviny zpracovává v tuzemsku hlavně ruská ropa, ale asi jen pět procent pochází od Jukosu.


Podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer dluží nejméně čtyři miliony korun za pronájmy místností pro kavárny Fischer Café a butiky Fischer Collection. Z firmy Fischer Collection, jejíž provozovny se nyní vyklízejí, navíc odcházejí zaměstnanci, kteří podali hromadnou výpověď. Píše to dnešní


Motocyklový závodník Jaroslav Huleš se pokusil o sebevraždu, informují Lidové noviny a Mladá fronta. Hulešův stav je v současnosti kritický. Nejúspěšnější český jezdec posledních let se v pátek, v den třicátých narozenin, pokusil oběsit. "Kvůli několikaminutovému nedostatku kyslíku došlo k poškození mozku, cituje Mladá fronta ošetřujícího lékaře Marka Zbořila z písecké nemocnice, kde závodník leží. "Huleš je v hlubokém bezvědomí na přístrojích," upřesnil lékař. Příčinou pokusu o sebevraždu byly podle jedné z verzí neshody s manželkou Evou, s níž má Huleš čtyřletého syna Jakuba. Hulešův otec však tuto hypotézu popírá. K sebevraždě mohlo pilota vést i to, že se mu nedařilo v motoristickém sportu.


Policisté na Novojičínsku vyšetřují další případy týrání zvířat. Necelý měsíc poté, co byl za utýrání toulavého psa odsouzen šedesátiletý Jaroslav Zajas ze Šenova, je z podobného činu podezřelý devětadvacetiletý muž ze Sedlnic. Policisté také stíhají chovatele koček z Nového Jičína, který údajně uškrtil kocoura, píšou Lidové noviny (LN). Muž ze Sedlnic chytil podle policie v polovině června volně pobíhajícího psa a utopil jej v potoce. Zvířeti pak odřízl hlavu a stáhl kůži. Maso použil na výrobu klobás. Za surové zacházení s toulavým psem hrozí muži až dva roky vězení. Z utýrání zvířete je podezřelý také chovatel koček z Nového Jičína, který údajně uškrtil kocoura, jenž mu vlezl do bytu. Kocour jej pokousal a poškrábal, silně podnapilý muž proto zamířil na zdravotní středisko, kde si nechal rány ošetřit. Po návratu domů zabalil mrtvé zvíře do igelitové tašky, vrátil se na novojičínskou pohotovost a kocoura tu zanechal. Zdravotníci však o jeho počínání informovali policii.