Přehled tisku

Karel Hoffmann přichází do pankrácké věznice, foto: ČTK

České deníky komentují nástup bývalého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna odsouzeného za sabotáž do vězení. Shodují se na tom, že Hoffmann spáchal závažný trestný čin a otázka udělení milosti může souviset pouze s jeho zdravotním stavem.

Karel Hoffmann přichází do pankrácké věznice,  foto: ČTK
České deníky komentují nástup bývalého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna odsouzeného za sabotáž do vězení. Shodují se na tom, že Hoffmann spáchal závažný trestný čin a otázka udělení milosti může souviset pouze s jeho zdravotním stavem. Karel Hoffmann se dopustil cílevědomé sabotáže, když nechal v roce 68 vypnout rozhlasové vysílání, soudí deník Právo. Pokud mu udělí prezident milost kvůli vážnému zdravotnímu stavu, bude to správné rozhodnutí. Prezidentův pardon ale nesmí být odůvodněn tak, že bude Hoffmannův přečin zlehčovat.

Podle Mladé fronty Dnes není nejhorší skutečnost, že se česká justice s komunistickými zločinci nedokázala vypořádat a v jejích sítích uvízl jenom Karel Hoffmann. Daleko horší je, že v současnosti by stále pětina českých voličů volila komunistickou stranu, která padesát let devastovala tuto republiku a v roce 68 okupaci sovětskými vojsky dopustila.


Sociální demokraté se přou o formulaci zahraniční politiky ve vznikajícím programovém prohlášení nové vlády. Text navržený Lubomírem Zaorálkem se nelíbil exministrovi zahraničí Janu Kavanovi ani šéfovi zahraničního výboru sněmovny Vladimíru Laštůvkovi a musel být upraven. Informují o tom Lidové noviny. Problematická byla podle listu hlavně pasáž, která definuje použití vojenské síly k řešení mezinárodních konfliktů a která klade důraz na spojenecké vazby Česka a Spojených států. Kavan s Laštůvkou kritizovali také větu, ve které se vláda zavazovala k účasti na obnově poválečného Iráku a Afghánistánu.


Současnému vedení pražské radnice se nezdá míra rizika, kterému bylo město vystaveno, když si za účasti současného ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka půjčovalo peníze. Paroubek, který donedávna působil jako finanční náměstek pražského primátora, připouští, že o riziku některých půjček by se mohlo diskutovat. Sám ale za transakcemi stojí. Píše to Mladá fronta Dnes.


Václav Klaus v pořadu České televize Otázky Václava Moravce,  foto: ČTK
Nedělní debatu prezidenta Václava Klause s moderátorem Václavem Moravcem v České televizi sledovalo 26 procent diváků, kteří měli zapnutou televizi. O šest procent víc diváků ale dalo přednost televizi Nova a jejímu diskusnímu pořadu Sedmička, kde vystupovali místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a ministr obrany Karel Kühnl. S odvoláním na výsledky šetření Asociace televizních organizací o tom informuje deník Právo.


Lidé z firmy, která má od pražského magistrátu pronajaté kasino v blízkosti Úřadu vlády, jsou podle zpravodajských informací propojení s majitelem kasina Royal Assafem Abutbulem. Na toho byl spáchán nedávný atentát v centru Prahy. Objekt, ve kterém je také erotická diskotéka a plovárna, pronajímá Praha firmě. kterou chce nechat prověřit. Město případně od smlouvy odstoupí. Informuje o tom deník Právo.


Nová vláda premiéra Stanislava Grosse,  foto: ČTK
Nová vláda premiéra Stanislava Grosse chce v příštích dvou letech vytvořit 100 000 nových pracovních míst. A to hlavně v regionech s vysokou nezaměstnaností na Moravě, ve Slezsku a severozápadních Čechách. Stát má tvorbu pracovních míst zajistit pomocí podpory malých a středních podniků, daňovými úlevami na nová pracovní místa a rekvalifikacemi. Informují o tom Hospodářské noviny, které se odvolávají na pracovní návrh vládního programového prohlášení.


Veřejnou internetovou databázi výtvarníků německého původu, kteří působili v Čechách a na Moravě v letech 1800 až 1945 a byli z politických důvodů přehlíženi, chtějí vytvořit společně čeští a němečtí historici umění. Shodli se na tom účastníci sympozia historiků umění v Chebu, píše Mladá fronta Dnes.