Přehled tisku

Stát letos ušetřil peníze na arbitráže. Lidové noviny konstatují, že zatímco loňské předpoklady počítaly s výlohami na advokáty, znalce nebo pořizování zápisů za 598 milionů korun, ve skutečnosti budou výdaje několikanásobně menší - 84 milionů. Nevyčerpaná částka se buď vrací, nebo se stává příjmem státního rozpočtu pro příští rok, musí však být použita opět na vedení mezinárodních sporů.

Stát letos ušetřil peníze na arbitráže. Lidové noviny konstatují, že zatímco loňské předpoklady počítaly s výlohami na advokáty, znalce nebo pořizování zápisů za 598 milionů korun, ve skutečnosti budou výdaje několikanásobně menší - 84 milionů. Nevyčerpaná částka se buď vrací, nebo se stává příjmem státního rozpočtu pro příští rok, musí však být použita opět na vedení mezinárodních sporů.


Stálice šoubyznysu získala sociální demokracie pro kampaň ke krajským a senátním volbám. Jak píše deník Právo, na 15 předvolebních podzimních koncertech vystoupí hvězdy české popmusic. Strana bude voliče lákat například na Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Ivetu Bartošovou, Michala Davida a některé finalisty soutěže Česko hledá SuperStar.


Kompletní zdravotní dokumentaci o smrti svého manžela Ivana Hlinky si v zalepené obálce ve čtvrtek odpoledne odvezla z hejtmanství Karlovarského kraje domů do Litvínova Liběna Hlinková. Píše deník Právo. Dokumentaci, o jejímž vydání rodina vedla několikatýdenní spor s vedením karlovarské nemocnice, kde legendární hokejista po nehodě 16. srpna zemřel, předal vdově osobně karlovarský hejtman Josef Pavel za zavřenými dveřmi své kanceláře. "Obdržela jsem lékařskou zprávu a nyní ji nechám posoudit lékaři," uvedla pouze cestou k výtahu Hlinkova manželka. "Jsem si vědom, že jsem tím porušil zákon o zdraví lidu z roku 1966, ale z etického a mravního hlediska jsem nemohl jednat jinak, než že jsem pozůstalým zdravotní zprávu předal. Ten starý zákon je dávno překonán," konstatoval hejtman pro deník Právo.


Čím dál víc lidí má podle Hospodářských novin problémy se splácením půjček. Často si dlužníci vezmou druhou půjčku, protože nebyli schopní hradit tu první. Jen za první letošní pololetí se objem nesplácených půjček drobným klientům zvýšil o téměř 430 milionů - na osm a půl miliardy korun. Banky se rozhodly, že nebudou upomínat dlužníky samy, a začaly si ve velkém najímat specializované inkasní společnosti. Inkasní firmy začaly využívat hlavně proto, že soudy s dlužníky trvají v Česku dlouho. Zakázky bank rostou v desítkách procent. Poptávka po těchto službách roste a láká do oboru další podnikatele.


Třebenického faráře Ladislava Kubíčka zavraždili dva zloději. Čteme z deníku Právo. Po šestadvacetiletém Rudolfovi Šamkovi z Teplic se k ubití osmasedmdesátiletého faráře přiznal policii i patnáctiletý mladík z Lounska. Toho policisté zřejmě zadrželi po prvních výsleších Samka, který byl zatčen v úterý na česko-rakouském hraničním přechodu Valtice-Schrattenberg, když upoutal pozornost cizinecké policie svým podezřelým chováním v bezprostřední blízkosti hranice. Také mladík už byl policií z vraždy obviněn. "Společně s již obviněným šestadvacetiletým mužem z Teplic se vloupal v sobotu 11. září časně ráno na faru v Třebenicích, aby tam společně odcizili nějaké peníze. Když je farář při krádeži přistihl, usmrtili ho a založili požár, aby zahladili stopy," sdělila severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Píše Právo.


Lidé, kteří užívají léky na vysoký tlak, cholesterol, depresi či alergii, se musí připravit už od října na změny: doplatky u řady léků se zvýší. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že ministerstvo zdravotnictví chystá novou vyhlášku. Ta sníží částky proplácené za léky zdravotními pojišťovnami. Pacienti za ně budou muset nejspíš buď zaplatit až o několik desítek korun víc, nebo si nechat napsat jiný preparát, za který se nedoplácí. Říjnové změny budou poměrně dost razantní. Týkají se prakticky všech skupin běžně užívaných léků. Například za léky proti depresi by měly pojišťovny hradit o 10 procent méně než dosud, za léky na cholesterol až o 23 procent.