Přehled tisku

Ministryně školství Petra Buzková podle Mladé fronty Dnes chystá vězení pro děti. Připravila změnu zákona, která umožní izolovat ty zvlášť nebezpečné. Ze speciálního zařízení, které bude něco mezi výchovným ústavem a vězením, nepůjde utíkat, dodává list.

Ministryně školství Petra Buzková podle Mladé fronty Dnes chystá vězení pro děti. Připravila změnu zákona, která umožní izolovat ty zvlášť nebezpečné. Ze speciálního zařízení, které bude něco mezi výchovným ústavem a vězením, nepůjde utíkat, dodává list.


Ani prácechtivé ratolesti to nebudou mít brzy snadné. Jak připomínají Lidové noviny, už za týden vstoupí v platnost nový zákon, který zásadně omezí uměleckou, ale i sportovní a reklamní činnost dětí. V praxi to znamená, že například dítěti, které má hrát ve filmu, už nebude stačit souhlas rodičů, ale bude muset mít i povolení úřadu práce.


Pavel Němec,  foto: ČTK
Zmanipulovaných konkursů jsou stovky, tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Němec. Jak uvádějí Hospodářské noviny, chystá proto plošnou kontrolu konkurzních řízení, aby se zjistilo, kolik skupin, jako byl tým kolem ústeckého soudce Jiřího Berky, v Česku působí. Jako první na řadu mají přijít soudy v Brně, Hradci Králové a v Plzni.


Právo informuje, že plzeňský soud zprostil viny šéfku cizinecké policie v Plzni Soňu Szelesovou a bývalého vedoucího oddělení pasů a víz v Plzni-městě Václava Valeše. Ten měl obstaral falešný cestovní doklad pro albánského obchodníka s drogami, Szelesová zase údajně povolovala nestandardním způsobem cizincům dlouhodobé a trvalé pobyty na našem území. V obou případech soud konstatoval, že obvinění policisté nespáchali skutek tak, jak je uveden v obžalobě. Oběma hrozilo několikaleté vězení. Ty otázky znají z přijímacích pohovorů tisíce žen: Jste vdaná? Máte děti? A kdo se o ně bude starat, když onemocníte? Tak přesně na to se už žádný zaměstnavatel nebude smět ptát. Od 1. října totiž vstoupí v platnost zákon o zaměstnanosti, který osobní otázky nesouvisící s prací zakazuje. Informuje Mladá fronta Dnes. Děti, manželství a to, jak se kdo o děti postará, je od příštího pátku soukromá věc každého člověka. A to až do chvíle, dokud už jako zaměstnanec nepožádá o daňový odpočet na dítě. Právník Úřadu pro ochranu osobních údajů to považuje za průlom: "Zaměstnavatel teď bude povinen prokázat, že odpověď na tyto otázky potřebuje, aby člověk mohl dobře vykonávat svou práci. Jinak nemá právo ptát se na žádné osobní věci. A já neznám práci, kde by firma musela vědět, že žena je matka." Píše deník.


Vysocí důstojníci české policie jsou podezřelí z toho, že před časem svými podpisy povolili policejní provokaci. Takový vyšetřovací postup přitom odporuje českým zákonům. Dočteme se z Lidových novin. Pod doklady, na jejichž základě byl do Česka v roce 2001 pozván a působil tu německý agent, jsou podepsáni policejní prezident Jiří Kolář, šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, šéf elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a ředitel kriminální služby policejního prezidia Petr Želázko. Utajený německý agent si v Česku objednal kilogram pervitinu za 30 tisíc korun u jistého Josefa J. Ten byl pak za prodej drog zatčen a obžalován. Soudkyně z Prahy 5 Vanda Činková, která má případ Josefa J. na starost, však odmítá zahájit soudní jednání. Říká, že dokud policie svůj postup nevysvětlí, věc soudit nebude. Spis proto opakovaně a bez úspěchu vrací státnímu zastupitelství, aby zjistilo, "zda se v uvedené věci případně nemohlo jednat o případ policejní provokace". Píší LN.