Přehled tisku

Pokud jste se nedostali na českou vysokou školu, jeďte studovat do Británie, radí Lidové novinys svým čtenářům. Ze všeho nejdřív se začněte učit intenzivně anglicky, po Novém roce jeďte do Británie vydělat si a zdokonalit si jazyk, a na jaře zažádejte o přijetí ke studiu na britské škole.

Studenti
Pokud jste se nedostali na českou vysokou školu, jeďte studovat do Británie, radí Lidové noviny svým čtenářům. Ze všeho nejdřív se začněte učit intenzivně anglicky, po Novém roce jeďte do Británie vydělat si a zdokonalit si jazyk, a na jaře zažádejte o přijetí ke studiu na britské škole.

Vysokoškolské školné pro studenty denního studia na britských univerzitách z Británie i z členských zemí unie včetně Česka, vysvětlují Lidové noviny, sice stojí tisíc 125 liber ročně, pokud je vám ale méně než 25 let a vaši rodiče vydělávají dohromady méně než 85 tisíc korun měsíčně, školné za vás plně uhradí britská vláda. A neztrácejte čas, dodávají ještě závěrem Lidové noviny: Pokud bude od podzimu 2006 školné na britských univerzitách skutečně zvýšeno na tři tisíce liber ročně, bude se týkat pouze studentů, kteří v té době studium zahajují, ne těch, kteří už studovat začali v předchozích letech, uzavírá list.


Špičky polostátního Českého Telecomu mají už téměř v kapse 240 miliónů korun, které si mezi sebou rozdělí před privatizací firmy, konstatují Hospodářské noviny. Ministr financí Bohuslav Sobotka ale podle nich spáchal hrubou politickou chybu, když jim tyto prémie - slovy manažerů motivační program - posvětil. Podíl ve firmě neprodává management, připomíná Sobotkovi list, ale stát, který si na to najal placené poradce. Finanční injekci si navíc navrhlo samo představenstvo a nikoli stát, který drží kontrolní balík akcií, dodává deník. Podle jeho soudu měl Sobotka prosadit svolání mimořádné valné hromady firmy, na ní zrušit kompenzační plán, který si členové dozorčí rady a představenstva přichystali, a pak mohl ve vládě a ve Fondu národního majetku začít debatovat o tom, zda je třeba šéfy Telecomu motivovat víc, než předpokládají jejich manažerské nebo zaměstnanecké smlouvy.

Odměny, které pro sebe i dozorčí radu vymysleli manažeři Telecomu, vysoce převyšují příjmy šéfů velkých soukromých firem, uvádějí dále Hospodářské noviny. Obvyklé nejsou ani ve vyspělých zemích. Je namístě se ptát, dodává list, jak zodpovědně tato vláda státní podíly ve firmách spravuje. Odpověď, že špatně, potvrzuje podle Hospodářských novin i skutečnost, že Sobotkovi podřízení z Fodu národního majetku měli pro kompenzační plán od počátku plné pochopení. Místo aby je odvolal, ministr jejich postup plně podpořil. Podle mínění listu tak za skandál převzal veškerou politickou odpovědnost.


Čeští piloti z letecké základny v Čáslavi na Kutnohorsku obstáli s bitevníky L-159 Alca v mezinárodní konkurenci a suverénně se zařadili mezi nejlepší účastníky letošního mezinárodního cvičení NATO Air Meet v Turecku. "Naši piloti si vedli výborně a byli jedni z nejlepších," sdělila včera Právu mluvčí letiště Čáslav Magda Dvořáková. Cvičení se zúčastnilo celkem 15 států s osmdesáti letadly. Nechyběly ani špičkové stíhačky F-16, radarové letouny AWACS nebo vzdušné palivové tankery. Český tým během cvičení nalétal bezmála 150 hodin. Informuje deník Právo.


Kvůli tomu, aby soudci dostali příští rok v plné výši 13-tý plat, uvádí Mladá fronta Dnes, se včera v naprosté tichosti v přestávce na oběd sešel rozpočtový výbor sněmovny. Podpořil nápad ministra spravedlnosti Pavla Němce, aby ho nedostali zvlášť, ale rozpuštěný do dvanácti platů. Pokud to ve sněmovně projde, získají nárok na jeden celý plat navíc, byť rozpuštěný do 12-ti běžných mezd, i všichni poslanci a senátoři. Ostatní lidé placení státem si o tom mohou nechat jenom zdát.


Jeden z hlavních slibů Grossova kabinetu - takzvané novomanželské půjčky - bude podle Mladé fronty Dnes zřejmě ještě velkorysejší, než původně premiér a ministři jeho vlády popisovali. Na tří set tisícovou půjčku by totiž měly nárok nejen mladé manželské páry, ale dosáhnout by na ni měli obecně mladí lidé do 35 let. Sňatek nebude podmínkou. Půjčku by směly žádat jak sezdané páry, tak lidé, kteří nežijí v manželství. Stát by půjčky mohl začít dávat už letos v listopadu.


Unionistický poslanec Zdeněk Kořistka oznámil, že podle analýzy detektoru lži nelhal, když obvinil Marka Dalíka, tajemníka předsedy ODS Mirka Topolánka a lobbistu Jana Večerka z pokusu o desetimiliónový úplatek. Čteme z deníku Právo. Ti si stojí za svým a nadále tvrdí, že Kořistka lže. Výsledky zkoušky označili za zmanipulované. Stejně reagovaly i špičky ODS. Padla i slova o profesionálním lháři či o chorobném Kořistkově mozku. Poslanec se tříhodinové zkoušce detektorem podrobil minulý pátek. "Řekl mi to přímo policejní vyšetřovatel," uvedl pro Právo k výsledku. "Přijal jsem první termín, který mi policie nabídla. S tím jsem neměl od samého počátku žádný problém," dodal Kořistka. Dalík s Večerkem mu měli úplatek nabídnout v červenci za to, že povalí novou Grossovu vládu při hlasování o důvěře. Ministr vnitra František Bublan zprávu potvrdil v televizi Prima slovy: "Já jsem dostal informaci, že ten výsledek je kladný, že pan Kořistka mluvil pravdu." Sama policie se v hodnocení zkoušky drží poněkud zpátky. "Údaje z výslechu poslance Zdeňka Kořistky na detektoru lži experti kriminalistického ústavu již analyzovali. Tento analytický výstup jsme včera obdrželi. Nyní ho vyhodnocuje policejní komisař našeho útvaru," řekl Právu zástupce ředitele republikového Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Josef Bečvář. Někteří činitelé ODS i oba lobbisté reagovali opětovným zpochybňováním detektoru i poslance. Píše list.