Přehled tisku

Marek Dalík, foto: ČTK

Komentáře dnešního tisku se převážně věnují takzvané Kořistkově aféře. Lidové noviny se domnívají, že kauza nikam nevede, jenom "páchne čím dál víc". Podle komentáře Mladé fronty Dnes případ Kořistka zásadně ovlivňuje "politickou budoucnost země". Veřejnost má proto nárok na úplné informace, míní autor glosy.

Marek Dalík,  foto: ČTK
Komentáře dnešního tisku se převážně věnují takzvané Kořistkově aféře. Lidové noviny se domnívají, že kauza nikam nevede, jenom "páchne čím dál víc". Podle komentáře Mladé fronty Dnes případ Kořistka zásadně ovlivňuje "politickou budoucnost země". Veřejnost má proto nárok na úplné informace, míní autor glosy. "Vrchní státní zástupce by tedy měl odtajnit všechno, co se nedotýká soukromí zúčastněných," dodává.

Právo glosuje informaci o tom, že lobbista Jan Večerek zaplatil unionistickému poslanci Zdeňku Kořistkovi dovolenou. Podle listu takové vnášení "zajímavých faktorů" do případu nemá nic společného s hledáním pravdy. Je to "jen ohlupování voličů, případně matení stop", domnívá se autor komentáře.


Doplňovací senátní volby podle Hospodářských novin ukázaly, že se levicové strany přetahují o stejné a blízké skupiny voličů. Autor ve své úvaze tvrdí, že dokud se sociálním demokratům nepodaří spojit se s komunisty, vnutit jim podřízenou pozici a přitom si nezadat programově s krajní levicí, jako se to povedlo ve Francii, bude ČSSD vždy odkázána jen na "měňavé aliance" s politickým středem. "Mohou jí pomoci přežít. Ale o síle ČSSD rozhodne výsledek soutěže o voliče na levici," uzavírá list.


Zdravotníci ve státem řízených nemocnicích pravděpodobně nedostanou vyšší 14. plat než ostatní státní zaměstnanci. Zdravotnické odbory na pondělním jednání s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou (oba ČSSD) neuspěly a dostanou pouze 25 procent měsíční mzdy. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Emmerová začátkem října po jednání s předsedou Lékařského odborového klubu (LOK) Milanem Kubkem přislíbila, že se zasadí, aby zdravotníci v nemocnicích přímo řízených státem dostali celkem čtyřicetiprocentní odměny, píše list. V pondělí ovšem podle LN od svého slibu ustoupila s tím, že od ředitelů státních nemocnic zjistila, že na vyšší odměny nejsou peníze.


Policie s největší pravděpodobností odloží případ šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka, který byl podezřelý ze zpronevěry sponzorských darů jeho straně. Venclíka obvinili čtyři brněnští podnikatelé, kteří mu podle svých tvrzení předali sponzorský dar pro ODS s tím, že na oplátku získají veřejné zakázky. Policii se však o údajné zpronevěře nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, píšou dnešní


Vyšší tržby může podle dnešních Lidových novin tuzemským hotelům a ubytovnám vynést nižší daň z přidané hodnoty, jejíž přesun z pětiprocentní do 19procentní sazby o rok minulý týden odložili poslanci. Hoteliéři, kteří už počítali se zvýšenou sazbou daně, nehodlají snižovat propočtené ceny, píšou. Ke zdražení hotelových služeb mělo původně dojít již od počátku příštího roku. S tím tuzemské hotely počítaly a navýšily své ceny na rok 2005 zhruba o pět až 14 procent, připomíná deník. V současné době se však rozhodují, zda na rok své ceny sníží, nebo je ponechají v naplánované výši. Hoteliéři, kteří své služby znovu nepřecení, tak příští rok mohou díky daňovým změnám značně vydělat, píše.


Česká pošta usiluje o získání monopolu na doručování direct mailu, tedy posílání reklamních a informačních sdělení v obálkách. Tuto změnu chce prosadit do připravované novely poštovního zákona, kterou ve středu projedná Hospodářský výbor poslanecké sněmovny. Zbavila by se tak jediného konkurenta, společnosti Mediaservis, která v současnosti zaujímá přibližně deset procent z celkového tržního podílu. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Jak HN připomínají, současná právní úprava je v otázce monopolu nejednoznačná, což umožnilo nástup konkurenčního Mediaservisu.


Mnoho rodin živnostníků v těchto dnech přišlo o nárok na přídavky na děti. Stát totiž úředně stanovil, že se každému majiteli živnostenského listu bude počítat příjem 8400 korun měsíčně bez ohledu na to, zda nějaké příjmy ze živnosti měl. S takto uměle zvýšeným příjmem spousta lidí nebude mít nárok na sociální dávky, které dosud pobírali, píše dnešní Mladá fronta Dnes.


Vedoucí Živnostenského úřadu ve Šlapanicích na Brněnsku, kterou policie stíhala za zpronevěru zhruba 3,5 milionu korun, se oběsila v psychiatrické léčebně. Do léčebného zařízení v Brně - Černovicích byla převezena poté, co se zhroutila, když zpronevěru odhalila hloubková kontrola. Informuje o tom dnešní Právo. Podle dopisu na rozloučenou úřednice neunesla hanbu, která by ji po návratu z léčebny čekala.