Přehled tisku

Карлов мост в Праге

Ze skoro sedmi milionů turistů, kteří loni přijeli do Prahy, si každý desátý vybral českou metropoli ne pro její památky a kulturu, ale kvůli levnému alkoholu a levným erotickým službám. Píše to Mladá fronta Dnes, podle které to vyplývá z nejnovějších statistických údajů vládní agentury CzechTourism.

Zbrojovka Aero Vodochody, kterou stoprocentně ovládá stát, by měla nejpozději za rok znát jméno svého nového majitele. S odvoláním na ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana to píše deník Právo. Pro zbrojovku, která se nedávno rozloučila s americkou leteckou společností Boeing, pod jejímž vedením se dostala na pokraj krachu, by se podle ministra měl opět najít investor z oblasti leteckého průmyslu. V Aeru se také dají očekávat významné personální změny.


Chyba v novele zákona o zaměstnanosti, která platí od 1. října, komplikuje vzdělávání lékařů. Informují o tom Lidové noviny. Zákon znemožňuje zaměstnavateli posílat svého zaměstnance pracovat do jiné organizace. Mladí lékaři ale musí pro získání atestace absolvovat v rámci postgraduálního vzdělávání praxi na akreditovaném pracovišti ve fakultní nemocnici. To teď novela znemožňuje, uvádí Lidové noviny. Ministerstvo zdravotnictví, které dostalo novelu zákona před schválením k posouzení, si tuto skutečnost neuvědomilo. Institut postgraduálního vzdělávání teď proto připravuje novelu zákona o výkonu lékařských povolání, která má nedostatek odstranit.


Ze skoro sedmi milionů turistů, kteří loni přijeli do Prahy, si každý desátý vybral českou metropoli ne pro její památky a kulturu, ale kvůli levnému alkoholu a levným erotickým službám. Píše to Mladá fronta Dnes, podle které to vyplývá z nejnovějších statistických údajů vládní agentury CzechTourism. Za levným pitím a lacinými prostitutkami přijížděli podle deníku loni do Česka hlavně Britové, kteří sem létají na víkendy s levnými leteckými společnostmi. Zatímco řada obyvatel města i ostatních turistů začínají mít hlučících návštěvníků Prahy dost, představitelé města se podle Mladé fronty Dnes domnívají, že tento způsob turistiky je normální součástí života města. "Z těchto důvodů jezdí turisté do všech evropských velkoměst," cituje list pražského primátora Pavla Béma.


Komentátor se v Hospondářských novinách zamýšlí nad smyslem konference Forum 2000. Autor komentáře píše, že taková akce má smysl, pokud vyprovokuje k formulování nových stanovisek a novému pohledu na problémy, kterými se zabývá. Zároveň ale dodává, že těchto aktivit bylo na letošním Foru 2000 vidět pomálu. Chyběli třeba zástupci velkých firem nebo aktivní politici, kteří by podle komentáře určitě do diskusí vnesli jiné prvky, a z jejich debat s řediteli globálních nevládních organizací by mohlo vzniknout něco skutečně nového. Příslibem je návrh, který zazněl v úterý a který směřuje k vytvoření takového stálého fóra nevládních organizací, které si v globálním měřítku říkají o větší pozornost a tvoří protiváhu vlád a velkých firem.


Zaměstnanci, které platí stát, budou mít v příštím roce na výplatní pásce zhruba o tisícovku víc než lidé pracující pro soukromý podnik. Píše to Mladá fronta Dnes s připomenutím, že zatím byly mzdy tradičně vyšší u firem. Letos se jejich úroveň vyrovnává a příští rok se dostanou výdělky ve státní sféře poprvé hodně dopředu před soukromé společnosti hlavně díky platům policistů a hasičů, konstatuje list. Průměrný plat státního zaměstnance se podle deníku zvýší víc než o deset procent a vyšplhá přes 20 000 korun. V soukromých firmách chtějí odboráři vybojovat sedmiprocentní nárůst, to by zvýšilo výdělek průměrně na 19 300 korun hrubého. Obdobný poměr v odměňování není v Evropě moc obvyklý, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Jednou z výjimek je podle listu Francie, proslulá byrokracií.


Ministr bez portfeje a předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš dostal na starost státní protidrogovou politiku. Informuje o tom deník Právo. Do funkce šéfa Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, ve které zasedají ještě ministři vnitra, zdravotnictví, školství nebo spravedlnosti, byl jmenován minulý týden. Prvním úkolem rady bude schválení Národní strategie protidrogové politiky na příští čtyři roky, píše Právo. Podle ředitele sekretariátu rady Josefa Radimeckého je strategie hotová a prošla i připomínkovým řízením ministerstev. Vznik této skupiny protidrogových odborníků z každé vládní strany si vynutili na jaře ještě za vlády Vladimíra Špidly lidovci v čele s Miroslavem Kalouskem.


Dětský domov se školou v Kostelci nad Orlicí nemohl zabránit tomu, aby tři jeho svěřenci vraždili. Dospěla k tomu kontrolní komise ministerstva školství, která poměry v ústavu prověřovala. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Z kosteleckého domova utekli 12. srpna tři jedenáctiletí a dvanáctiletí hoši a údajně spolu s dalšími chlapci ubodali jedenaosmdesátiletou důchodkyni z Olešnice na Rychnovsku. Dva z nich v domově zůstávají, třetí se léčí na psychiatrii, píše list. Problém je v tom, že domov není "uzavřený". Jeho svěřenci tedy mají právo chodit na vycházky. Tím pádem jim nic nebrání v útěcích. Jeden z hochů byl přitom už delší dobu v péči psychiatrů a kvůli své agresivitě bral zklidňující léky. Jenže na útěky si podle Mladé fronty Dnes s sebou prášky nebral, takže jeho agresivita sílila.