Přehled tisku

Deník Mladá fronta Dnes reaguje na údaje organizace Transparency International, podle kterých dal loni úplatek minimálně každý pátý Čech. Podle deníku na zvládnutí korupce v České republice nestačí jenom represivní opatření. Lidé totiž potřebují kromě jiného i osobní příklady významných osobností a politiků, které by mohli následovat. "Je to ta největší hádanka současnosti: politici mají moc věci měnit, všichni proti korupci brojí a ona si přitom kvete. Jaký div, že nejvíc se jí daří zrovna v politice," uvádí komentář v Mladé frontě Dnes.

Deník Mladá fronta Dnes reaguje na údaje organizace Transparency International, podle kterých dal loni úplatek minimálně každý pátý Čech. Podle deníku na zvládnutí korupce v České republice nestačí jenom represivní opatření. Lidé totiž potřebují kromě jiného i osobní příklady významných osobností a politiků, které by mohli následovat. "Je to ta největší hádanka současnosti: politici mají moc věci měnit, všichni proti korupci brojí a ona si přitom kvete. Jaký div, že nejvíc se jí daří zrovna v politice," uvádí komentář v Mladé frontě Dnes.

Deník Právo se vrací k návštěvě polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského v České republice a srovnává ho s prezidentem Václavem Klausem. Podle komentáře v deníku Právo "při pohledu na oba prezidenty stojící vedle sebe na první pohled vítězí ten náš". Kromě vnějšího dojmu a popularity ale Právo hodnotí i jejich politické pole působnosti, hlavně v zahraničním kontextu. Deník připomíná Kwašniewského dobré vztahy s americkým prezidentem Georgem Bushem i ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zmiňuje také jeho roli v ukrajinské krizi a angažovanost v otázkách týkajících se Evropské unie. "Český prezident je rozhodně více svůj. Kwašniewski ale pro svou zemi aktivně vylepšuje pozici v jednání s relevantními partnery," uvádí Právo.

Finanční situace strategického podniku Čepro, který spravuje státní hmotné rezervy a který ovládá stát, je podle Hospodářských novin horší, než firma zatím veřejně přiznávala. Podnik nemá dokonce ani na zaplacení spotřební daně. Vedení Čepra proto požádalo ministerstvo financí o odklad splátky daně, která dosahuje skoro dvou miliard korun.

Lidové noviny se věnují summitu NATO. Deník připouští, že Severoatlantická aliance dosáhla mnohých úspěchů, ve světovém kontextu ale už její angažovanost tak zřejmá není. "Příspěvek NATO k bezpečnosti světa bude stále více spočívat v rekonstrukčních misích, jako je irácká nebo afghánská. Aliance by k tomu měla vyčlenit vojenské a finanční zdroje, které by umožnily dlouhodobé a globální působení jejích sil," domnívá se deník.

Hospodářské noviny odhalily trhlinu v bezpečnosti zasílání krátkých textových zpráv. "Technikou okouzlené lidstvo zase přišlo o jednu iluzi," píší Hospodářské noviny v jediném ekonomickém komentáři. Podle listu je možné odeslat SMS z jakéhokoli čísla telefonu, aniž o tom jeho majitel ví. Problém je údajně známý už nejméně pět let. Operátoři přitom shodně přiznávají, že zatím nemohou zaručit, že krátké textové zprávy odchází skutečně z toho čísla, které se u adresáta objeví. "Vypadá to, že se nelze spoléhat, že známé číslo na displeji znamená, že zpráva přišla od známého člověka, a ne od vtipálka, v horším případě škůdce či nepřítele," píše autorka komentáře. Potvrdilo se podle ní, že komunikace "z očí do očí" je nenahraditelná. "Pravda, také vyžaduje větší námahu než SMS zprávy," uzavírá komentář v Hospodářských novinách.

Česko-italský podnikatel Girolamo Giormani, který v Praze vlastní několik nemovitostí, prohrál tento týden svůj spor se státem o téměř 65 milionů korun. Giormani po státu požadoval úhradu škody, která mu vznikla kvůli odlišným cenám regulovaného a tržního nájemného. Informuje o tom deník Právo. Podle soudce Kamila Tojnera by opačné rozhodnutí porušilo princip dělby moci ve státě a nepřístupně by zasáhlo do pravomocí zákonodárce. Oprávněnost žaloby Giormani odůvodnil tím, že všechny cenové předpisy, které výši nájemného regulovaly, Ústavní soud postupně prohlásil za protiústavní. Parlamentu se dosud nepodařilo shodnout na zákonu o nájemném, který by pravidla pro výši regulovaného nájemného stanovoval.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v Mladé frontě Dnes obhajuje papírové zdravotní knížky a odmítá jejich elektronickou podobu. Podle ministryně není možné zdravotní knížky v elektronickém podobě zavést, protože by byly příliš drahé a nemusely by vyhovovat řadě starších občanů. Upozorňuje také na to, že elektronická data jsou snáze padělatelná.

Předseda lidovců a šéf sněmovního rozpočtového výrobu Miroslav Kalousek připravuje zákon, podle kterého by poslanci nemohli přesouvat peníze z rozpočtu na různé dotace. Jak píší Lidové noviny, poslanci často odebírají peníze z jednotlivých kapitol a přesouvají je na projekty v regionech, v nichž byli zvoleni. Zajišťují si tím hlasy pro budoucí volby. V budoucnu by poslanci podle Kalouskova návrhu mohli z jednotlivých kapitol rozpočtu pouze odebírat. Navyšovat by už bylo nezákonné. Ušetřené peníze by podle Kalouska šly na pokrytí případného schodku a nebylo by je možné přidávat na další projekty. "Ve druhém čtení by výbory a poslanci mohli navrhnout pouze snižování výdajů a bilancovalo by se to proti saldu. To znamená, že v případě pozměňovacích návrhů by se navržené výdaje jen snižovaly," vysvětlil Lidovým novinám Kalousek. Novelu zákona chce navrhnout na přelomu roku.

Fotbalové kluby Slovácka i druholigové Plzně zřejmě v nejbližších dnech změní majitele. Klub z Uherského Hradiště, který za účast v korupční aféře přijde po skončení prvoligového ročníku o 12 bodů, by podle deníku Sport měla převzít blíže nespecifikovaná skupina podnikatelů a právníků. Druholigovou Plzeň prodává její italský majitel, který od roku 2001 drží 69 procent akcií.

Policisté objasnili dvě vraždy, které se letos staly v Plzni. Píše o tom deník Právo. Z vraždy jedenaosmdesátiletého profesora matematiky, jehož tělo se našlo v září na skládce ve Všerubech na Plzeňsku, podezírají jeho bývalou manželku. Dvaačtyřicetiletého Moldavana, jehož mrtvola ležela zabalená v pytli v lese v Chrástu na Plzeňsku, podle policie zabil o tři roky mladší krajan.

Dvanáct celníků z hraničního přechodu Vojtanov obžalovalo chebské státní zastupitelství z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a napomáhání ke krácení daně. Údajně v letech 2002 a 2003 bez kontroly dokladů a vyměření cla nelegálně pouštěli do země vybrané kamiony s textilem. Ve svém regionálním vydání to píše deník Mladá fronta Dnes. Za milionové daňové úniky jim hrozí až desetileté tresty vězení. Všichni obžalovaní byli hned po zjištění jejich trestné činnosti propuštěni z řad celní stráže.

Kvůli sběračům železa nevznikne v Milovicích na Nymbursku rozhledna, kterou tam chtělo z bývalých radarových věží postavit občanské sdružení TKD Mladá. Někdo je asi během tohoto týdne rozřezal na části a odvozil pryč. Jednu věž zlikvidoval celou, z druhé zbylo jen torzo. Uvedl to Nymburský deník.

Řady odpůrců severní trasy rychlostní komunikace R 35 z Pardubického kraje na Moravu se rozrostou. Obyvatelé Sloupnice na Ústeckoorlicku se připravují 19. prosince založit občanské sdružení Ochránci přírody Končin, Sloupnice a Vilámova. Připravovaná trasa R 35 a přivaděče obklopí vesnici ze tří stran a odřízne její horní část od zbytku obce, řekl v Mladé frontě Dnes jeden z iniciátorů sdružení Jiří Černý.

Zhruba 48 rodinných domků by mělo během několika let vyrůst s pomocí města v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku. Po bytových domech u nádraží, kde za tři roky firmy vystavěly 103 bytů, se chlumecká radnice přeorientovala na rodinné domky. Uvedly to Deníky Bohemia. Prvních 18 domů vyroste v lukrativní lokalitě Krašov na jihu města, kde již začala výstavba infrastruktury. Radnice současně připravuje další projekt na výstavbu rodinných domů ve Vrchlického ulici pro téměř 30 domů. Stavba chodníků, veřejného osvětlení a inženýrských sítí bude v Krašově stát 8,5 milionu korun. "Po dokončení všechno přejde do majetku města. Využijeme také státní dotaci ve výši 80 000 korun na jednu parcelu," řekl chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Případ chyb v hospodaření střední školy pro administrativu Evropské unie a učiliště v Praze 9, kterou vedla bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, neskončil. Státní zástupkyně ho vrací kvůli nedostatkům v přípravném řízení na došetření policii. Informuje o tom Večerník Praha. Policie zastavila vyšetřování Volfové začátkem listopadu. Proti tomuto usnesení se ale podle Večerníku Praha odvolalo vedení školy i pražský magistrát a státní zástupkyně jejich stížnosti vyhověla. Policie tak bude muset znovu prověřit některé okolnosti případu a podrobněji je rozpracovat. "Z našeho hlediska vše nasvědčuje porušení zákona i předpisů. Státní zástupce ale musí rozhodnout, zda je potřeba, aby to řešil soud. Pro nás je důležité, aby závěr byl jednoznačný a bez pochybností," řekl Večerníku Praha předseda kontrolního výboru města František Hoffman. Podle něj je kauza důležitá jako prevence.