Přehled tisku

Foto: Evropská komise

Češi o práci v EU nestojí, píší Lidové noviny. Statisíce Evropanů z nových členských států unie byly podle západoevropských odhadů před vstupem do EU připraveny úderem 1. května 2004 opustit vlast a odejít za prací do západní Evropy. Obavy západoevropských států však silně kontrastovaly s očekáváním. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové ale nejsou Češi ochotni cestovat ani v rámci republiky, natož pak unie.

Foto: Evropská komise
Češi o práci v EU nestojí, píší Lidové noviny. Statisíce Evropanů z nových členských států unie byly podle západoevropských odhadů před vstupem do EU připraveny úderem 1. května 2004 opustit vlast a odejít za prací do západní Evropy. Obavy západoevropských států však silně kontrastovaly s očekáváním. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové ale nejsou Češi ochotni cestovat ani v rámci republiky, natož pak unie. Statistiky potvrzují, že jen málo Čechů vycestovalo do zahraničí za prací a že vstup Česka do EU nebyl pro pohyb pracovních sil na evropském trhu žádným výrazným zlomem. V loňském roce vycestovalo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) celkem asi 27 000 Čechů. Velký migrační třesk se nekonal ani v případě ostatních nových členských států. Do Německa se v loňském roce pustilo 6800 Čechů, do Británie 3600, do Rakouska 3300. Do populárního Irska přicestovalo vloni jen 2870 Čechů. Je však otázkou, kolik Čechů je zachyceno evidencí hostitelských zemí. Německo například odhaduje, že až 60 procent všech cizinců na jeho území pracuje načerno.


Český Telecom
Půl roku poté, co valná hromada schválila stamiliónové prémie pro vedení Českého Telecomu a sklidila za to kritiku politiků i ekonomů, hodlá ministr financí Bohuslav Sobotka odměny ve státem ovládané firmě upravit. Ještě na podzim přitom manažerské prémie obhajoval. V úterý přinesly Hospodářské noviny přinesly další zprávu o nových odměnách v Telecomu a ministr změnil názor. Lidé z dozorčí rady a představenstva si podle prvního plánu měli na odměnách rozdělit až 240 miliónů korun. Proti odměnám - a jejich výši - však začali protestovat i lidé z vládní koalice včetně poslanců ČSSD. Kritika mířila hlavně na členy dozorčí rady, kteří mají fakticky kontrolovat management, ale přitom jsou mu díky odměnám zavázáni. Právě to nyní hodlá ministr Sobotka změnit.


Hlavní tvůrce nekompromisní politiky KDU-ČSL vůči drogám Jiří Vacek se stal sedmým náměstkem ministra vnitra Františka Bublana, píší Lidové noviny "Budu mít na starosti oblast prevence, a to jak kriminality, tak sociálně-patologických jevů," uvedl Vacek. V rámci této kompetence se bude věnovat i boji proti drogám. "Jmenování je výsledkem koaliční dohod," informovala mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Podle koaliční smlouvy mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU z loňského léta mají vládní strany možnost nominovat svého náměstka na ministerstva, která neřídí jejich člověk. Vacek je vnímán jako kontroverzní osobnost, na veřejnosti i v médiích prezentuje zejména svůj odmítavý postoj k drogám. Mnozí odborníci považují jeho návrhy na zpřísnění represe vůči dealerům i konzumentům drog za kontraproduktivní.


Pacienti s vysokým krevním tlakem, astmatem, revmatickými chorobami, ale i ti, co mají vysoký cholesterol nebo problémy s prostatou, doplatí na své léky od letošního roku víc než loni, informuje Právo. "Podle nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví platné od ledna se u mnoha léků plošně snížily úhrady od zdravotních pojišťoven. A to znamená, že pacient doplatí víc," říká Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Dodal, že u běžné lékárny doplatí pacienti víc přibližně u 500 až 600 léků, nejčastěji o 30 až 50 korun. V každé skupině léčiv je ale jeden lék plně hrazen zdravotními pojišťovnami. Za léky na předpis a pro nemocnice dají pojišťovny za rok kolem 40 miliard, pacienti platí z vlastní kapsy až čtyři miliardy na doplatcích a za další 4 miliardy si koupí medikamenty volně dostupné.


Dramatická situace na českých silnicích se mění k lepšímu. Loni při dopravních nehodách zemřelo nejméně lidí od roku 1994. Mrtvých je 1134, téměř o dvě stovky méně než o rok předtím. Ubylo i nehod, přestože je jich stále více než 190 tisíc. Vyplývá to ze zatím neoficiální policejní statistiky, kterou se podařilo získat MF DNES. Definitivní verzi chce policejní prezidium zveřejnit příští týden, od té nynější se však nebude výrazně lišit. Odborníci míní, že za poklesem počtu nehod i mrtvých je i to, že mezi lidmi se začalo o situaci na českých silnicích víc mluvit a řidiči si tak viditelněji uvědomují své chyby.


V Ostravě začíná nejrozsáhlejší a nejdražší ekologická akce v historii České republiky: likvidace ropných skládek, jež zůstaly přímo uprostřed města po stoleté výrobě chemičky Ostramo, píše MF Dnes. Skládky, z nichž nejstarší je sto let stará, ohrožují spodní vody a hlavně léto co léto trápí Ostravany odporným zápachem. Ve městě se kvůli nim dokonce pořádaly protestní demonstrace. Sdružení Čistá Ostrava získalo v loňské veřejné soutěži unikátní státní zakázku v hodnotě dvou a půl miliardy korun na vyčištění ostravských lagun. Dva roky se bude celá akce připravovat. "Vlastní odtěžování lagun začne v roce 2007 a potrvá tři roky," vysvětluje Jiří Bělohradský, ředitel ostravského závodu státního podniku Diamo, jemuž ropné laguny po Ostramu patří. Dalších deset let pak bude Čistá Ostrava pokračovat v čištění podzemních vod a v rekultivaci pozemku. Zemina z lagun se bude čistit převážně metodou zvanou termická desorpce: zahřeje se na teploty kolem 500 až 550 stupňů Celsia a nebezpečné látky se z ní odpaří.


Češi mnohem více nakupují zboží přes internet, zároveň kupují mnohem dražší zboží než ještě před několika roky, píší Hospodářské noviny. Důvěra lidí v elektronické obchody výrazně roste, shodují se představitelé největších e-obchodů v zemi. Některé portály uvádějí více než stoprocentní meziroční růst prodeje. Celý trh on-line nakupovaní podle kvalifikovaných odhadů meziročně rostl o čtyřicet až padesát procent. To je třeba o deset procent víc než ve Spojených státech. Stále větší úspěšnost on-line obchodů vnímají i výrobci a dovozci, především elektroniky. Z jejich vyjádření vyplývá, že zhruba pět procent jejich sortimentu šlo před Vánocemi do elektronických obchodů. To je oproti předchozímu roku významný posun.