Přehled tisku

Stanislav Gross (vlevo) a Miroslav Kalousek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře úterního tisku převážně spekulují o východiscích z vládní krize. Komentátor Hospodářských novin soudí, že prezident Václav Klaus preferuje pokračování současné vlády. Podle listu se ale v takovém případě "dá předpokládat spíše truchlivý osud i toho mála, co bylo už domluveno, třeba v otázce finanční reformy". A na případné další koncepční dohody lze zapomenout úplně, dodává se v komentáři.

Stanislav Gross  (vlevo) a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Komentáře úterního tisku převážně spekulují o východiscích z vládní krize. Komentátor Hospodářských novin soudí, že prezident Václav Klaus preferuje pokračování současné vlády. Podle listu se ale v takovém případě "dá předpokládat spíše truchlivý osud i toho mála, co bylo už domluveno, třeba v otázce finanční reformy". A na případné další koncepční dohody lze zapomenout úplně, dodává se v komentáři.

"Rychlá katastrofa bývá méně škodlivá než udržování nenapravitelného vztahu. Po tom, co se stalo, je vztah pánů Kalouska a Grosse nenapravitelný," domnívá se komentátor Mladé fronty Dnes. Proto podle něj není vyloučeno, že se krize nedá zastavit, ani kdyby politici chtěli.

Podle deníku Právo má ČSSD dvě možnosti, kudy z krize ven. Může se ještě pevněji semknout kolem předsedy. Pak se ale podle listu může stát, že se strana po sněmovních volbách "utopí v slzách". Druhá možnost je, že Grossovi doporučí nabídnout prezidentovi demisi, což premiér ve středu učiní. Pak bude muset hledat i nového předsedu.

Lidové noviny kritizují jednak to, že Gross přepustí své místo na summitu Evropské unie a USA Klausovi, a jednak to, že se také ministr zahraničí Cyril Svoboda nechal na unijní radě věnované podpoře demokratické Ukrajiny zastoupit svým náměstkem. "Vzpomeneme-li si, jak Svoboda nedávno tvrdě kritizoval laxní postoj poslanců k vývoji na Ukrajině, je jeho nynější krok o to trestuhodnější. Gross by si pak měl kvůli nynějšímu setkání pro příště odpustit řeči o tom, kterak mu záleží na úspěchu projektu jménem moderní Evropa," píše autor.


Policie po více než dvou letech ukončila vyšetřování korupce při udělování stavebních zakázek na ministerstvu zahraničí a navrhuje obžalovat devět lidí včetně bývalých vysoce postavených úředníků ministerstva. Informují o tom Hospodářské noviny. Všichni čelí obvinění kvůli tomu, že za ministra Jana Kavana manipulovali se zakázkami na rekonstrukce ambasád v zahraničí a brali za to úplatky. Mezi obviněnými jsou tři blízcí spolupracovníci bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, z toho dva jsou jeho někdejší generální sekretáři Karel Srba a Pavel Jaroš. Třetím je bývalý finanční a investiční ředitel Aleš Šatánek. Obvinění se teď seznamují se spisem, poté vyšetřovatel podá státnímu zástupci návrh na obžalobu.


Dvaadvacetiletá Helena Ferenčíková z ostravských Vítkovic se zřejmě stane první romskou ženou v Česku, která absolvuje soudní proces s nemocnicí ohledně sterilizace. Součástí žaloby bude i požadavek na odškodnění, píší Lidové noviny. Požadovaná částka prý bude šestimístná, tedy od 100 000 do milionu korun. Žalovanou nemocnicí je soukromá Vítkovická nemocnice Blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě.


Patnáct let po pádu komunismu získá vdova po spisovateli a bojovníku za demokracii Pavlu Tigridovi ucelenější představu o síti, kterou kolem jejich rodiny upletla komunistická tajná služba. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Z požadavků na informace o 370 pracovnících StB jich Ivana Tigridová zatím získala jen část, asi 160. Ministerstvo vnitra například tvrdilo, že u některých pracovníků StB spisy nejsou k dispozici, nepodařilo se je dohledat nebo je není možné zpřístupnit.


Lidé, kteří si chtějí odečíst od daňového základu zaplacené úroky z hypotéky nebo z úvěru ze stavebního spoření, zaplatí státu v Česku za tuto možnost víc peněz. Potvrzení o úrocích, které splatili bance, podléhá od loňského května 19procentní sazbě daně z přidané hodnoty. Píší o tom Lidové noviny. Některé banky a stavební spořitelny přitom žádají za doklad o zaplacených úrocích až několik set korun.


Na Chebsku možná vznikne sedm kilometrů hluboký vrt, který by měl hydrogeologům pomoci při zkoumání léčivých pramenů a zemětřesných jevů v Karlovarském kraji. Nejhlubší vrt v České republice má vzniknout mezi obcí Tršnice a Františkovými Lázněmi. Náklady na tuto akci se mohou pohybovat mezi 300 až 500 miliony korun, píše Mladá fronta Dnes.


Osm velkých a úplně zdravých bříz pokácel na břehu řeky Otavy v Přeborovicích u Čejetic na Strakonicku neznámý pachatel. Dvanáctimetrové stromy podřízl ručně ve výšce 130 centimetrů. Stromy následně popadaly do vody. Případem se začali zabývat strakoničtí kriminalisté. Starosta Čejetic Pavel Zach nahlásil událost i na inspekci životního prostředí, píše Mladá fronta Dnes.