Přehled tisku

0:00
/
0:00

Čtvrteční tisk komentuje mimo jiné souhlas kabinetu s návrhem ústavního zákona, který má umožnit lidem vyslovit se v referendu k zásadním otázkám vnitřní i zahraniční politiky státu. "Víme, co bychom chtěli, ale nevíme, jak na to." Právě tak se podle Hospodářských novin chová česká vláda před ratifikací evropské ústavní smlouvy. List připomíná, že když ministři ve středu schválili návrh zákona o obecném referendu, věděli, že u poslanců a senátorů nejspíš neprojde.

Čtvrteční tisk komentuje mimo jiné souhlas kabinetu s návrhem ústavního zákona, který má umožnit lidem vyslovit se v referendu k zásadním otázkám vnitřní i zahraniční politiky státu. "Víme, co bychom chtěli, ale nevíme, jak na to." Právě tak se podle Hospodářských novin chová česká vláda před ratifikací evropské ústavní smlouvy. List připomíná, že když ministři ve středu schválili návrh zákona o obecném referendu, věděli, že u poslanců a senátorů nejspíš neprojde. Proto pokud nemá koalice zázračný prostředek, jak přimět hlavně ODS ke změně názoru, mařila podle Hospodářských novinčas štábním cvičením. Podle komentátora voliči sice vědí, že strany si ratifikaci evropské ústavní smlouvy v referendu přejí, ale není jisté, jestli se lidové hlasování na toto téma vůbec uskuteční. "Pokud by se tak i stalo, přetahování o příslušný zákon může do značné míry zastínit, oč v referendu vlastně jde," upozorňují Hospodářské noviny.


Lidové noviny komentují rozhodnutí prezidenta Klause, který odmítl jmenovat dvaatřicet soudních čekatelů kvůli jejich nízkému věku. "Je pro Václava Klause přijatelný pětatřicetiletý soudce, když je pro něj pětatřicetiletý premiér akceptovatelný?" ptá se autor komentáře. Podotýká, že ministerstvo spravedlnosti si přes noc těžko naklonuje zkušené soudce, kteří by věkem vyhovovali prezidentovu gustu.

Stejnému tématu se věnuje komentář prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy v deníku Mladá fronta Dnes. Jirsa upozorňuje, že česká justice potřebuje kvalitní, neopotřebované, moderně myslící právníky. Posledním Klausovým krokem jich ale podle něj několik ztratí.


Bývalý prezident Václav Havel
Vládní krize by mohla dát šanci zatím rozhádaným malým stranám. Pomoci by jim mohl bývalý prezident Václav Havel nebo exsenátor a zakladatel Unie svobody Jan Ruml. Uvádí to deník Právo. Oba někdejší významní politici vedou o vzniku nové strany rozhovory. Popírají ale, že by se nového projektu chtěli přímo účastnit. Ruml soudí, že lidé volají po straně s programem "radikální očisty politické scény". Sám je podle svých slov ochotný se účastnit předáním zkušeností, nechce ale kandidovat. Havlův tajemník Jakub Hladík uvedl, že Václav Havel tendencím, aby vznikl nějaký alternativní subjekt, naslouchá. Nezamýšlí ale zakládat novou politickou stranu.


Na seznamu lidí, kteří by podle amerických úřadů mohli být propojeni s teroristy, jsou i jména čtyř Čechů. Podle neoficiálních zdrojů pocházejí všichni ze západočeských lázeňských měst. Píší to Hospodářské noviny. Seznam obsahuje jména přibližně 45 000 osob z celého světa. Lidé, kteří se na seznamu objeví, nemohou být vpuštěni ani na paluby letadel mířících do Spojených států. Jakékoli podrobnosti o jménech čtyř Čechů, kteří na seznamu jsou, tuzemské úřady odmítají zveřejnit. Potvrzují ale, že "nežádoucí" osoby o tom často ani nevědí.


Příznivými makroekonomickými čísly posledních dnů a rostoucí korunou se zabývají ekonomické komentáře tisku. Mladá fronta Dnes píše, že přes trvající politickou krizi vyvolanou problémy premiéra Grosse se české ekonomice daří. Česko se stává exportní velmocí, inflace je nízká, a tím i úrokové sazby, nezaměstnanost navzdory tuhé zimě klesla a nejnovější čísla potvrzují, že zahraniční investoři mají Česko v mimořádné oblibě, uvádí Mladá fronta Dnes. Podle komentátora deníku je to zajímavý důkaz o tom, jak jsou současné politické šarvátky pro zahraniční investory a firmy víceméně nedůležité. "Česko je v Evropské unii, zahraničním firmám a investorům nabízí výhodnou polohu ve střední Evropě a vzdělané a šikovné zaměstnance. A centrální banka v nejbližší době úrokové sazby ještě sníží," dodává komentátor.


Výjimečně vysokou pokutu ve výši 570 000 korun udělil olomoucký úřad práce nejmenované firmě z Olomoucka. Maximální možnou sumu společnost zaplatí za nelegální zaměstnávání cizinců a opakované porušování pracovněprávních předpisů. Informuje o tom regionální deník Olomoucký den. Podle Jaroslava Mikšaníka z úřadu práce v podniku pracovali cizinci rok načerno a mimo jiné jim byly také kráceny výplaty. Pokuta by měla být výstrahou ostatním, kteří chtějí tímto způsobem ušetřit.


U plzeňského krajského soudu se domáhá odškodnění devětapadesátiletá žena, jejíž dceru zajelo v Plzni popelářské auto. O případu informuje deník Mladá fronta Dnes. Společně se svojí třináctiletou vnučkou zažalovala firmu, které popelářské auto patřilo, i řidiče. Od firmy chtějí dva miliony korun, od řidiče 600 000. Nehoda se stala v květnu 2003 na plzeňském sídlišti. Pětatřicetiletou ženu přejel couvající vůz a po deseti hodinách zemřela.