Přehled tisku

Místo tragické nehody pražské tramavaje,  foto: ČTK
0:00
/
0:00

Právo a Mladá fronta Dnes na svých hlavních stranách informují o tragické nehodě pražské tramavaje, při níž ve středu ráno zahynuli dva lidé. Lidové noviny se soustředily na rozhodnutí vlády, aby kampaň k přijetí euroústavy řídil premiér Stanislav Gross, a dále je zaujal propad cen na pražské burze. Hospodářské noviny kritizují hospodaření ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a jemu podřízená Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) utrácely peníze v rozporu s předpisy. Upozorňuje na to podle čtvrtečních Hospodářských novin dosud nezveřejněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ze zprávy podle HN vyplývá, že se MPSV několikrát na konci roku pokusilo udržet neutracené peníze, které mělo vrátit do státního rozpočtu. V roce 2002 si například ČSSZ převedla do dalšího roku více než 25 milionů korun, přestože podle zprávy NKÚ jí zákony povolovaly ušetřit jen sedm milionů a zbytek měl dostat zpátky stát. O rok později se postup opakoval. MPSV přitom podle deníku stále nemá vyřešeno rozsáhlé porušení rozpočtových pravidel, které odhalily kontroly ministerstva financí a finančního úřadu. Úřad Zdeňka Škromacha by podle obou nálezů měl do státního rozpočtu vracet téměř půl miliardy korun, ale dosud tak neučinil.

Komentář téhož listu dodává, že státní orgány zatím jen pramálo dbají různých kontrolních nálezů a snaží se je spíše bagatelizovat či obcházet. V České republice schází elementární respekt ke kontrole jako nutné složce demokracie, míní list. Proto selhávají téměř jakékoli kontrolní mechanismy na úrovni státní a veřejné správy. Za tento stav má politickou odpovědnost mimo jiné parlament, který od června 2003 nedokázal obsadit místo ředitele Nejvyššího kontrolního úřadu. "Systematické "tunelování" důvěry ve funkčnost, spravedlnost a ráznost kontrolních mechanismů, které mají na starosti "veřejné peníze" - to je to, co zatím více méně všechny politické reprezentace předvádějí," píše list.


Přes dva tisíce důchodců nedostalo v jednorázový tisícikorunový příplatek, který stát loni přiznal penzistům kvůli změně daně z přidané hodnoty. O dávku přišli v Česku žijící důchodci, kteří před rozdělením Československa pracovali na Slovensku a pobírají tak slovenský důchod. Lidé se začali kvůli penězům již soudit, jeden z případu leží u Nejvyššího správního soudu, informují čtvrteční Hospodářské noviny. "Je to stále jeden problém, který ministerstvo (práce a sociálních věcí) absolutně neřeší. Ústavní soud již řekl, že stát porušuje zákony, ombudsman to označil za diskriminaci a nic se neděje," sdělila listu senátorka Jitka Seitlová. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková deníku pouze sdělila, že vyjádřit se musí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). "Nejsme tvůrcem zákonů a nepřísluší nám hodnotit, zda je tento přístup diskriminační či nikoliv. Vycházeli jsme ze zákona," namítá mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová.


Mladá fronta Dnes se zabývá tím, jaký vliv na přijímací řízení na střední školy měla změna zákona, která povoluje žákům hlásit se pouze na jednu školu. Podle listu rodiče pro své děti vybrali radši horší školu, než aby riskovali, že se dítě na výběrovou nedostane a v druhém kole bude pouze omezený výběr. "Učíme děti spokojit se s vrabcem v hrsti," vyhodnocuje situaci deník a klade otázku: "Chceme být zemí vrabců? Těm samým dětem přitom vtloukáme do hlaviček, kterak žijí v době konkurenční, v níž se s průměrnou šedí a neochotou "jít za svým" neprosadí. Obratem jim hned na počátku jejich kariér stát nastaví pravidla, která je od riskování bezpečně odradí," upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Pašerákovi drog Radku Hanykovicsovi byl na jeden rok přerušen výkon trestu kvůli závažné nemoci. Muž, kterého zadrželi thajské úřady při pašování heroinu, měl strávit ve vězení 25 let. Osm roků byl ve vězení v Thajsku, zbytek trestu si odpykává od loňska v České republice. Trest mu přerušil soud pro Prahu 4, vážné onemocnění totiž není možné léčit ve vězeňské nemocnici. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes. Jakou nemocí pětatřicetiletý Hanykovics trpí, není jasné. "Nejsem připraven o tom hovořit," sdělil listu. "Je vážně nemocen," doplnil Hanykovicsův advokát Dušan Doubek, "dokonce natolik, že obava o jeho zdraví a život může získat vrch nad výkonem již uloženého trestu." Pokud by se Hanykovics během ročního přerušení trestu neuzdravil a naopak by hrozilo, že další pobyt ve vězení jeho stav ještě zhorší, mohl by se ocitnout definitivně na svobodě, píše MfD.


Právo na kulturní straně informuje, že Knižní veletrh v Lipsku, čtyřdenní přehlídka více než dvou tisíc vystavovatelů ze třiceti zemí, ve čtvrtek přivítal první návštěvníky. Jak deník zjistil, české spisovatele zastupuje devítičlenná výprava. Zahájí Tomáš Mazal vzpomínkami na Bohumila Hrabala a zážitky s ním spojené, pátek patří české poezii, uvedou ji Viola Fischerová a Miloš Doležal. O víkendu se představí nová česká próza, nejprve v pořadu s Karlem Kunou, Janem Balabánem a Annou Zonovou. Motivu cesty prostorem i časem se v následujícím vystoupení dotknou Emil Hakl, Irena Dousková a Stanislav Komárek.