Přehled tisku

Největší dopravní letadlo světa Airbus A380, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Součástí největšího civilního dopravního letadla Airbus A380 byly včera při jeho prvním startu také na první pohled neviditelné díly od českých firem, píší Hospodářské noviny (HN). V novém letadle jsou totiž z Česka různé součástky pro kormidlo, části trupu nebo zajištění dveří. Výrobcům letounu Airbus nyní dodávají díly nebo výsledky svého výzkumu čtyři tuzemské firmy. A nejvíce komponentů směřuje do letadel Airbus z jihu Moravy.

Chebští policisté tento týden poprvé připustili to, co České úřady několik let zlehčovaly, píší Lidové noviny (LN). A sice že na česko-německých hranicích bují dětská prostituce. Do této chvíle totiž oficiální místa reagovala na veškerou kritiku a studie odmítavě. Na problém upozornila již dříve německá média a v roce 2003 i Dětský fond OSN (UNICEF). Vše začalo studií socioložky Cathrin Schauerové "Děti šlapou chodník - zpráva z česko-německé hranice". Schauerová totiž na Chebsku pracovala od roku 1996 v nevládní organizaci KARO, která dětskou prostituci monitorovala. Podle ní v České republice obchod s dětmi kvete a za dětským sexem přijíždějí pedofilové z Německa, Rakouska a Itálie. Nejnověji podal svědectví o neutěšené situaci reportér německé televize Gerd Glaser, který se vydával za pedofila a natočil skrytou kamerou svou reportáž. U nedalekého obchodu zkontaktoval trojici žen. Jedna z nich ho odvedla do bytu v Hálkově ulici a nabídla mu sex se spící dvanáctiletou dívkou. Jestli šlo o nabídku reálného sexu, nebo o podvod, není jasné. Glaser totiž na nic nečekal a radši odešel. Nahrávku předal policii, která ji nyní podle chebského policejního mluvčího Vladislava Hoška zpracovává. "Myslím si, že k nabízení dětí opravdu dochází. Byl bych blázen, kdybych to popíral, vím, jakým stylem někteří lidé u nás žijí. K podobným problémům ale dochází i v jiných městech," řekl LN chebský starosta Jan Svoboda. S takovým hodnocením ovšem nesouhlasí především nevládní organizace, které se ochranou zneužívaných dětí zabývají. Dětská prostituce má totiž podle nich v Chebu opravdu velké rozměry. Problém je podle policejního mluvčího Hoška spojen především s romskou komunitou.


Čeští vědci dosáhli v poslední době řady významných objevů. Má to však háček: až na výjimky mají adresu v USA, Austrálii, Velké Británii, Rakousku či Dánsku, píše MF Dnes. Jiří Bartek a Jiří Lukáš se tento měsíc ocitli v hlavních zprávách světových agentur. Díky jejich unikátnímu objevu lékaři v budoucnu rozpoznají mnohem dříve rané stadium rakoviny. Úspěch jim umožnily bezkonkurenční podmínky k práci v dánském Centru pro výzkum rakoviny. Bartek s Lukášem patří k desítkám krajanů, které proslavilo zahraničí. Důvod "emigrace" českých mozků na cizí univerzity a do vědeckých center je prostý: špičkové podmínky k bádání a mnohonásobně vyšší platy než v Česku. To může zatím tuzemská věda nabídnout badatelům jen ojediněle. "Vždyť co by bylo z Jardy Jágra, kdyby zůstal v Kladně?" srovnává vědce se slavným hokejistou ředitelka Mikrobiologického ústavu Blanka Říhová. Své naděje proto posílá -jak jen je to trochu možné - do světa. Prý aby se v něm vědci otrkali a vrátili se vyučení. Profesorka nicméně přiznává, že čeští vědci se ne vždy vracejí.


Největší dopravní letadlo světa Airbus A380,  foto: ČTK
Součástí největšího civilního dopravního letadla Airbus A380 byly včera při jeho prvním startu také na první pohled neviditelné díly od českých firem, píší Hospodářské noviny (HN). V novém letadle jsou totiž z Česka různé součástky pro kormidlo, části trupu nebo zajištění dveří. Výrobcům letounu Airbus nyní dodávají díly nebo výsledky svého výzkumu čtyři tuzemské firmy. A nejvíce komponentů směřuje do letadel Airbus z jihu Moravy. Přibližně pět set druhů různých součástek z oceli, hliníku a titanu, z toho více než dvě stě pro nejnovější typ Airbus A380, totiž dodává firma Frencken, která sídlí v Brně. Společnost založená před jedenácti roky a ze šedesáti procent vlastněná českými a ze čtyřiceti procent nizozemskými majiteli, přitom do letadel Airbus dodává svoje výrobky už od roku 1996. Díly, které jsou součástí letounů Airbus, zatím ještě dodává také tradiční letecká firma, otrokovická společnost Moravan Aeroplanes.


Je to velmi jednoduchá, ale zároveň dost nepřirozená otázka. Zní: koho byste nechtěli mít za souseda? Tazatelé z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tento dotaz letos v březnu položili asi tisícovce Čechů, píší LN. A jak průzkum dopadl? Vedle Roma by nechtěly bydlet tři čtvrtiny Čechů. Zhruba třetině by v sousedství vadil homosexuál. A každý pátý odmítá žít v okolí s cizincem. Za sousedy však Češi nechtějí mít třeba také alkoholiky, narkomany, bohaté lidi nebo politiky. Soused, který má jinou víru, by vadil jen minimu lidí. K některým skupinám Češi mění své postoje jen velmi pozvolna. Týká se to například právě Romů. Před dvěma lety by je v sousedství nechtělo 79 procent lidí. Dnes 75 procent. Zatímco názor na Romy coby možné sousedy se u lidí během dvou let téměř nezměnil, další skupiny si "polepšily". Například před dvěma lety nechtělo vedle homosexuála žít 42 procent lidí. Dnes je to už jen 34 procent.


Velký svět vítá malého kluka z Vysokého Mýta, který se má stát fotbalovou hvězdou, píše MF Dnes. Nicolas Šumský je dokladem toho, že sportovní kariéra může odstartovat v nejútlejším věku. Odejít dnes do ciziny v 11 letech? Nevídané. A přece je to pravda: drobný Niki, jak mu říkají, přestupuje do AS Monako. Do klubu, který to loni dotáhl až do finále Ligy mistrů. "Po poradě s odborníky jsme se rozhodli, že odejde do ciziny už teď", vysvětluje otec nadějného záložníka Viktor Šumský. Už v devíti sehnal synovi speciální trenéry, maséry i odborníky na stravu, ale to všechno byl teprve začátek. Na jednom zahraničním turnaji si ojedinělého talentu všiml scout Interu Milán. Jenže nakonec zvítězilo méně nápadné Monako.Poprvé si Nicolas zatrénoval s Monakem loni při náhodné návštěvě místního stadionu. Po 10 minutách si otce vzali stranou a ptali se, jestli kluk umí psát. "Chtěli s ním okamžitě uzavřít smlouvu," chlubí se Viktor Šumský. Fotbalový talent se teď musí rozloučit s domovem, kamarády a životem, na který byl zvyklý. Rodiče však jdou do Monaka s ním. Byt si vyhlédli v honosné rezidenci střežené ve dne v noci. Na střeše je bazén a dole moře jako na dlani. Kdo to všechno zaplatí? Prý dvě velké finanční skupiny, které chtějí zůstat v anonymitě. Nicolas Šumský bude hráčem Monaka oficiálně od 1. července, do té doby sehraje s týmem několik mezinárodních turnajů.


Dva tanky z 2. světové války - německý Tyger a stroj Rudé armády T-34 - stojí proti sobě v centru Ostravy, píše Právo. Ten německý, ale postavil na křižovatce, jejíž pozemek odkoupil od místního pivovaru, ostravský podnikatel Maxmilián Šimek na protest proti postoji radnice, která odmítá uznat jeho nároky na lukrativní parcelu u nádraží Ostrava-Svinov. Symbolicky namířil hlaveň tanku na budovu radnice. Město Ostrava výzvu přijalo a včera odpoledne proti německého tanku postavilo tank svůj - z výzbroje Rudé armády. Půjčilo si ho z Areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách. Šimek sice má darovací smlouvu na pozemek z přelomu 19. a 20. století, ale podle primátora nárok neuplatnil včas a jeho oprávněnost je tedy promlčena. Primátor Ostravy říká, že radniční tank je poselstvím Šimkovi, že pokud bude městu takto vyhrožovat, je město připraveno odpovědět stejně. Umístění spojeneckého tanku primátor zdůvodňuje i probíhajícími oslavami. Ostravu mají navštívit váleční veteráni osvobozeneckých armád a velmi špatně by se jim prý vysvětlovalo, proč na rušné křižovatce stojí právě jen německý stroj.


Foto: Evropská komise
Novodobá zlatá horečka, pátrání po 75 tisících eurech ztracených ve sněhu, ovládla Boží Dar v Krušných horách, píše Právo. S ustupujícím sněhem přibývá pátravých očí, hledajících zapadlou obálku s téměř dvoumiliónovým pokladem, píše Právo. Balík eur údajně ztratil v krušnohorském lyžařském středisku v únoru jeden z českých podnikatelů vracející se tudy z Německa, když si šel na běžkách odpočinout od obchodního jednání. Hledači pokladů se s ustupujícím sněhem vyrojili prakticky na všech českých horách. Peníze, mobilní telefony či části lyžařského nebo běžkařského vybavení odkrývá tající sníh nejčastěji.