Přehled tisku

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek obvinil prezidenta Václava Klause, že jako nepřímo zvolená hlava státu bez výkonné moci překračuje své ústavní postavení, když vystupuje v zahraničí proti návrhu evropské ústavy. Klausova kritika euroústavy je podle Paroubka "v přímém rozporu s českou ústavní tradicí".

Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Premiér Jiří Paroubek obvinil prezidenta Václava Klause, že jako nepřímo zvolená hlava státu bez výkonné moci překračuje své ústavní postavení, když vystupuje v zahraničí proti návrhu evropské ústavy. Klausova kritika euroústavy je podle Paroubka "v přímém rozporu s českou ústavní tradicí". "Když bude vykonávat své funkce mimo Českou republiku, obdrží zvláštní pokyny od české vlády," citoval na svých internetových stránkách britský deník The Financial Timesčeského premiéra, který byl začátkem týdne v Londýně. Proti Paroubkovým slovům se ohradil mluvčí prezidenta Petr Hájek, podle něhož by si premiér měl lépe přečíst českou ústavu. Hájek, jehož dnes citoval deník Lidové noviny, vyjádřil přesvědčení, že zahraniční politika je ve společné kompetenci prezidenta a vlády. Klausův názor podle něj také není v EU ojedinělý.


Mladá fronta Dnes kritizuje návrh části poslanců ČSSD, aby alimenty za neplatící hradil stát. Návrh, aby stát finančně přispíval dětem, na které jeden z rodičů neplatí alimenty, a pak peníze vymáhal na neplatičích zpětně, podle komentátora Mladé fronty Dnes neřeší problém. "Donutit soudy k rychlosti a prosadit vymahatelnost rozsudků je efektivnější než vytvořit státní alimentační službu," soudí autor. Připomíná, že Paroubkova vláda s návrhem taky nesouhlasí, a ptá se, zda také dokáže vytvořit prostředí k tomu, aby fungovala spravedlnost.


Podle komentátorky Hospodářských novin je vláda tváří v tvář letské ostudě v nezáviděníhodné pozici. Bude totiž čelit také nezájmu majoritní části společnosti. Pokud bude mít přesto odvahu s tím něco udělat, "bude třeba před ní smeknout. Samotných slibů už však bylo dost," domnívá se autorka.


Velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček, který se dostal do veřejného konfliktu se šéfem diplomacie Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), nebude předčasně odvolán, ale svůj post opustí v září, tedy po standardním čtyřletém funkčním období. Rozhodla o tom ve středu vláda, když se zabývala odvoláními dosluhujících velvyslanců, píše dnešní Právo. Podle informací Práva premiér Jiří Paroubek při jednání opakovaně zdůraznil, že Kmoníček skončí v "řádném termínu".


Antimonopolní úřad udělil Českému Telecomu kvůli nabízení volných minut ve svých tarifech pokutu kolem 200 milionů korun. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to píše dnešní Mladá fronta Dnes. Je to druhá nejvyšší pokuta, kterou za svou historii úřad udělil. Nabídka volných minut údajně bránila přechodu zákazníků ke konkurenci a nutila je telefonovat s Telecomem. Firma ale má za to, že svým jednáním zákon neporušila.


Loňské zabavení více než 300 tun výbušnin se může obrátit proti státu. Nyní mu hrozí, že bude muset odškodnit firmu Explosive Service, kterou na více než rok vytlačil z výnosného obchodu s trhavinami, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Policie tvrdí, že společnost ze Švédska dovezla vojenský materiál, na který neměla povolení, a byl to trestný čin. Firma zase má posudky, podle nichž šlo o průmyslovou trhavinu, a tedy i o legální transakci. Takové stanovisko podle HN vydala například Swedish Rescue Services Agency, švédská národní autorita pro klasifikaci výbušných látek. Případ má dnes projednat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Poslanci HN potvrdili, že je představitelé firmy už seznámili se svým úmyslem žalovat stát. Policie si ale zatím stojí za svým. "Případ jsem ukončil návrhem na obžalobu," řekl HN policejní vyšetřovatel.


Regionální příloha Mladé fronty Dnes uvádí, že drobnou lesní zvěř v Královéhradeckém kraji stále více decimuje psík mývalovitý. Ještě před několika lety se malá šelma původem z Asie vyskytovala jen ojediněle, od té doby se její počty zněkolikanásobily. Asi šestikilová a téměř metr dlouhá šelma připomíná známějšího mývala. V Česku nemá přirozeného nepřítele. Je to velice dravé zvíře, které kromě zajíců a bažantů loví i mláďata srnčí zvěře. Žere také mláďata svých konkurentů jezevců.