Přehled tisku

Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes komentuje ústavní stížnost na prezidentské volby Tomio Okamury. "Často nejde je o to, co jste udělali, ale i o to, jak jste to udělali. V politice to platí vždycky. Tomio Okamura má plné právo obrátit se na Ústavní soud, když se cítí poškozen tím, že byl vyřazen z boje o Hrad. ba dokonce je dobře, že to udělal. Přímá volba hlavy státu je v česku poprvé. Pochybnosti zaznívají odevšad a je dobře, když se k nim vyjádří soudní moc," píše deník.

Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Mladá fronta Dnes komentuje ústavní stížnost na prezidentské volby Tomio Okamury. "Často nejde je o to, co jste udělali, ale i o to, jak jste to udělali. V politice to platí vždycky. Tomio Okamura má plné právo obrátit se na Ústavní soud, když se cítí poškozen tím, že byl vyřazen z boje o Hrad. ba dokonce je dobře, že to udělal. Přímá volba hlavy státu je v česku poprvé. Pochybnosti zaznívají odevšad a je dobře, když se k nim vyjádří soudní moc," píše deník. Podle něj je ovšem problém v tom, jak svou stížnost zdůvodnil. "Zúčastníme se soutěže a když prohrajeme, vadí nám regule, podle nichž se soutěžilo. To skutečně není příliš mužné," soudí deník. "Mnohem horší je však účelové, demagogické a nedokázané tvrzení, že zákonodárci udělali zákon o prezidentské volbě tak, aby lidi oklamali. Aby jim dali přímou volbu, která přímou volbou není." Podle deníku není horší poselství, které může budoucí prezident přednést, zpochybňuje totiž demokracii jako takovou.


Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Hospodářské noviny přirovnávají Nečasovu vládu k jihoamerické telenovele. "Stačí sledovat každý padesátý nebo šedesátý díl toho každodenního dramatu, a přesto člověku málo málokdy unikne v dějové lince něco podstatného. Předvídatelnost scénáře, slabá harakterová prokreslenost hlavních postav, hloupé dialogy a spousta zbytečných scén, které režisér vkoádá do jednotlivých díílů jen proto, aby natáhl čas, skoro člověka nutí politickou televizi vypnout docela." Autorka komentáře poznamenává, že to by právě byla chyba, protože to by mohlo hlavním postavám vyhovovat. "Většině z nich jde o to odehrát toho co nejvíc v téhle sezóně. Co bude se seriálem dál, je jim jedno. Kdyby šlo o jihoamerickou telenovelu, bylo by to jedno i nám,. Vzhledem k tomu, že jde o budoéucnost jedné nám všem blízké středoevropské země, snažně prosím: dívejme se dál," uzavírá sloupek Hospodářských novin.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Právo přináší komentář s vysvětlením, proč "hasič nemůže milovat poslance". Komentátor připomíná, že "před pár lety prosadil ministr Kalousek odložení účinnosti zákona o služebním poměru s odůvodněním, že obsahuje platový automat, který by ohrožoval státní rozpočet a způsobil mzdovou nákazu." Automat spočíval v tom, že by hasiči a ostatní bezpečnostní sbory měli tarif ve výši 120 procent průměrného platu nepodnikatelské sféry. Odložení zákona proběhlo oficiálně z iniciativy Senátu, připomíná list. Současně si přitom sami zvýšili platy. "Dnes je stejný platový automat znovu na světě, ovšem už ne pro hasiče, nýbrž pro soudce. A nikdo už se neobává ohrožení rozpočtu, ani mzdové nákazy. Přitom nejde o 120 procent nýbrž 275 procent průměrné mzdy nepodnikatelské sféry. Asi je na tom státní rozpočet lépe než před pěti lety, jen mě to uniklo," píše autor a uzavírá: "Před pár dny média citovala jednoho z vládních poslanců. Pateticky se dušoval, že hasiče miluje." Podle autora však hasiči jeho city neopětují.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Lidové noviny hlasovaly o slovo roku. Slovem roku 2006 bylo například slovo šibalové, slovem roku 2009 rychlostudent. Letošním slovem se stal metanol. "Metanol se v průmyslových procesech používá nějakých 150 let. Ale až letos u nás získal neblahý odér, spojovaný s 38 mrtvými." deník soudí, že "by nepronikl tak silně do lidové slovesnosti, kdyby vláda nevyhlásila kořalečnou prohibici." Podel deníku prohibice letos v září "přinesla atmosféru jistého spiklenectví."


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Skupina Penta může po lékárnách Lloyds převzít i firmu SimonPharma s obratem zhruba půl miliardy korun. V dnešním vydání to uvedla Mladá fronta Dnes. Transakci, jež se má uskutečnit v lednu 2013, povolil antimonopolní úřad. Společnost Česká lékárna ovládaná Pentou provozuje síť lékáren Dr.Max s 279 pobočkami, což je asi desetina všech kamenných lékáren v České republice. Největší část půlmiliardového obratu české farmaceutické firmy SimonPharma tvoří distribuce léčiv do lékáren, nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, píše deník. Firma také provozuje šest kamenných lékáren a internetovou lékárnu DocSimon. "K převodu 100 procent akcií dojde na začátku ledna 2013,"řekl deníku šéf řetězce Dr.Max Pavel Vajskebr. Cenu nechtěl kupující zveřejnit, uvedla Mladá fronta Dnes.