Přehled tisku

Foto: Ivan Mls / Český rozhlas
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny píšou o studentech jihočeských gymnázií, kteří hrozí stávkou, pokud na krajském "ministerstvu školství" bude sedět komunistka. "Vyhrát nemohou, ale právě proto jim fandíme," píše deník.

Jihočeští sociální demokraté podepsali koaliční smlouvu s komunisty,  foto: Ivan Mls / Český rozhlas
Hospodářské noviny píšou o studentech jihočeských gymnázií, kteří hrozí stávkou, pokud na krajském "ministerstvu školství" bude sedět komunistka. "Vyhrát nemohou, ale právě proto jim fandíme," píše deník. "A mrzí nás, že jde zatím o jediný viditelný protest proti instalaci komunistů k moci." Deník připomíná, že hejtman Zimola "reagoval mimořádně trapně": Nebudu s nimi jednat, jen vyhrožují. A komunistická radní: vždyť oni socialismus ani nezažili. "Zřetelně slyšíme ozvěnu projevu Miroslava Štěpána z listopadu 1989, kdy tento, později odsouzený komunistický aparátčík hřímal: Přece nám tady nebudou poroučet žádné děti." Argument používaný sociálnědemokratickým hejtmanem Zimolou, že to tak voliči chtějí a že nebude kritizovat komunisty dřív, než se projeví, je podle Hospodářských novin ostudný. "Za oprvé: voliči nikoho nenutí uzavírat koalici s komunisty. A za druhé: komunisté už se projevili dostatečně. A je ostuda téhle země, že jí to musejí připomínat jihočeští teenageři právě tři dny před sedmnáctým listopadem."


Vladislav Husák,  foto: Šárka Ševčíková / Český rozhlas
Známý policista Vladislav Husák není od úterka ředitelem ochranné služby. Vypršela mu bezpečnostní prověrka, připomíná komentář Lidových novin. O novou si požádal až poté. "Razantně oznamované žádosti o prověrku u nás většinou neznamenají, že máme před sebou zapomětlivce s čistým svědomím, ale že ten člověk ví, jak krátká bývá mediální pozornost, že je smířen s odchodem, ale chtěl by ho bez ostudy." Komentátor o Husákovi píše, že je zralý na degradaci: "Prokazatelně se provinil proti duchu služební přísahy." Připomíná nejrůznější přehmaty Vladislava Husáka ve službě u policie. "Ve vedení policice nemá co dělat už asi šest let." Je potvrzením teorie, že když se padá úplně zezhora, končí pád vždycky je o patro níž," píšou Lidové noviny.


Foto: Chris Greene / Stock.XCHNG
Mladá fronta dnes píše o prezidentově vetu zákona na podporu české kinematografie. Prezident Klaus je známý svým obdivem k intelektuálním filmům švédského režiséra Ingmara Bergmana. Nikdy se však netajil tím, že domácí snímky mu až na výjimky k srdci nepřirostly. Jeho prezidentské veto nového zákona na podporu české kinematografie tak tuzemské filmaře příliš nepřekvapilo. Deník cituje režiséra Jana Hřebejka: "Nečekal bych, že by Klaus vynechal příležitost škodit. Rozdíl mezi bývalým prezidentem a tímto je jako mezi Halíkem a Dalíkem,"řekl listu režisér. Podle prezidenta chybí českým filmařům nápaditost. "Což o to, to je jeho názor," píše k tomu deník. "Avšak Klaus tímto ryze subjektivním hodnocením mimo jiné odůvodnil i své odmítnutí zákona." Deník dále uvádí, že čeští filmaři dlouhodobě kritizují nedostatek peněz v české kinematografii ve srovnání se zahraničím. "Evropské země podporují kulturu jedním až třemi procenty HDP,"řekl listu producent Čestmír Kopecký a dodal: "Česko je hluboko pod jedním procentem." Zákon se nyní vrací do sněmovny, která, jak se předpokládá, prezidentovo veto přehlasuje.


Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Lidové noviny komentují seznam poslaneckých náhradníků. Pohled na seznam je podle deníku tristní. "Ovšem za složení sněmovny neodpovídají jenom politické strany, které tyto kandidátky sestavují." Podle deníku jsou to i voliči, kteří "bezhlavým kroužkováním" vynesli do sněmovny osoby z konce kandidátek. "Někteří byli na kandidátkách dole z dobrých důvodů." Strany dovolily, aby se na kandidátky chovávali politici před svými chybami a někteří dokonce před trestním stíháním, píšou Lidové noviny.