Přehled tisku

Václav Klaus, foto: Khalil Baalbaki / Český rozhlas
0:00
/
0:00

Necelá polovina Čechů, přesně 48,6 procenta, míní, že prezident Václav Klaus by po skončení mandátu měl odejít z politiky. Opak si přeje 19 procent. Čtvrtině Čechů je to jedno a 7,5 procenta lidí neví. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Mladou frontu Dnes.

Václav Klaus,  foto: Khalil Baalbaki / Český rozhlas
Necelá polovina Čechů, přesně 48,6 procenta, míní, že prezident Václav Klaus by po skončení mandátu měl odejít z politiky. Opak si přeje 19 procent. Čtvrtině Čechů je to jedno a 7,5 procenta lidí neví. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Mladou frontu Dnes. Průzkum se konal od 10. do 17. října a zúčastnilo se jej 1007 respondentů. Podle průzkumu je přes 28 procent Čechů a Češek přesvědčeno, že by se Václav Klaus měl po ukončení prezidentování úplně stáhnout nejen z politiky, ale odejít do ústraní a do veřejného života už nezasahovat. Jako staronového předsedu ODS si jej umí představit sedm procent, jako premiéra čtyři procenta dotázaných. Názor, že by Václav Klaus měl z politiky odejít, mírně převažuje i mezi voliči ODS. Více než třetina voličů strany si přeje, aby po odchodu z Hradu dál aktivně působil v politice. Zhruba dvě pětiny naopak míní, že by z ní měl odejít, cituje Mladá fronta Dnes průzkum veřejného mínění.


Armáda chystá revoluci v platech, píší Hospodářské noviny. V současnosti je ve mzdách vojáků obrovský nepořádek. Kromě pevného platu mají i různé příplatky, které se liší útvar od útvaru a jsou často mnohem vyšší, než samotná pevná mzda. K tomu mají i další příspěvky, například na bydlení. To by teď mělo skončit, protože platy v armádě se srovnají, tvrdí list. Armádu to přitom nabude stát ani korunu, tvrdí deník. Celkově by platy neměly růst, ale spíš se srovnat a sjednotit. Teď je totiž možné najít desátníky, kteří díky různým příplatkům vydělávají víc, než majoři. Změní se to nejpozději od roku 2014, uvádějí Hospodářské noviny.


Foto: Richard Dudley / Stock.XCHNG
V Česku se nepodniká snadno. Jak uvádějí Lidové noviny, je to dokonce těžší, než v Ghaně. Deník vychází z nových žebříčků světové banky a hodnotí hlavně byrokratické překážky. Lépe než Česko jsou na tom všechny sousední země. Body ztrácíme hlavně kvůli průtahům při stavebních řízeních, trvá třeba i připojení k elektrické síti u nových staveb. A snadné není ani zakládání obchodních firem. Výrazné nedostatky má Česko i v oblasti daní. Současné dění, kdy není jasné, jaká sazba DPH bude od příštího roku platit, je toho důkazem. Podle Světové banky uskuteční české firmy každý rok osm plateb na daně. Celá administrace jim přitom sebere v průměru 413 hodin. Byť Česká republika v některých oblastech zaznamenala jistý posun dopředu, největším skokanem v celkovém pořadí je Polsko, které si proti loňskému roku polepšilo o sedmnáct příček. V Evropě mají podnikatelé nejlepší podmínky v Dánsku, píší Lidové noviny.


Aleš Řebíček,  foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Externí právníci, kteří pracují pro Ředitelství silnic a dálnic, dostanou výpověď svých smluv. Advokáti se k nim dostali v době, kdy byl ministrem dopravy Aleš Řebíček z ODS, připomínají Hospodářské noviny. Aleš Řebíček nechal nasmlouvat právníky v roce 2007. Smlouvy s nimi ministerstvo zveřejnilo až loni, přestože od státu inkasovali kolem 300 milionů korun. "Chceme uzavřít nové rámcové smlouvy. Počítám, že tendry vypíšeme v horizontu příštího měsíce. Ceny, které platíme nyní, jsou absolutně nepřijatelné,"řekl deníku šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Výjimkou není, že tato firma platí 4800 korun za hodinu práce. Jde například o kancelář Miroslava Jansty nebo Weil, Gotshal & Manges, které pracovaly pro ministerstvo dopravy a u nichž Aleš Řebíček tajil, co vlastně za stamiliony dělají. Advokáti dál pracují i přesto, že velký tendr, kterým se k zakázkám pro ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic dostali, skončil před dvěma lety. Práci jim zajišťují takzvané prováděcí smlouvy, napsaly Hospodářské noviny.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Deník Právo se mimo jiné věnuje kurióznímu soudnímu sporu o strom - ořech. Jeden muž totiž zažaloval svého souseda kvůli listí, které padá na jeho okrasnou zahradu ze sousedova ořechu. Spor nejprve rozhodoval okresní soud. Ten dal muži zapravdu a uložil sousedovi zaplatit soudní výlohy a zajistit, aby už na vedlejší pozemek další listí nepadalo. Majitel ořechu se ale odvolal a nic nakonec platit nemusí. Podle krajského soudu je totiž padání listí pro strom přirozené a nedá se s ním prostě nic dělat, informuje deník Právo.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
"Škoda rány, která padne vedle", hlásá titulek Sloupku Lidových novin. Jeho autor píše: Dobrý řidič je potrestaný řidič, myslí si dopravní policie a chce opět měnit pravidla. Poslední změna dopravních předpisů byla v srpnu loňského roku. Na základě zkušeností jednoho roku policie hodlá pravidla opět "vylepšit". A to směrem k větší represi, tužšímu postihu. Podle hesla: škoda každé rány, která padne vedle, chtějí policisté více a citelněji trestat řidiče delikventy. Policistům se nelíbí, že někteří soudci, případně správní orgány, nahlížejí na přestupníky benevolentně. Kdyby to fungovalo podle představ policie, Roman Janoušek dávno už prý nemá papíry. Než nastolíme tento dopravně-policejní represivní ráj na silnicích, dopřejme si malou úvahu. Co je cílem dopraváků - maximum potrestaných přestupků a vybraných pokut, nebo plynulý a pokud možno bezpečný provoz? Doufejme, že spíše to druhé, avšak bez disciplinovaných řidičů to samozřejmě nejde. Německé silnice jsou pro nás nedostižitelným vzorem. Jenže právě Němci nejsou zároveň přeborníky v represi, třeba i pokud jde o alkohol či omezování rychlosti. Když už ale trestají, tak to bolí. Je rok s novými předpisy dostatečná doba na to, aby si řidiči, úředníci a soudy zvykli? Není, proto by bylo rozumnější se změnami ještě nějaký čas počkat. I proto, že když jsme třeba měnili předpisy naposledy, znělo vůkol jedním hlasem, že zabraňujeme korumpování policistů. A po roce to klidně vrátíme? Opakovanými a častými změnami pravidel zaručeně předeženeme všechny, v delikvenci, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
A ještě jednou o těch, kteří mají "pomáhat a chránit". O velké ostudě karlovarských policistů totiž informuje deník Právo. Před několika týdny spustili spolu s celníky a dalšími úřady velkou akci s názvem Úder. Ve vietnamské tržnici Potůčky udělali velkou razii. Hledali hlavně drogy, jenže nenašli skoro nic. Navíc jeden z nich okradl vietnamského obchodníka o peníze. Policista se přiznal, že Vietnamci vzal z pouzdra s doklady asi 35 tisíc korun. Nakonec dostal jen podmínku se zkušební dobou na dva roky. Znamená to, že když neudělá žádnou hloupost, jeho trestní rejstřík bude po dvou letech čistý, upozorňuje deník Právo.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Na závěr něco pro houbaře. Do lesa jen s mobilem - radí Mladá fronta Dnes. Na houby totiž chodí lidé většinou sami, často důchodci. Právě na podzim se každý rok ztrácejí desítky houbařů. A když se změní počasí, hrozí jim třeba i smrt podchlazením, pokud je nikdo včas nenajde. Jen v Brdech za poslední dvě sezony zemřelo 5 seniorů. Zachránit život mohou houbařům zmíněné mobilní telefony. Pokud se lidé, hlavně důchodci, dostanou do potíží, měli by volat hned a nečekat až na soumrak. Důležité je teď na podzim dobré oblečení, hodí se i píšťalka a hlavně léky, pokud nějaké berou, doporučuje Mladá fronta Dnes.