Přehled tisku

Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Podle prezidenta Václava Klause odráží páteční útok na něj v Chrastavě na Liberecku situaci ve společnosti, která dosáhla "mimořádně špatného stavu".

Václav Klaus,  foto: ČTK
Podle prezidenta Václava Klause odráží páteční útok na něj v Chrastavě na Liberecku situaci ve společnosti, která dosáhla "mimořádně špatného stavu". "To nebyl ´politováníhodný incident´, jak nešťastně řekl pan premiér (Petr) Nečas. To byl spíše prvně za 100 let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky," uvedl Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Na hlavu státu vypálil v pátek při otevření nového mostu v Chrastavě z bezprostřední blízkosti šestadvacetiletý muž. Ochranka jen nečinně přihlížela. Jak se ukázalo, střílel z plastové pistole na airsoft. Policie muže obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Podle Klause byl motiv činu politický. "Pistole je něco jiného než házení vajíček, to jsem zažil asi dvakrát. Ta pistole tomu dává úplně jinou rovinu,"řekl prezident, který "se zlobí", že incident se převádí na selhání ochranek. Bohužel jde o daleko více, není možné nad tím mávnout rukou, dodal. Odstoupit by podle něj měli ti, kteří tuto situaci svými výroky de facto připravovali. "Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v mediích jmenoval. To bych jim zbytečně dělal reklamu," prohlásil Klaus.

Lidové noviny komentují útok na Klause s titulkem Osamělý blouznivec volil mediální protest. "Těžko si představit originálnější příspěvěk k svátku výročí zavraždění knížete Václava, než byl chrastavský incident," píšou Lidové noviny. "Panovníka nenapadl jeho bratr s dýkou v ruce, nýbrž doposud neznámý aktivista PAvel Vondrouš s plastovou maketou pistole. Věcně je to případ bezvýznamný," soudí deník, a měli bychom si podle něj všichni přát, aby se "odebral do zapomnění." Vysvětlení činu z úst pachatele najdeme na jeho facebookových stránkách, připomíná deník. "Text je to prostince naivní, nicméně symptomatický. Dokumentuje strašlivou váhu mediálního zviditelňování." Vondrouš totiž ve svém textu uvedl, že si uvědomuje nutnost mediálního dopadu jeho činu, proto zvolil ne vajíčka, ale plastovou pistoli.


Korespondence V+W
V Právu najdeme komentář Václava Bělohradského nazvaný Ach, ty česká státnosti! Autor píše: "Dojalo mě, že incenace brněnské Reduty Korespondence V+W byla součástí slavnostního večera v Národním divadle v Praze u příležitosti Dne české státnosti. Vystoupila tak na ostré světlo tragická stránka úsilí českého národa být také národem státním. Ti kdo k tomu nejvíc přispěli, protože nároku národa na vlastní stát zajistili kulturní a historickou legitimnost, končili často ve vyhnanství, někdy na popravišti, někdy jen umlčeni, jindy na dlouho zapomenuti, někteří zmizeli na vždy." O uvedené inscenaci komentátor píše: "Voskovcův stesk a kosmopolitní ironie, Werichovo filozofické vlastenectví, smrt, která navštěvuje jejich blízké, stáří, které je postupně opanovává, to vše je přes oceán spojuje v jakési nadčasové a nadnárodní šifře. Je pak česká státnost tak důležitá? Není důležitější ta schopnost žít mimo ni, nad ní, nebo pod ní? To nejčastěji!"Článek uzavírá: "Dnes z české státnosti zbyl malý stát Čechů, který se může udržet jako stát jen jako pevná součást budoucí sjednocené Evropy. Mnoho emigrantů, které na slavnostním představení pozdravila Jana Boková, filmařka působící v celé Evropě a žijící v Buenos Aires, toto pojetí české státnosti už realizovalo, nejen ve svých dílech, ale i v sobě. Líbilo se mi, že nám to v Národním divadle připomněli na den sv. Václava."


Provozovatel přenosové sítě ČEPS žádá kvůli náhlým přetokům elektřiny z Německa, aby Německo s Rakouskem zrušily tradiční obchodní zónu. Podle ČEPS je diskriminační vůči dalším účastníkům trhu. Podobný postoj zastává i český Energetický regulační úřad, požadavek podpořily i Polsko, Slovensko a Maďarsko. Němci a Rakušané diskusi na toto téma do budoucna nevylučují, prozatím ji ale odmítají, píše deník E15. "Existenci společné německo-rakouské zóny považujeme za jeden z klíčových důvodů přetoků do naší přenosové soustavy," uvedl člen představenstva ČEPS Zbyněk Boldiš. Dodávky elektřiny v rámci této oblasti dvou sousedních států automaticky dostávají přednost před jakýmikoliv obchodními vztahy se třetími zeměmi. Obchodní výměna uvnitř německo-rakouské zóny ale až dvojnásobně převyšuje kapacitu tamních přenosových sítí. Elektřina, která se valí zvláště ze severního Německa do Rakouska, přetéká přes území ČR, Polska a dalších zemí. Kromě hrozby zhroucení přenosové sítě, takzvaného blackoutu, tak Němci a Rakušané fakticky zabírají přenosové kapacity ostatním.


Tendr České pošty na dodávku datových zařízení a služeb internetového připojení za půl miliardy korun vyhrály tři společnosti - Telefónica, Your System a ATS-Telcom. Informují o tom pondělní Lidové noviny. "Jedná se o veřejnou zakázku, jejímž výsledkem je rámcová smlouva s více uchazeči. Tato smlouva nezakládá povinnost nákupu. Česká pošta se touto veřejnou zakázkou připravuje na možná řešení, která bude potřebovat pro plnění vlastních potřeb,"řekla listu mluvčí pošty Marta Selicharová. Podle ní budou mít Telefónica, Your System a ATS-Telcom za úkol nejen dodávat zařízení od největších hráčů na trhu, ale i zajistit jejich provoz. V praxi to znamená, že až bude pošta přístroje a datové služby potřebovat, ať už pro sebe, nebo jako dodavatel třetí straně, už nebude muset znovu vypisovat soutěž, ale jeden ze tří vítězů soutěže jí je dodá.