Přehled tisku

0:00
/
0:00

Přímá volba není všelék, píše komentář deníku Právo. Reaguje tak na iniciativu padesáti osobností z různých oblastí života, které by chtěly přímou volbu poslanců.

Přímá volba není všelék, píše komentář deníku Právo. Reaguje tak na iniciativu padesáti osobností z různých oblastí života, které by chtěly přímou volbu poslanců. Právo ale cituje politologa Tomáše Lebedu, podle kterého se změny volebního systému nedělají proto, aby se volili lepší poslanci nebo senátoři. Pro své cíle si je uzpůsobují politické strany. Překopání volebního systému chtěli už za dob opoziční smlouvy Miloš Zeman a Václav Klaus. Mělo to být vyvrcholení jejich plánu, aby se zde střídaly jen dvě politické strany, píše komentátor Práva. Tehdy tomu zabránil Ústavní soud. Při přímé volbě je totiž otázkou, zda lidé dají hlas skutečnému člověku, nebo jen dobře zabalenému produktu. Stejné poznatky lze vyvodit i před přímou volbou hlavy státu, píše deník Právo. Politici jsou věrný obraz společnosti a na to žádný zázračný lék neexistuje, uzavírá deník. Nemůže to napravit ani další díl ústavního kutilství.


K prezidentskému vetu zákona o sociálně-právní ochraně dětí se vrací komentář Lidových novin. Snaha snížit počet dětí v ústavech je podle prezidenta Klause dílem tlaku UNICEF a Evropské komise. Současný stát ale jen pokračuje v praxi, kterou zavedla kolektivistické ideologie socialismu - tedy vyvlastňování dětí, píše komentátor listu. Pokud se rodina dostane do potíží, sourozenci mohou být klidně rozděleni do několika ústavů. Prezident ale toto nezohledňuje, preferuje poněkud nesouvisející statistiky dětské úmrtnosti. V prezidentově zdůvodnění je jasně napsáno, že v zákoně není deklarováno rušení kojeneckých ústavů, píše list. Proč tedy sugeruje čtenáři opak? Obává se také toho, že pěstouni si děti budou brát pro peníze. Profesionální vychovatel ale také nepracuje zadarmo, dodává komentátor. Zákon ještě čeká diskuse, ale ta musí být vedena věcnými argumenty a nikoli fobií z toho, že bychom mohli něco změnit k lepšímu, uzavírají Lidové noviny.


Foto: ČTK
Tvrdý alkohol měkne, píše Mladá fronta Dnes. Každé procento alkoholu znamená nižší spotřební daň. Regály v tuzemsku tak stále častěji zaplňují podobné, ale slabší lihoviny. Třeba Božkov Tuzemský obsahuje 37,5 procenta alkoholu. Jiná lihovina podobného jména - Božkov Speciál - je pouze třicetiprocentní. Když před dvěma lety došlo ke zvýšení spotřební daně, pro výrobce a obchodníky se takové kroky staly vítanou možností, jak udržet prodeje i ceny. Zájem o produkty s nižším obsahem alkoholu ale i tak roste, řekla listu mluvčí obchodního řetězce. Zatímco u tuzemáku mohou zákazníci rozpoznat variantu s nižším obsahem alkoholu díky odlišnému názvu, pokud výrobci uberou procenta u slabších lihovin, všimne si toho spotřebitel až při důkladnějším zkoumání, píše také Mladá fronta Dnes. Zástupci velkých tuzemských výrobců také sdělili, že zákazníci dávají přednost lehčím lihovinám kvůli změně životního stylu. Více sportují a dbají na svoji životosprávu.


Otevření moderní kliniky pro léčbu rakoviny v Praze na Bulovce se výrazně zpozdí, píší Hospodářské noviny. Ozařovací centrum za více než 4 miliardy korun mělo původně začít fungovat letos na jaře. První pacienty ale zřejmě přijme nejdříve příští rok. Klinice chybí některá povolení, a nemá ani smlouvu se zdravotní pojišťovnou, píší Hospodářské noviny. Centrum bude mít čtyři protonové ozařovny, které mají léčit 1600 až 1700 pacientů s rakovinou měsíčně. Zatím ale nemá na terapii ani povolení od Ústavu pro jadernou bezpečnost. Klinika odmítla uzavřít smlouvu o úhradě péče. Problémy se podle listu objevily už loni, kdy investorům po dokončení stavby došly peníze na přípravnou fázi. V té chtěli získat potřebné certifikace a zajistit školení personálu, dodává list.


Co zbylo z T. G. Masaryka? Několik českých deníků tak připomíná úmrtí prvního československého prezidenta. Osobně a vzpomínkově laděný komentář Mladé fronty Dnes připomíná, že Masaryka pojila velká podobnost s rakouským císařem Františkem Josefem. Československý stát byl stejným národnostním kočkopsem jako habsburská monarchie, myslí si komentátor. Byl to vlastně od začátku války nereálný projekt. Nebýt války a Masaryka, Československo by nikdy nebylo. Je na místě se vlastně ptát se, co z Masaryka zbylo. Chodíme po Hradě, po lánském zámku, obdivujeme architekturu Masarykova chráněnce Plečnika a vzpomínáme na prezidenta zakladatele, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Jenže není jeho odkaz jinde? Nebyl to on, který dal Čechům hrdost? Možná byl mimo svoji funkci zajímavější než v ní, podobně jako Havel. Ale ta zatracená funkce všechno přebije, píše list.


Od roku 2014 budou muset města a obce nabídnout občanům třídění bioodpadu. Píše to Mladá fronta Dnes. K barevným popelnicím na tříděný odpad by se tak ve všech městech měla připojit hnědá. Novelu zákona chystá ministerstvo životního prostředí, píše list. Třídění bioodpadu je ve většině českých měst velkou neznámou. Zatím nejdále se dostali na Mikulovsku, kde se do systému třídění zapojilo 17 obcí. Pro obyvatele přitom třídění neznamá jen dobrý pocit, ale jeho i likvidace vychází město levněji. Jedná se totiž o odvoz na kompostárnu, píše Mladá fronta Dnes. Pro obce ale otevření kontejnerů na bioodpad bude investičně náročné. Obce doufají, že pro ně ministerstvo otevře dotační programy. Bioodpad tvoří až třetinu všech odpadů, které Češi vyprodukují, dodává list.


Velké naděje českého tenisu Karolína a Kristýna Plíškovy si krůček po krůčku začínají dělat dobré jméno ve sportovním světě. Totéž se však nedá říct o otci těchto tenisových dvojčat Radkovi Plíškovi, píše deník Právo. Už v dubnu letošního roku dostal Plíšek jako jeden z členů skupiny padělatelů značkových cigaret pravomocně pět let. Rozsudek vyřkl pražský vrchní soud, píše list. Plíšek podle zjištění Práva do vězení dodnes nenastoupil, i když mu byl výkon trestu nařízen už na jaře. Podle vyjádření jeho dcery žije ale normálně v domovských Lounech. Na případu pracovali detektivové protikorupční policie několik let. Vedle Plíška vrchní soud pravomocně odsoudil dalších 12 členů organizované skupiny, vysloužili si tresty v rozmezí od tří do šesti let, píše deník.


Škoda Fabia
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce zastavit pokles prodeje modelu Fabia v Indii. Píší to Hospodářské noviny. Připraví proto jeho verzi speciálně pro tamní trh. Většinu dílů pro nové auto chce firma vyrábět přímo v Indii, píše list. Škodovka chce na indickém trhu prodávat měsíčně 8000 fabií. Momentálně to je však jen asi 300 aut za měsíc. Indickou verzi by měla mít Fabie zhruba za dva až tři roky. V srpnu prodala automobilka v Indii celkem 2200 vozů, dvě třetiny z toho tvořila lokální varianta modelu Rapid. V současné době se tam fabie jen montují z dílů vyrobených v ČR, dodávají Hospodářské noviny.