Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Většině českých deníků dominují především dvě témata - otravy metylalkoholem a úmrtí herce Radoslava Brzobohatého.

Foto: ČTK
K nebezpečným lihovinám se vrací například komentář deníku Právo pod názvem Stav nouze. Ten vláda ještě nevyhlásila, ale fakticky už trvá, konstatuje komentátor. Volný trh je v tomto případě mizerný hlídač, protože má pro ty, kteří chtějí nejvíce uspět, jediné doporučení a to zisk. Z vlády také zaznělo, že nejde pouze o malou dílničku, ale že máme co dělat s výrobou ve velkém, konstatuje komentátor. Jinak se zatím neví nic běží vyšetřování. Politici se nyní činí a dokonce zapomněli na vzájemné fackování. Sociální demokracie začala zostra, píše deník Právo, rychle ale svá slova zkorigovala a pak hejtmani i vláda pak mluvili společně. Tak to má být, dodává komentátor. Drsná realita omlátila také politikům o hlavu teorie o minimálním státu. Otrávení lidé jsou chudí, ale nejde o bezdomovce, všimla si také Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Dobrý rodák náhle odešel. Tak zní titulek Lidových novin k úmrtí herce Radoslava Brzobohatého. Herců jako on nebylo mnoho, píše list. České divadlo a film jím ztratilo jednoho z posledních mohykánů generace, která zazářila v 60. letech. Hrál čestné dobrodruhy, muže, kteří byli "nad situací," uplatnil se v detektivkách na obou stranách spravedlnosti, byl představitelem "chlapíků za volantem." V 60. letech byl představitelem rolí v trezorových filmech, list připomíná například film Ucho Karla Kachyni a přelomový film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. Divácky byl také mimořádně úspěšný F.L.Věk natočený podle předlohy Aloise Jiráska. Byl to mužný herec v nemužné době, píší také Lidové noviny. Mužné rysy ho předurčovaly k rolím charakterově rovných chrabrých a nepoddajných mužů. Radoslav Brzobohatý byl ale hercem, který prožil velkou část kariérního a uměleckého života v době, která mužnost postrádala. Nemužná doba normalizace v 70. letech ho donutila zahrát v některých prorežimních kusech: například ve filmu O moravské zemi z roku 1977 nebo v seriálu 30 případů majora Zemana. I v těchto rolích jeho bytost vyvolávala imponující pohled, píší Lidové noviny.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Vznik evropské bankovní unie a česká reakce na něj - to je téma Hospodářských novin. K návrhu Evropské komise, od kterého si eurozóna slibuje prolomení začarovaného kruhu, je česká vláda ostražitá. Tak to prohlásil i premiér Nečas. Na něco takového se čekalo, píše list, stejně jako opatrná kritika z Británie. Proti návrhu ale vystoupil i Německo. Bankovní unie by mohla způsobit přelévání kapitálu z Českých do bank v mateřských zemí. Nyní tomu brání zákon, ovšem s větším či menším úspěchem. Většina českých bank je totiž vlastněná zahraničními majiteli. Celoevropská regulace by se Česka dotkla i přesto, že není členem eurozóny. Nečlenové také mohou do bankovní unie vstoupit, list ale cituje vládního tajemníka Vojtěcha Bellinga, který upozorňuje, že nečlenové eurozóny nebudou mít stejná práva při rozhodování. Ekonom David Marek listu řekl, že problémy by mohly nastat i v oblasti úvěrů, které poskytuje Evropská centrální banka.


Foto: ČT24
Velké hradiště na okraji Prahy se našlo v Královicích a svojí rozlohou se rovná Pražskému hradu. Píše to Mladá fronta Dnes. Archeologové nyní také odkryli důkazy, že hradiště je starší, než se myslelo. Vznik datují do období kolem roku 950, tedy do dob nejstarších legend o prvních Přemyslovcích. Jde o výjimečné sídlo, především svojí rozlohou, upozorňují archeologové. Unikátní je zachovalá část dřevěných roštů, které měly zpevňovat zeminu. Zůstaly ukryté v jílu a věd i tak mohou přesně zjistit stáří celé stavby. Materiál byl dovážen až z deset kilometrů vzdáleného místa. Budováním takto velkých staveb si Přemyslovci upevňovali moc nad poddanými. Panovník mohl z hradiště expandovat do dalších částí středních Čech. Evropou se v tu dobu také potulovaly armády a hradiště bylo vítaným útočištěm, dodává Mladá fronta Dnes.


Městský soud v Praze definitivně zbavil lobbistu Františka Vybírala obvinění, že před šesti lety kvůli získání přístupu do vyšetřovacího spisu uplácel policistu. Napsaly to Hospodářské noviny. Podle soudce policie Vybírala vyprovokovala. Rozsudek v případu, který souvisí s takzvanou kauzou biolíh, je pravomocný, píše list. Původně existovalo podezření, že se prostřednictvím Vybírala pokusil půl milionem korun uplatit policisty podnikatel Miloš Červenka. Ten ale tvrdil, že šlo o soukromou iniciativu Vybírala. Soud Červenku již dříve osvobodil, ale Vybíral dostal dvouletou podmínku. Hájil se tím, že od policie chtěl jen získat informace, ale k uplácení ho navedli až detektivové. Soud ho očistil a trest zrušil, uvádějí Hospodářské noviny.


Rozhovor s právníkem Robertem Pelikánem přináší právní příloha Lidových novin. Pelikán byl považován za horkého kandidáta do křesla rady Českého telekomunikačního úřadu, který je dlouhodobě kritizován za drahé volání z mobilních telefonů. Jeho příchod ale na vládě zatrhnul ministr financí Miroslav Kalousek, kterému údajně vadily jeho články na internetu, ve kterých Kalouska kritizoval. "Psal jsem to jako soukromá osoba, která neměla a nemá žádné osobní ambice,"řekl Lidovým novinám Pelikán. Český úřad byl podle něj ustrašený regulátor, který nechtěl jít do žádných pří. Úřad by mohl zlevnit volání tím, že by na trh vpustil tzv. virtuální operátory, kteří používají síť těch dosavadních. "Samotné vpuštění virtuálních operátorů nestačí. To jsme viděli v celé Evropě na trzích s vysokorychlostním připojením k internetu,"řekl ale zároveň Pelikán. Právník také chválí nový občanský zákoník, který ovšem nejdříve kritizoval. Podle něj dochází k významné změně, řekl Lidovým novinám.


Foto: Archiv Radia Praha
Šetření ministerstev se věnuje Mladá fronta Dnes. Vláda v červnu dala úřadům státní správy za úkol, aby našly možné úspory na zbytečných pozicích a agendě. Výraznější úspory přislíbily jen resorty práce a obrany, ostatní popsaly výčet předchozích úspor a proč dále šetřit nemohou, píše Mladá fronta Dnes. Výraznější úsporu přislíbila pouze dvě ministerstva, práce a obrany, dohromady za 1,45 miliardy korun. Ministerstvo obrany projevilo vůli ušetřit za tři roky 400 milionů korun. Mimo jiné prý zruší "legendární" Vojenský vlečkový úřad a zprůhlední proces nákupu vojenského a bezpečnostního materiálu. Ministerstvo práce zase přislíbilo snížení výdajů na informační technologie o polovinu, ušetří údajně miliardu, píše list. Jenže původně vláda plánovala na optimalizaci státní správy ušetřit mnohem víc, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Smrt náměstka Kulíška předcházela neopatrnost, píše deník Právo. Náměstek ministra Jakub Kulíšek se koncem srpna utopil při sjezdu divoké rakouské řeky Emže. Podle svědka stál za nehodou alkohol, někteří účastníci už byli opilí první den, kdy se sjížděla řeka Salza. Celou noc přitom pršelo a většina účastníků chtěla jet do lázní Laa. Nakonec se účastníci nechali od českého organizátora akce přesvědčit, aby téměř nesjízdnou řeku jeli. Tragédie se pak odehrála na peřeji, píše deník Právo. Podle zdroje deníku jel Jakub Kulíšek mezi prvními, i když byl amatérem. Peřej ho poté pohltila a vyplavala už jenom vesta. Podle svědků Kulíšek z vody něco gestikuloval, nebylo mu ale rozumět. Neštěstí vyšetřují i Rakušané, sdělilo deníku Právo ministerstvo zahraničních věcí.