Přehled tisku

Национальный театр (Фото: CzechTourism)
0:00
/
0:00

Národní divadlo může vést buď šílenec, sebevrah a nebo obojí. K takovému názoru dospěla komentátorka Lidových novin v reakci na odvolání ředitele divadla Ondřeje Černého. Na šéfa resortu kultury jsou jiné požadavky než odbornost, píší Lidové noviny.

Národní divadlo může vést buď šílenec, sebevrah a nebo obojí. K takovému názoru dospěla komentátorka Lidových novin v reakci na odvolání ředitele divadla Ondřeje Černého. Na šéfa resortu kultury jsou jiné požadavky než odbornost, píší Lidové noviny. Ministerstvo kultury je nechtěný přívažek. kam po volbách a podle momentální potřeby strčí někoho za zásluhy. Na šéfa kultury jsou jiné požadavky, především, aby nechtěl peníze. Alena Hanáková se ve svém angažmá hodně přepočítala. Kultura nebyla žádnou procházkou růžovým sadem, píše list. Představovala si své ministrování jako kávové dýchánky, jako pouhé navštěvování kulturních akcí. Oba předchozí ředitelé divadla nejsou mučedníci, Ondřej Černý i Daniel Dvořák byli sebevědomí a ambiciózní. Jde ale o princip a tímto způsobem nelze narušovat integritu divadelního organismu, zdůrazňují Lidové noviny. Ředitel Ondřej Černý nic velkého nevymyslel a servilitou a ochotou zůstat ve funkci za každou cenu si také znepřátelil část divadelníků. Přístup ministerstva kultury je tedy opakovaně diletantský, stojí v komentáři Lidových novin.


Foto: Evropská komise
Počet pracujících seniorů roste a ne zdaleka jenom proto, že je práce baví. Musí si často i z nutnosti přivydělávat, konstatují Lidové noviny. Na stará kolena se tak do práce budou muset vrátit stovky lidí. Už nyní musí pracovat 170 000 seniorů. Důchodci třeba prodávají vstupenky v kulturních zařízeních nebo se uchytí jako učitelé v základních školách. Zpomalení růstu penzí bude na seniory mít velké dopady, konstatuje ekonom Daniel Munich v Lidových novinách. Důchodci avizují, že budou chtít prolobbovat zachování úlevy na dani pro pracující důchodce. Bez slevy by totiž dostali o dva tisíce korun měsíčně méně. Senioři často vykonávají práce, které mladší nechtějí vykonávat kvůli horšímu platu nebo nemají žádnou perspektivu. Nejvážněji změny pocítí osamělí senioři, kteří bydlí v hlavním městě. A to i kvůli nákladům, které život v Praze přináší, píší Lidové noviny. Problematice práce seniorů věnují Lidové noviny i rozhovor s ekonomem Danielem Munichem.


Čeští vědci jako první na světě dokázali, že kmenové buňky z kostní dřeně lze i několik hodin po smrti dárce transplantovat příjemci. Mohly by se tak získávat i od mrtvých lidí. Tématu se věnuje Mladá fronta Dnes. Studiem krvetvorných kmenových buněk se zabývá tým Emanuela Nečase a Luďka Šefce z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jejich objev vyvolal v zahraničí mimořádný ohlas.Zjištění může významně obohatit registry dárců kostní dřeně. Ty jsou velmi malé a dárci se hledají obtížně. Pro transplantaci se dnes běžně od zemřelých získávají játra, srdce či ledviny, píše Mladá fronta Dnes, zatím ale nikoli kmenové buňky. Živý dárce může darovat pouze párový orgán, jako například ledvinu či právě kostní dřeň. Když nedávno výsledky své práce vědci představili, ocitli se v Kanadě pod palbou kolegů i výzkumných kapacit. Oba vědci se budou podílet na jednom z pěti klíčových výzkumných programů projektu Biocev, kterým je vývoj léčebných a diagnostických postupů.


Policie podle deníku Právošetří tahanice kolem Portálu veřejné správy. Ten vytvořilo ministerstvo vnitra. Soustředí v sobě informace o všech úřadech nebo jejích agendách, provází ho ale vleklé spory. Stížnost podala společnost, která portálu dodávala aplikace. Ministerstvo se podle ní chovalo jako internetový pirát, když tři čtvrtě roku neplatilo za provoz systému. Vnitro se brání, že příslušné licence byly v pořádku, píše deník Právo. Od března navíc funguje nový portál, který zajišťuje Česká pošta. Právě převedení pod křídla pošty ale policie také prověřuje, pražská policie ale nechtěla podat žádné další informace. Pošta měla podle soukromé společnosti použít součásti původního systému v novém. Portál začal fungovat před osmi lety a vnitro za jeho provoz každoročně platilo desítky milionů korun, dodává deník Právo.


Foto: Jiří Němec,  Radio Prague International
Přibývá lidí, kteří si místo spoření na důchod kupují byty, píší Hospodářské noviny. Byty jsou totiž o desítky procent levnější než před čtyřmi lety. Nájmy klesly jen o jednotky procent. Prakticky se tak v celé republice vyplatí koupit byt na hypotéku, splácet ho a přitom ho pronajímat, či ho jen držet jako investici, píše list. Obvykle takto přemýšlejí čtyřicátníci, kteří nevěří penzijní reformě, mají vlastní bydlení a rezervu v příjmu. Ceny dnes mnohdy předražených nemovitostí se přiblížily realitě. Nejvíce za poslední čtyři roky zlevňovaly byty větší, klesly ale ceny i bytů dvoupokojových. Nejvýhodnější je podle expertů nákup bytu v univerzitním městě, kde je vysoká poptávka po nájemním bydlení, konstatuje list.


Zakládání společností s ručením omezeným chce Evropská unie sjednotit, Česko se nebrání, píše ekonomický deník


Zápisné je evidentní zbrklost, míní v komentáři deníku Právo místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška. Argumenty pro nutnost placení chybí, Ve světě se ukazuje nebezpečnost "finančních bublin," které plynou z plateb za vysoké školy a splácení půjček na ně, píše Zlatuška v deníku Právo. "Jako by Česko bylo postiženo povodní politiků, kteří chtějí vzdělávací instituce především vysát, takže se ti, kdo pro vzdělání mají předpoklady, mají raději ze záplavového pásma odstěhovat jinam," píše deník Právo. Plán je podle Zlatušky pochybný i z hlediska provedení. Pokud by vysoké školy měly peníze vybrat, zkontrolovat a identifikovat sociálně slabé, tak není plán ministra Petra Fialy realizovatelný. Musela by přijít úprava vnitřních ekonomických systémů a to bude trvat velmi dlouho. Jako by si nikdo nevšiml příkladu registru vozidel, kde jedna problémová aplikace dovedla celou instituci knokautovat, píše Jiří Zlatuška.


Do lékáren v Česku míří neznačkové léky se slevou, píší Hospodářské noviny. Jeden z lékárenských řetězců si chce nechat vyrábět vlastní léky a ty pak prodávat za nižší ceny, zjistil list. Medikamenty díky tomu budou až o třetinu levnější. Z cesty totiž vypadne dodavatel, kvůli kterému se cena léku zvyšuje. První dva levnější léky vstoupí na trh v lednu příštího roku. Půjde o Ibuprofen a Paracetamol. Do dvou let pak přibude třicet dalších volně prodejných léků, řekl list farmaceutický manažer Luboš Korbelář. Pod velký tlak na snížení cen se dostanou nezávislé lékárny, konstatuje list. Budou se muset sdružovat do skupin. Kvůli jejich podpoře se připravuje systém, jak by si mohly přivydělat. Například tím, že převezmou část práce za lékaře, píší Hospodářské noviny. Podobný systém je zaběhnutý například v Německu, ministerstvo zdravotnictví ho ale podpořit nechce.