Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes informuje o tom, že v Česku v posledních letech roste užívání léků proti depresi a úzkostem. Jen od roku 2008 se toto číslo zvýšilo o 20 procent, u některých z těchto léků dokonce o polovinu. Lékaři přitom varují, že tyto léky jsou určeny pouze nemocným lidem a organismus si na ně velmi rychle vytváří závislost.

Mladá fronta Dnes informuje o tom, že v Česku v posledních letech roste užívání léků proti depresi a úzkostem. Jen od roku 2008 se toto číslo zvýšilo o 20 procent, u některých z těchto léků dokonce o polovinu. Lékaři přitom varují, že tyto léky jsou určeny pouze nemocným lidem a organismus si na ně velmi rychle vytváří závislost. tyto léky jsou sice na předpis, v praxi se k nim ale lidé dostanou velmi snadno díky obvodním lékařům, kteří je předepisují. Podle deníku například v psychiatrické léčebně v Praze Bohnicích přibývá počet žen, které se léčí ze závislosti právě na těchto lécích. V současné době tvoří čtvrtinu žen, které se tu léčí. Deník také píše, že spotřeba léků na uklidnění naopak v posledních letech klesá.


Foto: ČTK
Hospodářské noviny se vyjadřují ke sporné kampani ČSSD, mířící proti církevním restitucím. "Opět jsme si našli téma, o kterém se můžeme pořádně pohádat, aniž bychom hádkou cokoli vyřešili. Bylo to tak se vztahy k Německu, s radarem, se zdravotními poplatky, je to tak o vstupu do eurozóny, romských ghettech a mnoha dalších věcech. Než dokážeme problém věcně rozebrat, vzbudí se vášně, které politici eskalují, a společenská chuť o něčem fakticky debatovat a dělat je zas o závit horší." V případě církevních restitutcí jde podle deníku o cílenou politickou strategii, která zkouší vypjatou atmosféru změnit ve volební hlasy. Pracuje ovšem s negatovními emocemi, historickými sentimenty a mýty a odtlačuje společnost od věcného posuzování vlastní historie. Deník upozorňuje, že v debatě o církevních restitucích chybí přehled nejrůznějších sociálních služeb, jako jsou hospice a jiné, které cirkve poskytují a za kolik peněz to zvládnou ve srovnání se státními institucemi. Podle autora se investice do církví může společnosti vrátit. Chybou církví ovšem podle něj je, že církve nemají po ruce čísla, kterými by to doložily.


Představitelé Akce D.O.S.T. předali protestní nótu zaměstnanci izraelské ambasády,  foto: ČTK
Právo si všímá protestů proti festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Akce je politizována ze všech stran, domnívá se deník. V okurkové sezóně je podle komentátora požehnáním pro novináře, Hrad a hnutí D.O.S.T. akci kritizují, organizátoři vítají negativní reklamu a sami přilévají olej do ohně a politici přemýšlejí, na kterou stranu se přidat. "S oběma stranami sporu lze v lecčem souhlasit. K nějaké plošné perzekuci homosexuální menšiny v ČR opravdu nedochází, na rozdíl od jiných zemí směrem na východ, a komu se nelíbí, že Praghou potáhnou rozjásaní gayové, má přece možnost strávit sobotní odpoledně úplně někde jinde." Průvod by podle deníku neměl trápit veřejný prostor víc než třeba žižkovský masopust či vinohradské vinobraní.


Roman Janoušek,  foto: tn.cz
Podnikatel Roman Janoušek dá zraněné ženě, kterou v březnu podle policie v opilosti srazil autem, odškodné ve výši trojnásobné částky, již vyčíslí lékaři. Řádově by to měly být statisíce. Předběžně se na tom dohodli zástupci obou stran, píše Mladá fronta Dnes. "Nebude to přirozeně žádných 20 milionů, jak spekulovala některá média. Mohu jen říct, že řádově půjde o statisíce,"řekl listu advokát ženy Josef Lžičař. Na přesné částce by se měli dohodnout tento týden. Podle Lžičaře je v zájmu Janouška, aby ženě zaplatil obnos ještě před podáním obžaloby. Jedině tak by mu to mohlo u soudu pomoci. Žalobkyně Jitka Rybenská předpokládá, že vyšetřování bude ukončeno během září. Pak by mohla podat obžalobu. Policie viní Janouška z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení.


Miroslav Křížek,  foto: ČTK
Vládní agentura CzechInvest uzavřela smlouvu na sérii školení pro podnikatele za 41,6 milionu korun s Vysokou školou ekonomickou v Praze, kde učí odvolaný generální ředitel agentury Miroslav Křížek. Osmiprocentním subdodavatelem školení má přitom být společnost Glafin. Podle médií ji vede Křížkův známý a měla od CzechInvestu získat spornou zakázku, kvůli níž byl v pondělí Křížek odvolán z funkce. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN). Sporná zakázka byla důvodem, proč minulý týden kanceláře agentury prohledala policie. Podle deníku tak Glafin, narychlo založená společnost s ručením omezeným, bez zkušeností a bez zaměstnanců, z fondů CzechInvestu získá několik milionů korun.