Přehled tisku

0:00
/
0:00

Na pražském magistrátu se za vedení Pavla Béma skartovaly důležité materiály v kauze opencard. Umožnilo to patnáctidenní záměrné zdržení začátku vyšetřování. Hospodářským novinám to řekl ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Policie nyní stíhá deset lidí, jde však jen o řadové úředníky.

Na pražském magistrátu se za vedení Pavla Béma skartovaly důležité materiály v kauze opencard. Umožnilo to patnáctidenní záměrné zdržení začátku vyšetřování. Hospodářským novinám to řekl ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Policie nyní stíhá deset lidí, jde však jen o řadové úředníky. Martinec uvedl, že stíhání mělo mířit výš. Mezi největší brzdy vyšetřování korupce podle něj patřila státní zastupitelství a dokládá to šetřením privatizace Mostecké uhelné společnosti, které se nyní opět rozběhlo. Podobné poměry prý panovaly i na policejném prezídiu, kde se všechny citlivé kauzy musely hlásit tehdejšímu náměstkovi Jiřímu Houbovi. To se však podle jeho slov nyní mění. "Řekl bych, že dnes je polická scéna tak nestabilní, že si nedovolí do některých případů zasahovat tak, jak se to dělo v minulosti," sdělil deníku Martinec. Dodal, že se těší na spolupráci s nově jmenovanou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.


Vladimír Franz
Právo komentuje české prezidentské kandidáty. Naposledy se záměrem kandidovat ozval skladatel a pedagog Vladimír Franz známý svým tetováním. Deník připomíná, že na začátku zřejmě stála recesistická akce na facebooku, nyní Franz vážně hovoří o kandidatuře, a jeho podpora na síti prý není zanedbatelná. Proč takový zájem o Franze, kterého ještě nedávno znal jen poměrně úzký okruh umělecké veřejnosti? Je výsledkem a obrázkem zoufalství těch, kteří z předešlé nabídky nedokázali vybrat, odhaduje Právo. "Drtivá většina nabízených osobností se nemůže co do váhy osobnosti rovnat Václavu Havlovi ani Václavu Klausovi," píše deník.


Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha hledá dodavatele audiovizuálních technologií. I když se jedná o zakázku za desítky milionů korun, nevypíše otevřené výběrové řízení. Napsaly to Hospodářské noviny. KCP již oslovilo dosavadního dodavatele, společnost Promopro, jejíž jméno je spojováno se zakázkou v rámci českého předsednictví EU. Podle policie byla předražená o více než 380 milionů korun. Ředitel Kongresového centra Michal Kárník nevypsání otevřeného tendru vysvětluje tím, že není možné dopředu říci, jaký bude požadovaný rozsah služeb, protože se neví, kolik bude jednotlivých akcí. Hlavní město Praha, kterému bývalý Palác kultury patří, nechce toto rozhodnutí komentovat. Společnost Promopro pro něj zajišťuje tyto služby od roku 2007. "Předloží-li Promopro opět nejlepší nabídku, nebudeme se rozpakovat s ním uzavřít smlouvu novou," uvedl Kárník. Kongresové centrum oslovilo také firmu AV Media, další účastníci tendru jsou neznámí, píšou Hospodářské noviny.


Poslední představení Pražského komorního divadla,  foto: ČTK
Lidové noviny komentují konec Komorního divadla. "Dušan Pařízek a pražský magistrát se nedohodli, jak scénu financovat," shrnuje deník příčinu zániku souboru, který se za 10 let své existence zařadil na špici českého divadla. Režisér bude podle deníku v nejbližších měsících hostovat v Německu, Švýcarsku i Čechách, kde nakonec zakotví, není jasné. "Při současném upachtěném usilování o zmezinárodnění české činohry je škoda, že si Praha právě nechává po dálnici na Düsseldorf ujet jednoho z mála tvůrců, kteří jsou evropského přesahu schopni." Pařízek, ač vyrostl v Německu, v Praze pracovat chtěl, magistrát ale svým přístupem vytvořil velmi nebezpečný precedens. Místo toho, aby se magistrát rozhodl, která divadla na své přeplněné mapě podpoří a která ne, dává všem na přežití "a čeká se, komu ze živořících divadel dojde trpělivost." Tento přístup je podle Lidových novin smrtonosný. "Vždyť trpělivost evidentně nejdřív dochází nejlepším." Deník srovnává zánik Komedie s likvidací Divadla za branou Otomara Krejči. Toto divadlo sice nezlikvidovalo pár usmolených milionů, ale tupá komunistická moc. "Ve výsledku to mimochodem vyjde nastejno," uzavírají Lidové noviny.


Hrad Ralsko
Novým majitelem pozemků se zříceninou hradu Ralsko na Českolipsku je podnikatel a rodák z Mimoně Milan Baier, uvedl dnes Deník ve svém českolipském vydání. Baier chce i nadále památku nechat přístupnou. "Jsem z Mimoně a skutečně nevidím jediný důvod, proč bych bránil ve vstupu na hrad," uvedl. Zříceninu i přístupovou cestu k ní chce opravit. Do svých záměrů hodlá zapojit i okolní obce, které chtějí výsledek výběrového řízení zvrátit u ministra obrany. "Obcím hodlám nabídnout spolupráci při realizaci záměru,"řekl podnikatel listu. Vojenské lesy a statky prodávaly 800 metrů čtverečních pozemku pod zříceninou a kolem ní. Obce v okolí sice usilovaly o jeho získání, státní firma ale vypsala výběrové řízení. Do něj se přihlásilo pět zájemců včetně města Ralsko. Za pozemek s objektem chtěly lesy nejméně 120.000 korun, město Ralsko podalo nabídku za přibližně 150.000 korun. Baier prý ale nabídl několikanásobně víc. Částku zveřejní státní podnik za dva týdny, kdy by měl být nový majitel zapsán do katastru nemovitostí.