Přehled tisku

Jiří Pospíšil, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Náhlé odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila dominuje titulním stránkám všech českých deníků. Mladá fronta Dnes píše, že ještě žádný ministr neskončil ve své funkci tak nečekaně a rychle.

Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
Náhlé odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila dominuje titulním stránkám všech českých deníků. Mladá fronta Dnes píše, že ještě žádný ministr neskončil ve své funkci tak nečekaně a rychle. Důvodem odvolání je podle premiéra Nečase manažerské nezvládnutí rezortu spravedlnosti. Pospíšila odvolal těsně před tím, než chtěl ministr obsadit místo vrchního státního zástupce. A to je podle listu klíčové - vrchní státní zástupce totiž dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kauz s přesahem do politiky. Pospíšil chtěl do této funkce jmenovat Lenku Bradáčovou. Ta se stala postrachem politiků v momentě, kdy poslala do vazby bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ke jmenování Bradáčové stačil jen podpis. Nečas však trvá na tom, že odvolání ministra spravedlnosti nemělo se jmenováním Lenky Bradáčové nic společného.


Začnou hony na neukázněné motoristy! Deník Právo informuje o tom, že policie chystá na první tři prázdninové víkendy rozsáhlé dopravní akce spojené s bezpečností na silnicích. Zasahovat budou do nich všechny uniformované složky. Cílem akce je přimět řidiče k dodržování pravidel silničního provozu. Policie počítá s nasazením až dvou tisíc příslušníků, a v případě potřeby budou k dispozici i vrtulníky. Podobné celostátní akce se osvědčily už loni, kdy byla o prázdninách nejmenší nehodovost za posledních deset let. Po skončení organizované akce budou kontroly pokračovat na jednotlivých policejních správách v krajích. Tam se policisté zaměří hlavně na alkohol za volantem.


Foto: Bentley
Češi jsou nároční a chtějí vrcholné verze aut, řekl Hospodářským novinámšéf prodeje vozů Bentley. Jak dále konstatuje, Češi si rádi své auto vyšperkují a už tolik nehledí na to, zda cena poskočí o milion nebo dva. Dopřávají si lepší motory i luxusnější výbavu. Čechům ani nevadí, že si na takový vůz počkají až půl roku. Zatímco na jedné straně jsou Češi nároční a vůz si nechávají sestavit podle svých přání, část zákazníků je naopak vzhledem k ceně auta skromná. Třetina se spokojí s vozem rovnou od výrobce. I když v České republice jezdí téměř tři stovky aut značky Bentley, první prodejnu otevřel dovozce teprve nedávno. Zákazníci tak nemusí jezdit pro vůz do Německa nebo do Rakouska. Loni se v Česku prodalo 26 vozů této značky a prodej nadále stoupal.


Absurdní situace při používání dětských cestovních dokladů v praxi popisují Lidové noviny. Od konce června se děti musí prokazovat vlastním pasem nebo takzvaným dětským občanským průkazem. Doba, kdy byly děti uvedeny v cestovním pase rodičů, je minulostí. Už jen samotné vystavení dětského dokladu znamenalo pro mnohé rodiče utrpení v podobě dlouhých front a nepohodlného focení batolat a neposedných dětí. Sami policisté při kontrolách dětských fotografií přiznávají, že nedokážou posoudit pravou totožnost dítěte. A to zejména tehdy, kdy fotka pochází z mladších let. Cestovní doklad pro děti platí pět let, rodiče jej ale musí nechat vyměnit pokaždé, když se změní podoba jejich potomků. V praxi by to znamenalo žádat o nový pas třeba i každé dva měsíce.


Foto: Barbora Kmentová
Malé firmy nechtějí riskovat a investují hlavně z úspor. Jak dodávají Hospodářské noviny, zlevňování úvěrů a větší aktivita bank se v nabídce půjček malým a středním podnikatelům míjí účinkem. Většina firem plánuje financovat rozvoj svého byznysu z vlastních zdrojů, investiční úvěr chce jen 36 procent z nich. Přístup podnikatelů k investovaní tak odráží velké změny z posledních let. Zatímco před vypuknutím finanční krize si podnikatelé běžně brali úvěr na celou investici, teď ho berou pouze jako doplněk. Úvěrové kohoutky jsou ale otevřené jen stabilním, zejména exportně orientovaným firmám, konstatují Hospodářské noviny.


Foto: Kamil Kantarcioğlu / Stock.XCHNG
V Mladé frontě Dnes se dočteme o tom, že ženy budou mít od prosince dražší pojistky. Zdražení o desítky procent u životního pojištění pro ženy je reakce na změny v zákoně, který nařizuje dávat stejné pojistné oběma pohlavím. Ženy se zatím těšily zvýhodněnému pojištění proto, že se dožívají vyššího věku a chovají se méně rizikově. Velký třesk podle deníku nastane 21.prosince letošního roku. Největší rozdíly budou v životním pojištění u žen ve věku od 50 let. Pokud uzavře třicetiletá žena pojištění do 50 let, bude rozdíl v jednotkách nebo desítkách korun měsíčně. Prodražit by se mohlo i pojištění aut. Ženy jsou statisticky méně rizikové řidičky s menším počtem bouraček, a některé pojišťovny je proto zvýhodňují. Nově to ale nepůjde. Toho, kdo smlouvu uzavře ještě před 21. prosincem 2012, se změny nedotknou. Nic nezmění ani automatické prodloužení. Vše zůstane podle původních podmínek a pojistné se nezdraží, ani se nekrátí plnění.


Foto: Philippe Ramakers / Stock.XCHNG
Češi se neradi stěhují za prací, přijmou raději místo s nižší kvalifikací nebo platem, píšou Lidové noviny. Důvodů, proč se lidé nechtějí stěhovat za prací, je podle odborníků několik. Jedním z těch nejsilnějších je patrně vázanost k rodinnému nemovitému vlastnictví. Kromě toho je v České republice malá flexibilita trhu s byty a domy. Levné byty jsou zpravidla tam, kde není práce. Významným prvkem je také fixace na širší zázemí v místě bydliště. Ochotu stěhování za prací projevují spíše Pražané, Středočeši a lidé z jižní Moravy. Roli hraje i rodinný stav - ze svobodných osob žijících bez partnera by se přestěhovalo 56 procent ekonomicky aktivních lidí, ze zadaných pak 40 procent. Výrazně odhodlanější ke stěhování za prací jsou mladí lidé pod 30 let, s přibývajícím věkem ochota klesá.


Helen Mirren,  foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Deník Právo přináší podrobné informace k nadcházejícímu Filmovému festivalu v Karlových Varech. Ten letos nabídne 180 celovečerních filmů. Hned v zahajovací den přivítá festival britskou herečku a režisérku, držitelku Oskara za nejlepší ženský herecký výkon za film Královna Helen Mirren. Herečka spolu s další Hollywoodskou hvězdou, Susan Sarandon, dostane Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. První projekcí festivalu bude britský snímek Good Vibrations, krátce po slavnostní projekci jej diváci uvidí v letním kině. V ostatní programové nabídce nechybí vítězné filmy z festivalů v Cannes, Berlíně a Benátek. Kromě filmů se mohou diváci těšit i na řadu doprovodných akcí a koncertů. Právo dodává, že cena vstupenek zůstává i letos na šedesáti pěti korunách.