Přehled tisku

David Rath
0:00
/
0:00

Deníky se stále zabývají především kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podle Mladé fronty Dnes Rathova kauza není příběhem politika, který neudržel svou nenasytnost na uzdě a začal si hrabat pro sebe a rodinu. "Je to příběh o vládnutí s komunistickým krytím neomezeným," soudí komentátor listu.

David Rath
Deníky se stále zabývají především kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podle Mladé fronty Dnes Rathova kauza není příběhem politika, který neudržel svou nenasytnost na uzdě a začal si hrabat pro sebe a rodinu. "Je to příběh o vládnutí s komunistickým krytím neomezeným," soudí komentátor listu. Podle něj vládl Rath ve středních Čechách takřka neomezeně, využíval podpory KSČM a získal tak pocit, že si může dovolit vše. Deník připomíná také volby v roce 2006, které v Praze vyhrála ODS Pavla Béma. Podle MfD je to podobný případ a připomíná nedávnou aféru s odposlechy hovorů Béma s lobbistou Romanem Janouškem. Oba tyto případy by podle Mladé fronty Dnes měly být pro příští vládce mementem a varováním.

Lidové noviny se ve svém komentáři ptají, jak lze sloučit Rathovu nepopiratelnou inteligenci s přechováváním milionových úplatků v krabicích a skrýších pod podlahou? První odpovědí podle listu je, že se Rathovi povedlo sehnat specialistu na praní peněz. Druhá odpověď by se podle deníku dala popsat jako kombinace přísloví Lepší drzé čelo než poplužní dvůr a S jídlem roste chuť. "Kdykoliv Rathovi hrozilo, že se prokáže, že je gauner, reagoval agresí. Rath si myšlenku na prohru vůbec nepřipouští," píšou LN s tím, že Rath šel v průhledném lhaní, v urážení, v mstivosti vždy dál, než člověk čekal. "Takže odpověď na otázku, jak mohl středočeský hejtman říct tak průhlednou lež, že si v krabici nesl víno, zní: Protože dosud to fungovalo," dodává komentátor LN.

Foto: ČTK
Rathovu kauzu komentuje i deník Právo. Podle něj není pro pochopení, jak u nás fungují orgány činné v trestním řízení i samotná politika, v této chvíli názornější příklad než dění kolem Ratha. Je jako lakmusový papírek. Každý, kdo se k případu vyjádří, ukáže, co v něm je. Prezident Klaus při jeho komentování zvolil přístup, jaký náleží hlavě státu. Nepranýřovat Ratha, jen poznamenal, že je to neštěstí pro celou naši politiku. Sociální demokracie ve středních Čechách se Ratha promptně zbavila, případné výbuchy agrese se ale ze stranických kuloárů ven nedostaly. ODS jak by se ale utrhla ze řetězu. Premiér Petr Nečas si snad slovní hříčku, že Rath zaměnil sedmičku vína za úplatek sedmi milionů, vypůjčil z Rathova arzenálu. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zase považuje za katastrofu, kdyby se Rath měl objevit ve sněmovně s vězeňskou službou. Chce, aby se vzdal poslaneckého mandátu. David Rath ale dosud není odsouzen. Mandát mu zůstal a pouze on se ho může vzdát. Pravice se tak jen pustila do tanečků na politickém hrobě politika, který ji snad dráždil ze všech nejvíc, píše Právo.

Podle Hospodářských novin kauza Davida Ratha bezprostředně českou politiku vzhůru nohama neobrátí. Bude ale jedním z faktorů letošních krajských voleb. Podle komentátora deníku se nebude opakovat oranžové tsunami z roku 2008 a ČSSD oslabí. V prezidentských volbách na kauze vydělají nestraničtí kandidáti, hlavně Jan Fischer, který si na rozdíl od Jana Švejnara s ČSSD nezadal. Deník na jiném místě také přibližuje dosavadní působení státní zástupkyně Lenky Bradáčové, pro kterou Rathova kauza představuje vrchol její dosavadní kariéry. Podle deníku jde o nekompromisní žalobkyni, která má i řadu protivníků. Hned po Rathově zadržení se vyrojily spekulace, že jde o politickou hru. Bradáčové se vzápětí zastal ministr vnitra, Řekl, že právě ona je zárukou, že proces bude probíhat nestranně.


Nemocní zaplatí kvůli VZP za léky víc, uvádějí Lidové noviny. Šetření na levných lécích totiž odnesou i vážně nemocní lidé. Cenově dostupné léky si mají pacienti platit ze svého, aby ve zdravotním pojištění zbylo dost pro vážně nemocné. Volně prodejné léky už naopak nebude možné předepisovat na recept. S touto myšlenkou schválili zákonodárci změnu, která nastane 1. července. Jenže nezafungovala pojistka, kterou dali do předpisů na ochranu těžce nemocných pacientů. Zdravotní pojišťovny mohou sice požádat o výjimku v zájmu veřejného zájmu, a také to udělaly. VZP si ale klade podmínky a úhradu léků z veřejných peněz chce zachovat jen pro přísně vymezenou skupinu pacientů. Výrobci proto musí požádat o změny na Státním ústavu pro kontrolu léčiv a to do července nestihnou. Z úhrad tak budou nejspíš vyřazeny i léky pro těžce nemocné, například s onemocněním slinivky nebo cystickou fibrózou. Pacienti by tak museli měsíčně zaplatit až o dva tisíce korun víc. Podle mluvčího VZP je ale stanovisko pojišťovny konečné a nebude ho přehodnocovat.


Nepříjemné překvapení zažijí studenti veřejných vysokých škol. Jak uvádí deník Právo, zápisné od příštího roku budou platit všichni posluchači, včetně těch, kteří už studují. Mluví se přitom o pěti až šesti tisících korun ročně. Ministr školství Petr Fiala potvrdil, že dosavadní debaty se zástupci akademické obce zatím vedou spíše k plošnému zavedení zápisného. Podle něj není důvod, aby zápisné platili jen studenti 1. ročníků. Zápisné totiž nevyjadřuje nějaké náklady na studium nebo něco podobného. Podle právních názorů, které má ministr k dispozici, nebude možné změnu podmínek během studia soudně napadnout. "Nicméně to musí být předmětem důkladného prověření," dodává Fiala v Právu.


Nezájem o matematiku probudil české podnikatele. Píší to Hospodářské noviny. Autorovi projektu Matematika s chutí Zdeňku Frolíkovi se daří získávat sponzory z velkých firem. Projekt hledá učitele, kteří umějí matematiku učit zábavnou formou, a to se zalíbilo i České spořitelně. Manažeři z firem, jako jsou Google, Avast nebo NWE, přispěli do rozpočtu třemi miliony korun. Peníze jsou určeny na odměny učitelům. Dosavadní rozpočet může ale v příštím školním roce podpořit maximálně sto pedagogů. Frolík teď přišel s nápadem, že by se projekt měl rozšířit na státní sektor a podpořit i učitele češtiny, angličtiny a dalších klíčových předmětů. A měl by jej podpořit i stát. Naději, že ministerstvo školství projekt podpoří, paradoxně zvyšuje i fakt, že se stále zhoršují matematické dovednosti žáků a klesá i jejich zájem o tento obor. Přitom neznalost matematiky dramaticky snižuje konkurenceschopnost mladých lidí na trhu práce, uvádí se v deníku.


Netopýři mohou přenášet nebezpečné choroby, například SARS, zápal plic, příušnice a spalničky. Podle Mladé fronty Dnes vědci zjistili, že původní viry těchto nemocí pocházejí právě od netopýrů. V Česku jich přitom žije 27 druhů a jsou chráněni zákonem. Peter Vallo, brněnský biolog a člen mezinárodního týmu, se zabýval mutacemi virů, které se dříve vyskytovaly jen u netopýrů. Od té doby ale mnohokrát zmutovaly, takže nyní jsou nakažlivé i pro lidi. Nové poznatky o mutování virů přispějí podle vědců k rozpoznání nových nebezpečných epidemií již v raných stádiích. S netopýry podle Valla zřejmě souvisejí i dosud nevyjasněná onemocnění. Zoolog přesto apeluje na lidi, aby nezačali tyto živočichy vybíjet. Přímé nakažení člověka dosud nezmutovanými viry je podle něj velmi výjimečné.